Zeeland PZC Monumentendag groeit in de breedte r dinsdag 1 september: start verkoop Film by the Sea volledige programma online Vogels SCHOUWEN-DUIVELAND 22 en 23 25 Aantal deelnemers stijgt en activiteitenlijst wordt steeds langer op Schouwen-Duiveland ra film.. 1 "«sea www.filmbythesea.nl Droogte oorzaak breken van tak almanak Sirjansland kan smalle ijzers straks weer onderbinden 21 Mountainbikers fietsen geld bijeen voor onderzoek spierziekte t Zaterdag 29 augustus 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Open Monumenten dag wint op Schouwen-Duiveland aan populariteit. Het aantal deelne mers stijgt en de activiteitenlijst wordt steeds langer. „Schou wen-Duiveland zet zich wat dat be treft goed op de kaart", zegt Michel Verduijn van de gemeente. Een paar jaar geleden schommelde het aantal gebouwen waarvan op Open Monumentendag de deuren werden open gezet rond de veer tig. Anno 2009 gaat het om ruim vijftig deelnemers, waaronder veel gemeentelijke gebouwen maar ook steeds meer monumenten - veelal woonhuizen - in particulier eigen dom. „Dat is ook de groep waar wij ons als gemeente op richten", stelt Verduijn. Elk jaar roept Schouwen-Duive land via de lokale media en de ei gen website particuliere monu- mentenbezitters op mee te doen aan de monumentendag. Dat be gint vruchten af te werpen. Ver duijn: „Het zijn geen enorme aan tallen, maar je ziet wel een toena me." Wat eveneens groeit, is de lijst van activiteiten waarmee de Open Mo numentendag op Schouwen-Dui veland wordt aangekleed. Het aan bod is groot en varieert van orgel spel in kerken tot speurtochten, rondleidingen, wandelingen, fiets tochten en demonstraties paarden beslaan in een authentieke straval- je. In Brouwershaven is 'Jacob Cats himself bereid gevonden een stadswandeling te verzorgen. Ver der zijn op verschillende lokaties exposities te zien die iets tè maken hebben met het thema van de mo numentendag: op de kaart. Verduijn: „We proberen altijd in te spelen op het thema. Nu heb ben we bijvoorbeeld een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven. Het is de bedoeling dat ze hun eigen kaart maken en dan maakt het niet uit of het nou een e-card of een ansichtkaart is. En in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is vrijdag 11 september, de dag voor Open Monumentendag, het Zeeuws Veilinghuis present om oude ansichtkaarten te taxeren." Er zijn ook afvallers. Het stadhuis museum in Zierikzee staat geheel in de steigers en is vanwege een in grijpende verbouwing dit jaar niet toegankelijk. Verduijn: „We heb ben het wel overwogen, maar in verband met de veiligheid van de bezoekers is er toch voor gekozen het museum niet open te stellen." In de Stads- en Commerciewerf worden demonstraties gegeven en rondleidingen verzorgd tijdens Open Monumentendag. foto Ronald den Dekker BURGH-HAAMSTEDE Droogte is zeer waarschijnlijk de oorzaak van het afbreken van de tak van een kastanjeboom in Haam stede. Uit onderzoek is gebleken dat de boom niet ziek is en er zijn ook geen scheuren in het hout ge vonden. „Door de droogte neemt de celspanning af en dan kan soms een tak breken", zegt Eric Dalebout van de gemeente. „Heel vervelend, maar dat is niet te voorkomen." De tak brak donderdagmiddag af. Een vrouw raakte lichtgewond. Tip? redactie@pzc.nl Het ging over vogels. Op het terras van het café in Terneuzen dat tot voor kort werd geteisterd door over- scherende visdiefjes, werd gesproken over een pakkend bericht in de krant. Daarin werd gemeld dat de politie een papegaai had terugbe zorgd bij een tot wanhoop gedreven familie. Geen kwaad woord meer over oom agent, was de gezamenlij ke conclusie. Ook de brute moord op een groot aantal prijsduiven in België (de rin gen om hun poot zijn in China veel geld waard) kwam ter sprake. Eén van de stamgasten knikte begrip vol. „Denveren van mijn papegaai begon nen deze week enorm uit te vallen. Ik heb hem direct in de vuilnisbak ge gooid." De protesten van zijn drinkmaten wuifde hij weg met: „Maak je niet druk, hij was al opgezet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55