Spert PZC Willeboordse overwint de spanning 34 en 35 33 36 en 37 Middelburgse judoka maakt grote indruk tijdens wereldkampioenscahp judo in Rotterdam i 1 if -3*4 Gregor Stam overleefde seksueel misbruik door topsporter te zijn Frank Clausing ziet kentering bij nationale ranglijsttoernooien Zaterdag 29 augustus 2009 Tip? sport@pzc.nl door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Aan het begin van de dag was Elisabeth Willeboordse te bang en zenuwachtig om te judo ën. „Ik dacht: was er maar een luik je in de mat, waardoor ik stiekem kon ontsnappen." Aan het einde van de dag stond ze met WK-zilver om haar nek. „Na die eerste partij viel alles van mijn schouders af Ik was zó opgelucht dat ik had gewon nen. Daarna begon het te lopen." Willeboordse (30) is bijna altijd faalangstig rond een eindtoernooi. Dan staat ze bol van de stress en voelt ze zich hondsberoerd. De re den daarvoor is dat judo zo onvoor spelbaar is. „Je kunt nog zo'n goe de voorbereiding hebben en weten dat je er alles aan gedaan hebt, maar je hebt nóóit zekerheid. Je kunt je heel sterk voelen en favo riet zijn, maar nog kun je in de eer ste ronde sneuvelen." Toen de speaker haar voor de eer ste partij aankondigde, dacht ze ook dat dat zou gaan gebeuren. Ze was nog zenuwachtiger dan in 2005, toen ze in Ahoy' opging voor de Europese titel en hem ook won. Ze huilde bijna, stond op het punt te bezwijken. „Maar goed, je moet toch die mat op. Je kunt niet weglo pen. Je moet de confrontatie met jezelf aangaan. En dat is écht niet leuk." Maar haar angstdroom werd niet bewaarheid. Waar Oranje-giganten als Ruben Houkes (woensdag), De borah Gravenstijn (donderdag) en Guillaume Elmont (gisterochtend) al na één partij klaar waren, over leefde Willeboordse in de klasse -63 kilo de eerste schifting wel. Ze verschalkte de Mongoolse Tsedev- suren in de slotseconden met een houdgreep. Die zege werkte als een vorm van doping voor haar. „Bij de volgende partijen gaven de aanmoedigingen vanaf de tribunes me een enorme boost. Niet dat ik de zenuwen in eens helemaal kwijt was, maar de spanning had inmiddels gezonde proporties aangenomen." Dat was te merken: de enig overge bleven Nederlandse troef vrat zo wel de Australische Koenig als de Israëlische Schlesinger met huid en haar op en stoomde simpel door naar de halve eindstrijd. Ook daar in was ze oppermachtig. Tegen de Sloveense Zolnir maakte ze welis waar geen enkele score - ze won op scheidsrechtersbeslissing - maar ze liet haar wel alle hoeken van de tatami zien. „Dat was mijn beste partij. Zij kon he-le-maal niks." En dat terwijl de ringvinger van haar rechterhand constant uit de kom schoot. Zolnir had er één keer aan getrokken en daardoor waren de bandjes zo opgerekt dat het om de haverklap weer gebeurde. „Ik denk dat ik hem wel tien keer te rug heb moeten duwen in de kom", zei Willeboordse, die geen hulp van een arts mocht inroepen. „Zolnir keek er telkens naar en zei ook 'jak', maar ze heeft mijn blessu re nooit kunnen benutten." De geblesseerde vinger brak haar De Japanse Ueno legt Willeboordse in een houdgreep en maakt na anderhalve minuut een einde aan de finale van het WK. foto Ed Oudenaarden/ANP vervolgens wel op in de finale, hét hoogtepunt in haar carrière. Hij was weliswaar ingetapet en er wa ren in allerijl twee verdovende spuitjes ingezet, maar met een ge mankeerde rechterhand is ieder een nagenoeg kansloos tegen de Ja panse Ueno, de nummer één van de wereld. „Met die hand moest ze Ueno op afstand houden", vertelde bondscoach Marjolein van Unen. „Op het moment dat je je hand nauwelijks kunt gebruiken, kan zij toeslaan." Dat deed de Aziatisch na ruim een minuut. Ze wierp Willeboordse eerst op haar billen (waza-ari) en maakte het direct daarna met een houdgreep (ippon) af „Los van die vinger mocht mij dat natuurlijk nooit gebeuren", zei de Zeeuwse di rect na de partij, nog teleurgesteld over het mislopen van goud. Niet veel later besefte ze dat ze een pres tatie van wereldformaat had neer gezet. En dat ze Oranje eindelijk succes had gebracht. „Dit hadden we nodig als team. Eli sabeth heeft het fantastisch ge daan", zei Van Unen. Maar ze snap te wel het tweeledige gevoel bij de Zeeuwse. „Ik heb zelf ook twee WK-finales verloren. Daar baal je eerst een tijdje van, voordat je merkt dat je iets heel moois hebt gedaan." Voor Willeboordse betekent de zil veren plak - een vreemd ogende dominosteen - de vierde grote prijs in haar loopbaan. De laatbloeier veroverde in 2005 al goud op het EK in Rotterdam, in 2007 brons op het WK in Rio en in 2008 brons op de Spelen van Peking. „Ze heeft inmiddels een imposant palma res", zei Cor van der Geest, de tech nisch directeur van de judobond. „Er zijn er meer met zo'n erelijst, maar heel veel ken ik er niet." Van der Geest vindt het aantal door Willeboordse verzamelde me dailles juist zo imposant omdat ju do een mondiale sport is. „Judo is geen schaatsen, zeg ik altijd." Hoelang gaat Willeboordse nog door? Op de vraag of het WK van 2009 één van haar laatste grote toer nooien was, gaf Elisabeth Wil leboordse gisteren geen antwoord. Ook bondscoach Marjolein van Unen ging daar niet op in. „Daar wordt later een keer over gespro ken. Vandaag is het niet de dag daarvoor." De dertigjarige Willeboordse stu deert in Rotterdam geneeskunde en is in dienst bij de marine. Waar schijnlijk in 2010 moet ze begin nen met het lopen van co-schap pen. Dat kan ze niet combineren met topjudo. In 2010 is er een EK in Oostenrijk en een WK in Japan. Mogelijk zwaait ze af op het toernooi in het land waar de verdedigingssport is uitgevonden. De kans dat ze deel neemt aan de Spelen van 2012 in Londen lijkt in elk geval niet al te groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35