Partijen ploeteren om 21 zeeland Scholen leiden zelf docenten op Vakantieboek PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 29 augustus 2009 door Maikel Harte VOORAL JONGE RAADSLEDEN ZIJN MOEILIJK TE VINDEN Politieke partijen zweten om in elke gemeente de kandidaten lijsten te vullen voor de gemeenteraadverkiezingen van 2010. D66 doet slechts in de helft van de gemeenten mee. Het is voor de zomerva kantie een wijdver breid gebruik in ver schillende media om aan bekende en onbekende Neder landers te vragen welke boeken ze meenemen op vakantie. Begin juli viel ik zelf ten prooi aan deze nieuwsgierigheid in een rubriekje van Omroep Zeeland. Er wordt na de vakantie echter nooit gevraagd of die boeken ver volgens ook daadwerkelijk gele zen zijn, laat staan dat het ge toetst wordt. Dat is eigenlijk jam mer, want het is natuurlijk makke lijk hoge ogen gooien door voor de vuist weg wat interessant klin kende titels te noemen, terwijl die titels misschien wel nooit gele zen worden. Als Femke Halsema vertelt dat ze het Nederlandse de buut van Pia de Jong, 'Lange da gen', gaat lezen dan moet ze na de vakantie eigenlijk overhoord wor den. Net als op de middelbare school. Ik zie een overhoring met vertrou wen tegemoet. In 'De Knikkende Knoken' gingen Suske en Wiske met de teletijdmachine van profes sor Barabas naar het middeleeuw se Antwerpen waar ze weer span nende avonturen beleefden die ge lukkig goed afliepen. De serieuze re lectuur bestond uit het boek 'D-Day' van Antony Beevor over de landing van de geallieerden in Normandië. Het was ook aardig om te lezen over het bombarde ment op het Duits radarstation bij Douvres la Délivrande terwijl we daar twee kilometer vandaan zaten en om Arromanches te be zoeken terwijl ik de avond ervoor in bed had gelezen hoeveel moei te het had gekost om daar een tij delijke haven voor de landing aan te leggen. Maar als u mij zou vra gen de belangrijkste passages na te vertellen zoals de slag om Caen of de bevrijding van Parijs dan zou ik in verlegenheid worden ge bracht. Laat me dan maar het ver haal navertellen over een Franse boer die zijn Amerikaanse bevrij ders verwelkomt met flessen Cal vados en Cider, maar ze bij hun vertrek een rekening presenteert. Als de Amerikanen klagen, is de Franse boer verbaasd: „Ik rekende de Duitsers net zoveel?" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig o met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Cornelleke Blok In zeven Zeeuwse gemeen ten kunnen mensen vol gend jaar tijdens de gemeen teraadsverkiezingen stem men op D66. Nu is de partij alleen in Goes vertegenwoordigd, met één raadszetel. In de gemeenten Goes, Middel burg, Vlissingen, Terneuzen, Schouwen-Duiveland, Sluis en Veere is D66 druk bezig met het werven van gemeenteraadsleden. „Het gaat redelijk", zegt regiovoor zitter Ria Geluk. „Landelijk is D66 geweldig in op komst, maar in de provincie zie je dat veel minder terug, simpelweg omdat er niet zoveel mensen wo nen. D66 is nu eenmaal een partij die hoogopgeleide mensen tussen de 20 en de 30 aanspreekt. Die groep is in Zeeland niet groot." Al te kritisch kan de partij dus niet zijn als mensen zich als kandidaat melden. „Maar met mensen die écht gemotiveerd zijn, zit het met de kwaliteit wel goed. We richten ons vooral op het scholen en sti muleren van actieve leden." Volgens Geluk moet er iets aan het kiesstelsel veranderen, om mensen structureel te interesseren voor een actieve rol in de politiek. „We werken in Nederland met een ouderwets systeem. Dat moet no dig op de schop genomen worden. Een klein clubje mensen neemt be slissingen over hele belangrijke za ken. Daar wordt de burger amper bij betrokken." CDA en WD lukt het in Zeeland over het algemeen wel om in alle gemeenten genoeg raadsleden te vinden. Het CDA hield vorig jaar een succesvolle wervingsactie, zegt Jo-Annes de Bat, directeur van de CDA-bestuurdersvereniging en raadslid in Goes. „We hebben meer dan honderd nieuwe men sen kunnen interesseren voor de partij. Onze stelregel is dat men sen eerst een jaar lid moeten zijn, voor ze op de kandidatenlijst ko men. Zo hebben ze de kans om de partij te leren kennen. Daarom zijn we vorig jaar al begonnen met Vergoedingen gemeenteraadsleden Overzicht van vergoedingen die gemeenteraadsleden krijgen aan de hand van een aantal willekeurig gekozen gemeenten. Leeuwarden Leeuwarden en Deventer 100.000 inwonei Weert en Middelburg 50.000 inwoners Winterswijk en Valkenswaard 30.000 inwoners tój Winterswijk 1i/d Rijno Millingen a/d €1300,65 Middelburg oBoeke, Valker •- Boekei en Marum 10.000 inwoners Millingen a/d Rijn 6000 inwoners 1022,95 1 €691,68 €259,69 t 201,62 Weert maandelijkse vergoeding (bruto) 10.000 inwoners €200,- Machtelt de Vries, CPD, bron: Ministerie van BZK ■HMntrnmBn werven. We hebben mensen per soonlijk benaderd. Het is niet meer zo dat mensen zich automa tisch verbonden voelen met een politieke partij. Dat is ónze opga ve. In Goes zijn er twintig kandida ten, onder wie zeven jongeren, en kunnen we zelfs selecteren. In Rei- merswaal is het probleem groter: daar zijn we blij als we straks über haupt een lijst met mensen kun nen opstellen. Daar hebben we een kleinere vijver om in te vissen, onder meer omdat de SGP er een hele grote achterban heeft." Voorzitter Willem Ginjaar van WD Zeeland denkt dat alle afde lingen van zijn partij een goede kandidatenlijst kunnen samenstel len. „Het is wel moeilijker om mensen te vinden, want ons le denaantal is gedaald, ten opzichte van vier jaar geleden. Je moet men sen actief benaderen." Het is volgens Ginjaar vooral lastig om jonge mensen te werven. „Het werk van een raadslid kost twintig uur per week. Je kunt het niet al leen in de avonduren of in het weekend doen. Jonge mensen die carrière willen maken, kiezen niet om een dag minder te werken voor 700 euro bruto per maand. Wij werven daarom bijvoorbeeld ondernemers, omdat zij hun tijd flexibeler kunnen indelen. Maar ei genlijk zouden raadsleden beter betaald moeten worden." Voorwaarden Bijna iedereen kan gemeenteraads lid worden, al zijn er wel een aantal voorwaarden. Kandidaten mogen niet jonger zijn dan 18 jaar, uitgesloten zijn van het kiesrecht, in een andere ge meente wonen of als ambtenaar bij dezelfde gemeente werken. Een strafblad vormt geen belemme ring voor het raadslidmaatschap. Ook de Nederlandse nationaliteit is geen vereiste. Migranten van buiten de Europese Unie moeten evenwel kunnen aan tonen dat zij minimaal vijfjaar in Nederland wonen en beschikken over een verblijfsrecht. door Cornelleke Blok GOES - Alle Zeeuwse middelbare scholen zullen aankomende docen ten deels zelf opleiden. Met ingang van het nieuwe school jaar werken de Zeeuwse scholen daarvoor samen met de Hoge school Rotterdam en Hogeschool Driestar Educatiefin Gouda. De sa menwerking is een eerste opstap naar één erkende Zeeuwse oplei dingsschool. Het Calvijn College in Goes, de Pontes Scholengroep (met scholen in Goes en Zierikzee) en de mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaan deren leiden al langer zelf docen ten op. Zij delen hun kennis nu met de andere Zeeuwse scholen. De extra praktijkervaring die de studenten opdoen, zorgt voor kwa litatief betere docenten en moet bijdragen aan het oplossen van het lerarentekort in Zeeland. Studenten volgen het pedago- gisch-didactische deel van hun hbo-opleiding straks op één van de Zeeuwse middelbare scholen. De eerste twee jaar gaat het om sta ges; vanaf het derde leerjaar mo gen de studenten ook een aantal uren lesgeven. De studenten wor den begeleid door docenten, die geschoold worden tot coaches en docentopleiders. Er zijn zo'n zestig opleidingsplaat sen in Zeeland. Er wordt ook geke ken naar samenwerking met uni versiteiten. Q Kijk voor meer informatie op www.docentinzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2