Slechts één ruitje kapot 1940 t1 zeeland 25 Toestemming voor bouw zorgcomplex Middelburg SCHILDERI Jan Blanker blikt terug makelaar M2Makelaars.nl Hardrijder raakt rijbewijs kwijt zaterdag 29 augustus 2009 W Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. door Carla van de Merbel Al zou iemand een mil joen bieden, Jan Blan ker verkoopt het nooit, zo gehecht is hij aan het schilderij van de Breestraat met de Oostkerk. Blanker (82) liet het schilderij lang geleden maken als cadeau voor de vijftigste verjaar dag van zijn vader. Frans Bliek schilderde het voor 25 gulden na van een foto uit 1927. Het schilde rij ligt Jan Blanker zo na aan het hart, omdat de eerste bedrijfsauto van bodedienst Blanker erop staat. De oom van Jan Blanker, Cornelis Blanker, was in 1922 een fietsenma kersbedrijfje begonnen in de Bree straat. In 1927 kwam Jans vader Pie- ter in de zaak en werd voor 1500 gulden de Ford die op het schilde rij staat gekocht. De gebroeders Blanker namen een bodedienst over tussen Middelburg en Vlissin- De Breestraat met Oostkerk in 1927. gen. Het was het begin van een bloeiende onderneming, later uit gebreid met verhuiswagens, bus sen, taxi's, rouwauto's en een gara gebedrijf De zaak werd in de jaren vijftig overgenomen door Jan en zijn broer Henk. Jans zoon Peter RITTHEM Een 33-jarige automobilist uit Mid delburg heeft gistermiddag zijn rij bewijs moeten inleveren, omdat hij veel te hard reed op de Sloeweg Noord bij Ritthem. De man racete met een snelheid van 259 kilome ter per uur. Er geldt een maximum snelheid van 100 kilometer per uur voor deze weg. De overtreding kost te de bestuurder zijn rijbewijs. door Mieke van der jagt goes - De Stichting Zuidwester mag in Goes het zorgcomplex bou wen voor 64 verstandelijk gehandi capten. De bestuursrechter in Mid delburg vindt dat de gemeente Goes terecht een vergunning heeft verleend. Omwonenden van de kavel in de wijk Goes-West hadden bezwaar gemaakt tegen het plan om een zorgcomplex te bouwen op de lege plek die de laboratoriumschool ja ren geleden heeft achtergelaten. Zuidwester wil het complex bou wen ter vervanging van Huize Den Berg, dat sterk verouderd is en niet meer voldoet aan de woon- eisen voor verstandelijk gehandi capte bewoners. Dat de locatie voor het nieuwe complex dichtbij het centrum en toch in een levendige woonwijk ligt, is een van de sterke punten er van. Omwonenden hadden echter grote bezwaren tegen de hoogte en de schaal van het plan. Boven dien stelden ze dat het niet in het bestemmingsplan past. De bestuursrechter geeft de omwo nenden op dat laatste punt gelijk, maar oordeelt dat de gemeente Goes die bestemming netjes heeft gerepareerd met een vrijstellings procedure. Dat het bouwvolume niet past in het kleinschalige karak ter dat in het masterplan voor Goes-West is omschreven, snijdt volgens de rechter geen hout. Ook de hoogte en de rooilijnen passen volgens hem goed bij de bebou wing van Goes-West. Het complex krijgt twee woonlagen en een der de laag bij de entree, die juist aan het groene voorplein komt te lig gen. Bovendien wordt het com plex gebouwd in vier aparte eenhe den die samen rond een binnen plein liggen. Ook wat betreft het parkeren hebben de gemeente en Zuidwester voldoende rekening ge houden met het te verwachten aantal werknemers en bezoekers. zet het bedrijf momenteel voort met lijk- en rouwauto's. Jan Blanker heeft geen herinnerin gen aan de tijd dat hij in de Bree straat, boven de zaak, woonde. Het bedrijf verhuisde in het jaar na zijn geboorte naar de Potten- schilderij Frans Bliek markt. Hij weet wel dat de Bree straat redelijk ongeschonden uit het oorlogsgeweld van 1940 kwam. Alleen het Entrepot of het Oost-Indisch Huis, dat van de Breestraat naar de Rotterdamse Kaai liep, ging in vlammen op. „Het graan dat er lag opgeslagen, verbrandde ook. Dat stonk ontzet tend", weet Blanker nog. De Oost kerk bleef gespaard. Ook de Pottenmarkt, toch dicht bij de in 1940 zwaar gehavende Markt, was er goed vanaf geko men. Jan Blanker en zijn familie waren op tijd ondergebracht op een boerderijtje in Serooskerke. Zijn vader hielp huisarts Feikema met de evacuatie (in een door het Rode Kruis 'gevorderde' bus) van patiënten uit het ziekenhuis in Middelburg naar Huize Irma in Domburg. „In Huize Irma hoor den ze over het bombardement. Dokter Feikema zei tegen m'n va der: 'Durf je mee naar Middel burg?' 'Ja natuurlijk', zei m'n va der, 'ik ben benieuwd hoe het met ons huis is'. Wat bleek: er was bij ons maar één ruitje gesneuveld!" Jan Blanker herinnert zich nog goed de rokende puinhopen die hij bij terugkeer in Middelburg zag. „Er was zo veel verbrand. Maar wij waren jong, later speel den we weer op de puinhopen. Het was voor ons ook een span nende tijd." De gebroeders Blanker gingen tij dens de oorlog, voor zover dat mo gelijk was, door met hun werk. Met een vrachtauto werden ren vervoerd. De drie bussen wer den gevorderd door de Duitsers en zijn nooit meer teruggekomen. mmmimiimm'tsmsim!» ADVERTENTIE Mijn naam is Corine van Vliet en ik heb een praktijk aan huis in Burgh-Haamstede. Vanaf hele jonge leeftijd had ik al paranormale ervaringen en ik wilde er altijd al iets mee doen om anderen te helpen. Ongeveer 6 jaar geleden kwam ik in contact met een sjamaan uit Amerika en ben sindsdien bij hem in de leer geweest. Hij vertelde me dat ik met mijn handen mensen moet helpen omdat er helende energie uitstroomt en dat mijn ziel die van een sjamaan is. Dit heb ik altijd ook zo gevoeld en innerlijk geweten. Vervolgens heeft hij mij geholpen bij mijn ontwikkeling en tevens heeft hij me allerlei indiaanse wijsheden geleerd en eigen gemaakt. Ongeveer 3 jaar geleden kwam ik in contact met een Indiase Ayurvedisch arts en ben bij hem de opleiding tot Ayurvedisch massage therapeut gaan volgen. Dit diploma heb ik behaald en ben ook een geregistreerd massage therapeut. Het Sjamanisme en de Ayurveda heb ik samengevoegd tot de behandeling die ik nu doe en deze blijkt zeer goed en effectief te zijn. Ik kan bij mens en dier de energieën zien en voelen stromen en op die manier bepalen of er blokkades zijn, of de energie te snel of te langzaam stroomt, of het goed verdeeld is in het lichaam, enz. Door bv stress kan de stroming verstoord zijn en daardoor kunnen er allerlei klachten ontstaan. Mensen die ik echt goed kan helpen zijn dan ook mensen met veel stress, hyperventilatie, fibromyalgie, hoofdpijnen, psychische pro blemen,mensen die het gevoel hebben niet meer "geaard" te zijn. Middels het masseren met warme kruidenoliën verdeel ik de energie weer gelijkmatig over het lichaam,of breng deze tot rust of activeer het juist,afhankelijk van de stroming. Op deze manier breng ik lichaam en geest weer in balans en kan het zelfherstel lend vermogen van het lichaam zijn werk weer doen. Er zijn verschillende kruidenoliën,elk aangepast op de klacht. Na een aantal behandelingen zult u zich veel beter voelen, geestelijk ster ker, stabieler en meer in evenwicht. Stress zal u minder in zijn greep krijgen. Ook als u alleen een gesprek wilt kunt u bij mij terecht vanaf een half uur tegen een gunstig tarief. Voor verdere informatie of voor het maken van een afspraak kunt u mij bellen op tel: 0111651103 of 0629092048 www.helendeshamaansemassage.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27