121 voetbalkrant Vosmeer worstelt Een dribbelaar die zijn eigen kansen schept maar vooral zijn ploeggenoten laat scoren in Zeeland Naam: Kana da Rosa Bernardo Land: Angola Club: AZW Vier jaar geleden leek Kana da Rosa Bernardo verloren voor het Zeeuw se voetbal. Niet omdat hij terugwil de naar zijn geboorteland Angola, maar omdat hij het gezien had bij zijn club HW'24. De aanvaller stopte, maar werd nietlang daarna door trainer Eddy van der Hooft overgehaald om naar AZVV te ko men. Bij de Axelse zaterdagdub zijn ze nog al tijd blij dat de Angolees destijds van ge dachten veranderde. De 25-jarige aanvaller speelt een belangrijke rol in het eerste elf tal. Hij scoort veel, maar laat vooral ande ren veel scoren. „Als Kana eind vorig sei zoen had meegedaan in de beslissingwed strijd tegen FC Dauwendaele, dan waren we gepromoveerd", is Eddy van der Hooft nog altijd overtuigd. „Hij is heel onvoor spelbaar, doet altijd dingen die je niet ver wacht", weet de trainer. Kana da Rosa Ber nardo was in de beslissingswedstrijd met promotie naar de tweede klasse als inzet echter geschorst. De Angolees woont al tien jaar in Neder land en is inmiddels vader van een zoon tje. Hij vluchtte in zijn eentje weg uit het land dat al vele jaren in burgeroorlog was. Hij is nog wel een keer teruggeweest, naar zijn moeder en andere familieleden. Zijn vader leeft niet meer. Die ingewikkelde naam heeft met de traditie te maken die Angola overnam van kolonialisator Portu gal. Da Rosa is de achternaam van zijn moeder, Bernardo was de naam van zijn vader. Kana is een voornaam die niet vaak voorkomt. „Het is dialect", vertelt hij. „Hij komt bijna alleen voor in het zuidwesten van Angola, waar ik geboren ben." Voetbal is immens populair in Angola. Ja nuari volgend jaar wordt daarom de Afrika Cup in Angola gehouden. Iedereen kijkt ernaar uit. Het land heeft veel goede voet ballers. Maar niet veel toppers. De aanval ler Mateus Alberto Contreiras Goncalves tekende vorig jaar bij Manchester United, maar brak niet door. Hij speelt nu in Span je bij Valladolid. „Ik ben een dribbelaar", zegt Da Rosa Ber nardo, in het dagelijks leven werkzaam bij een installatiebedrijf over zichzelf „Ik wil de bal in de voet en schep mijn eigen kan sen. Maar ik laat vooral anderen scoren. Dat maakt mij niet uit. Als AZW maar scoort. Inderdaad, AZW is zijn club. Mis schien zou hij hogerop kunnen, maar daar heeft hij geen zin in. Ik vind het fijn bij AZW. Ik ken de mensen en kan er in alle rust voetballen. Ik hoef geen extra drukte. Ook niet bij een club die hoger speelt. Ik geloof dat andere clubs dat ook wel weten, want ik ben door niemand benaderd." Kana da Rosa Bernardo Rechtshalf Het is zeer dorstig weer, de 22e augustus. De zon schijnt fel in Oud-Vossemeer en brandt op de huid. Een deel van de toeschouwers bij het bekerduel Vosmeer-Noordhoek (1-1) zoekt de schaduw van de bomen op. Ze hebben geen zin in een zonnesteek. Zo'n twintig anderen blijven juist dicht bij de kantine staan en duiken af en toe even naar binnen voor een verfrissend drankje, om op die manier wat verkoeling te krij gen. De spelers hebben nog meer dorst. Die van Noordhoek snellen als het even kan naar de dug-out voor een bidon. Gulzig la ten ze het water in hun kelen glijden. Die van Vosmeer blijven almaar op hun plek staan. Zij onthouden zich juist van water. Voor tien van hen - alleen de doelman is niet van Marokkaanse afkomst - is het ra madan. Op wilskracht slepen ze er een ge lijkspelletje uit. Aanvoerder Rachid Bouhoudane is een spits met killerinstinct. Bal aannemen met de rug naar de goal, wegdraaien van de verdediger, een stukje pingelen en dan uit halen met rechts - dat is zijn tactiek. Zijn trainer, Aad van de Meeren, noemt hem een roofvogel. Hij wacht af en slaat toe. Maar op de eerste dag van de islamitische vastenmaand wil het niet zo lukken. Elke bal die hij aangespeeld krijgt, stuit van zijn schoen af. In de eerste helft slaagt hij er maar één keer in op goal te schieten, in de tweede helft komt hij niet eens zo ver. Na zestig minuten is de pijp al leeg bij hem, net als bij de meeste anderen. Niet gek ook, al sinds vroeg in de ochtend hebben ze niets meer gegeten of gedron ken. Bouhoudane (31) speelde in het verleden bij Halsteren (in de hoofdklasse) en Nieuw Borgvliet. Vorig jaar stapte hij over naar een Marokkaans vriendenteam, dat onderdak vond bij Vosmeer en in de vier de klasse van het zaterdagvoetbal ging spe len. Daarin verraste het elftal met een zes de plaats. En in de districtsbeker schopten de oranje-zwarten het tot de laatste zes- - tien. De ramadan is geen belemmering voor het voetbal, zegt Bouhoudane. Je went er aan, je leert ermee om te gaan. Maar het is wel moeilijk vol te houden als het heet is - zoals die 22e augustus - en de dagen lang zijn. Dan is van kwart vopr vijf's morgens tot iets voor achten afzien, maar wel voor de goede zaak. Tijdens de ramadan van 2008 was het an dere koek. Toen viel de negende maand van de maankalender anderhalve week la ter - dus waren de dagen iets korter - én was het beduidend minder warm. In die periode werkte Vosmeer de eerste vier competitiewedstrijden af. De ploeg bleef ongeslagen: SPS-Vosmeer 0-0, Vos meer-Brouwershaven 6-4, Kruinin- gen-Vosmeer 1-3, Vosmeer-Mevo 1-1. Al leen in de beker werd met 2-0 verloren van FSV. Maar dat derde pouleduel deed er toch niet meer toe, Vosmeer was al ver zekerd van de knock-outfase. Wat de dribbelaars van Vosmeer in het duel met Noordhoek ook nog parten speelt, is het gebrek aan conditie. Er is voorafgaand pas twee keer getraind en geen enkele oefenwedstrijd afgewekt. Dat kon ook niet, want tal van spelers verble ven tot half augustus in Marokko. Vosmeer is een collectief van balvaardige aanvallgrs en middenvelders. De veldspe- lers hebben allemaal een voorliefde voor pingelen en een aangeboren drang naar voren. Als de conditie eenmaal op peil is, zal dat ook wel zichtbaar worden in de uit slagen. De weinig verheffende bekerpartij tegen de Brabanders is dus geen graadme ter. Het liefst speelt Vosmeer tegen teams die eveneens willen voetballen. Bouhoudane houdt niet zo van die slopers tegenover zich. Die maken het spel van Vosmeer al leen maar kapot. Na de wedstrijd schiet Aad van de Mee ren, die vol bewondering over zijn jon gens kan spreken, de kantine in voor een natje. Rachid Bouhoudane pakt zo snel mogelijk snel zijn spullen en rijdt naar huis. Niet dat hij nu zo teleurgesteld is over de bekerwedstrijd, maar hij wil sla pen. Tot een uurtje of acht, tot de zon on der is. Dan mag hij zijn dorst lessen en zijn honger stillen. Eindelijk. Roeland van Vliet BROUWERSHAVEN "We gaan voor promotie", klinkt het ambitieus uit de mond van Ed van Lent, die dit jaar aan zijn eerste seizoen begint als trainer van Brouwershaven. Met de komst van drie spelers van NSW lijkt de Schouwse vierdeklasser aan kwaliteit gewonnen te hebben. „Toen, ze hoorden dat ik hier trainer zou worden, hebben ze aangegeven dat ze graag de overstap naar Brouwershaven wilden maken", vertelt Van Lent over de Zuid-Hollandse aanwinsten. Met zijn overgang stort de trainer zich in het 'onbekende'. „Ik ken niet één ploeg uit de vierde klasse", legt de coach uit. „Vorig seizoen heb ik Brouwershaven wel een paar keer zien voetballen. De tegenstanders die ik toen goed vond zijn later gepromoveerd", zegt hij doelend op Yerse- ke en Kruiningen. De oefenmeester kijkt dan ook vooral naar zijn eigen ploeg en zijn eerste ervaringen daarmee zijn erg positief „De groep straalt veel enthousiasme uit en ik heb er het volste vertrouwen in dat het dit seizoen goed gaat ko men." MEVO Leen Koster loodste Mevo vorig seizoen naar de vijfde plaats in de vierde klasse B. Zijn opvolger Wil Wijnands wil die klassering minimaal evenaren. „We hopen in de top-vijf mee te draaien. Als je daaraan voldoet, dan maak je een grote kans op nacompetitievoetbal", zegt de trainer, die vorig seizoen nog de assistent was van Romeo van Ae- rde bij RCS. „Het ledental van Mevo is in tien jaar verdrievoudigd. Ze ker qua jeugd is het één van de grootste verenigingen van Schouwen geworden. In de toekomst willen we daar van gaan profiteren. De ambities zijn nu nog bescheiden, maar de dub zou graag een stapje hoger willen." Wijnands tekende voor één jaar bij Mevo, maar hij hoopt op een langere samenwerking. „Ik ga nooit naar een vere niging met de intentie om maar één seizoen te blijven." SPS is in de ogen van Wijnands de grootste titelkandi daat. „Vorig jaar heb ik Vosmeer een keer zien spelen en dat vond ik een fris voetballende ploeg. Zij gaan zeker meespelen bij de eerste vijf" SMERDIEK Smerdiek sloot het afgelopen seizoen met 31 punten uit 22 duels af op de zevende plaats. De ploeg deed het daarmee beter dan het jaar ervoor. Ook toen pakte het elftal 31 pun ten, maar daar had het wel vier wedstrijden meer voor no dig. De ploeg van trainer Cees Stoutjesdijk hoopt dit sei zoen weer een stapje vooruit te doen. „We verwachten een top-vijf positie te behalen", legt Stoutjesdijk uit. „Met de gebroeders Andreas en Leander Vroegop zijn er twee spelers van WHS bij gekomen. Daarnaast zijn er drie A-ju nioren doorgestroomd. Dat bij elkaar maakt dat we er vijf spelers bij hebben. Er is niemand vertrokken, dus de selec tie is wat sterker geworden. We moeten het van het col lectiefhebben en als dat gaat kloppen moeten we in staat zijn om bij de eerste vijf te eindigen." Volgens Stoutjesdijk komen met SPS, Vosmeer, Mevo en FSV vier ploegen in aanmerking voor de titel. SPS „We maken een beetje een nieuwe start", zegt Rien Vos hol, die aan zijn derde seizoen begint als trainer van SPS. „Met keeper Peter van der Male (gestopt) en Bart Vane (WC'68) zijn twee bepalende spelers vertrokken en we gaan kijken of we het elftal opnieuw kunnen uitbalance ren. Ik hoop dat een aantal jongens van het tweede elftal bij de eerste ploeg kan aanhaken." Een plaats in het linker rijtje is de bescheiden doelstelling voor de ploeg die vorig seizoen tot de laatste speelronde meedeed om het kam pioenschap van de vierde klasse B. „We hopen dat we bij de bovenste vier a vijf ploegen mee kunnen doen en dat we aan het einde van de competitie een periodetitel kunnen overnemen", vertelt de man die zelf twintig jaar in het eerste elftal van SPS speelde. Voor Voshol zijn er twee titelkandidaten. „Vosmeer gaat hoge ogen gooien en ik denk dat Mevo ook goed voor de dag zal komen." zaterdag 29 augustus 2009 Buitenlandse voetballers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 144