61 voetbalkrant iFT 'Ik voelde me Manusje-van-alles van Goes kan op alle posities worden ingezet, behalve op het doel Buitenlandse voetballers in Zeeland zaterdag 29 augustus 2009 Naam: TrungTran Land: Vietnam Club: Goes Hij heeft Vietnamese ouders, spreekt Vietnamees, heeft een Vietnamese naam, voelt zich vaak ook Vietnamees, maar is nog nooit in Viet nam geweest. Trung Tran (24), het manus- je-van-alles van zondag-tweedeklasser Goes, wil er graag eens in zijn moederland kijken maar het is er nog niet van geko men. Tran is net als zijn broer en zus een nako meling van bootvluchtelingen. Zijn vader en moeder ontvluchtten in 1975 op een krakkemikkig bootje hun land nadat de Amerikanen uit Vietnam vertrokken en de communisten aan de macht kwamen. Trans ouders kwamen met een omweg in Goes terecht, waar hij na enige aarzeling het voorbeeld van zijn oudere broer volg de. Hij ging voetballen. Eerst bij SSV'65, maar al gauw stapte hij over naar Goes. Bij die club voetbalt hij al een paar jaar in het eerste. Trung Tran, in vaste dienst bij zorgverzekeraar CZ, is overal inzetbaar be halve als keeper. „Daar ben ik klein voor", beseft hij. „Ik ben maar 1.68 meter. Het af gelopen jaar heb ik verschillende keren als rechtsback gespeeld. In de voorbereiding op dit seizoen sta ik nogal eens op het mid denveld, maar ik zou ook links en rechts in de aanval kunnen spelen." Goes is vorig seizoen kampioen geworden in de derde klasse. Tran ziet de competitie in de tweede klasse als een mooie uitda ging. „Je hebt op dat niveau veel voetbal lende ploegen. Dat ligt Goes wel. Zelf pro beren we ook altijd aan te vallen." Dat Vietnam geen voetballand is, weet de Goesenaar wel. Maar waarom, dat weet hij niet precies. Hij is immers nog nooit in het land geweest. Misschien heeft het te ma ken met de wat mindere fysieke kracht die de gemiddelde Vietnamees op het veld kan leggen. Wat Tran wel weet, is dat voet bal zich in Vietnam niet op een enorme populariteit kan verheugen. Om er meer over te weten te komen, wil hij graag een keer naar Vietnam toe. Zijn ouders zijn er al verschillende keren naar toe geweest, vooral omdat een flink deel van de familie van zijn vader in het land is achtergebleven. „Ik ben er nog niet'geweest, maar toch voel me een beetje Vietnamees", zegt Trung Tran. „We hebben een ander karak ter dan Nederlanders. Wat het grote ver schil is? Dat kan ik niet zo een twee drie zeggen. Ik heb er geen moeite mee, maar het is wel zo." Verder oriënteert Trung Tran zich hele maal op Nederland. Daar ligt zijn tot- komst. Het zal daarom niemand verbazen dat zijn vriendin een Nederlandse is. Trung Tran Rechter centrale verdediger Het trainersvak bleek vorig voetbalseizoen niet hele maal zijn ding. Vandaar dat Danny ter Steege op 37-jari- ge leeftijd nog een keer de stoute schoenen aantrekt. Hij gaat bij Zee- landia Middelburg zijn kunsten in de as van het elftal vertonen. 'Hopelijk kan ik iets betekenen voor de club.' Na een lange en mooie carrière zette Ter Steege vorig seizoen een logische vervolg stap. De Middelburger koos voor het trai nersmetier en werd bij VC Vlissingen de assistent van hoofdtrainer Ruud Pennings. Vol ambities begon hij aan het avontuur. „Maar het is nooit geworden wat ik ervan verwacht had", constateert Ter Steege. „Ik heb het heel serieus aangepakt. Ik volgde in België de trainerscursus, omdat ik het belangrijk vond om een bepaalde onder grond te hebben. De eerste maanden wa ren erg leuk, was de samenwerking met Ruud Pennings heel goed, maar daarna ging het bergafwaarts. Ik kon het privé goed vinden met Ruud, maar op voetbalge- bied was de klik er niet." „In het begin zou ik vooral veel observe ren en dan stilletjesaan het vak oppakken. Ik zou via individuele trainingen spelers al lerlei adviezen geven, bijvoorbeeld hoe je het beste kunt wegdraaien bij een speler. Verder zouden we de opstellingen met el kaar afstemmen. Iedereen heeft tenslotte een ideale opstelling. Die zouden we naast elkaar leggen en dan over eventuele twist punten praten. Dat is eigenlijk alleen in de eerste maanden gebeurd, daarna niet meer. Op een gegeven moment voelde ik me echt een soort ballenjongen, terwijl dat niet de bedoeling was. Op den duur ging ik met de pest in mijn lijf naar de trainin gen en hoopte ik dat er een speler niet op de training zou zijn, zodat ik nog een beet je mee kon ballen." De frustraties stapelden zich op, maar tij dens het seizoen werd de kwestie nimmer uitgesproken. „Dat hebben we pas na af loop van het seizoen gedaan", zegt Ter Steege. „Ja, dat is heel gek. Communicatie is de basis van alles, maar het kwam er niet van. Dat lag net zoveel aan mij als aan Ruud. Het is nu uitgesproken. Ik geef ook niet af op Ruud Pennings of de club Vlis singen. Ik heb er een prachtige tijd gehad." Toen hij zijn ei als assistent niet meer kwijt kon, besloot Ter Steege aan het eind van het seizoen in het tweede elftal van VC Vlissingen te gaan voetballen. „Ik had weer een prikkel nodig", legt hij uit. „Thuiskomen en weer enthousiast over het voetbal kunnen vertellen, dat had ik nodig. Ik heb zo'n drie wedstrijdjes meege daan, dat was heerlijk." Tijdens één van die duels liep hij Roy Hen- driksen tegen het lijf De oefenmeester van Zeelandia Middelburg polste Ter Steege voor een overgang. „Ik heb er niet direct op gereageerd", vertelt Ter Steege, die in het dagelijks leven accountmanager is bij Delta. „Ik dacht bij mezelf: straks word ik 38 en moet ik dan nog wel zo'n stap ma ken. Ik was eigenlijk van plan om in een lager elftal te gaan spelen." „Ik heb er best lang over nagedacht en uit eindelijk toch ja gezegd. Mijn zoontje speelt bij Zeelandia Middelburg en ik vind het een geweldige club. Ze hebben veel le den, ze hebben enorm veel jeugdploegen en een prima staf Er zit veel voetbalkennis en -liefde. Dat heeft me over de streep ge trokken." Het is ook een mooi niveau, dat wel bij mij past. Kijk, je moet op mijn leeftijd niet meer naar een hoofdklasser gaan. Dat zou ik niet meer kunnen trekken. Ik ben de af gelopen weken fanatiek bezig geweest. Ik kom nog wel wat tekort hoor. Ik mis voor al spierkracht en moet nog sterker wor den. Maar, ach dat komt wel goed. Ik ben nog zeer ambitieus. Dat prestatiegerichte zit nog steeds in mijn lijf" Het is in zijn hele loopbaan niet anders ge weest. Of het nu om Veere ofTerneuzen ging, Ter Steege ging altijd tot het uiterste. Hij kijkt er met voldoening op terug. „Mijn mooiste periodes heb ik beleefd bij PEC Zwolle en De Graafschap. Dat was in mijn begintijd. Ik woonde in Zwolle en had de droom om profvoetballer te wor den. Ik heb er bij PEC Zwolle en De Graaf schap aan geroken, maar heb het nooit ge haald. Het echte talent ontbrak." Daarna verkaste hij naar Zeeland en trok hij langs clubs als Veere, Hoek, Eeklo, Ter- neuzen en VC Vlissingen. „Toen ik naar Zeeland kwam, ging ik winkelen bij Trend- DFS Vorig seizoen eindigde de ploeg uit Burgh-Haamstede als vierde op de ranglijst en verspeelde het in de nacompeti- tie de kansen op promotie naar de tweede klasse. „Wij proberen de prestatie van vorig jaar te verbeteren. Als we het iets langer vol kunnen houden dan vorig seizoen, kun nen we mee blijven doen om het kampioenschap. We hebben een heel goede groep, de sfeer is goed, en we-gaan duidelijk de goede kant op. De doelstelling is rechtstreek se promotie of promotie via de nacompetitie", zegt trai ner Nico Schoute. Ook DFS kan, wegens alle spelers die in de horeca werken, niet terugzien op een serieus verlopen competitievoorbereiding. De vraag voor Schoute, die in AZW de grootste kanshebber op de titel ziet maar daar naast ook VCK en Nieuwdorp niet uitvlakt, is dan ook hoe de competitiestart voor zijn ploeg zal verlopen. KAPELLE Met het vertrek van Tim Jacobusse (Hansweertse Boys) en Richard Bal (lager elftal) heeft de selectie van trainer Adriaan Nieuwenhuijze vooral aan routine ingeboet. „Er zijn vijf A-junioren bijgekomen, dus we zijn nóg jonger geworden. Die jongens kunnen gelukkig allemaal wel voetballen", aldus de oefenmeester die in de veertiger Jon Herselman de nestor van de ploeg heeft. De doelstelling van Kapelle is om in het linkerrijtje te ein digen. Vorig seizoen sloot Nieuwenhuijzes selectie af met een achtste plaats. „Toen pakten we vrij laat onze punten. Dat moet nu anders. Ik ben pas tevreden met een plaats in het linkerrijtje." In de Borsele Sloepoort Cup trof Kapel le onder meer VCK. Die ploeg gaat dit seizoen - met AZW, Nieuwdorp en DFS - hoge ogen gooien, schat Adriaan Nieuwenhuijze in. KRUININGEN Kruiningen was de laatste Zeeuwse club die vorig seizoen in actie kwam. in verband met een duel van het Reimers- waals elftal stond een aantal spelers in juli al weer op het veld. Peter van Poortvliet, de opvolger van John Tahapary, weet wat hem dit seizoen te wachten staat. „We zitten in een leuke klasse. Jammer dat Rillandia en Krabbendijke er niet bij zitten, want dan hadden we nog meer derby's ge had." De doelstelling van Van Poortvliet is om niet te degrade ren. Met een bredere selectie dan het vorige seizoen, naast wat overgehevelde A-junioren, een aantal spelers dat over kwam van Yerseke en de komst van Jordan van Langevel- de, start de trainer hoopvol aan de competitie. „De één zegt dat de groep er echt aan toe is, terwijl anderen zeg gen dat het nog een jaartje te vroeg komt. Er degradeert maar één ploeg, dus wij gaan in elk geval voor lijfsbe houd." NIEUWDORP Voor het eerst sinds het seizoen 2003-2004 is Hans Hack weer hoofdtrainer bij een dub. Bij Nieuwdorp heeft hij dit voetbaljaar Piet Puijpe als elftalleider naast zich. Het tweetal ademt voetbal en denkt hetzelfde over het spelle tje. Bij de degradant uit de tweede klasse E nam een aan tal oudere spelers afscheid en ook vertrokken er vlak voor de overschrijvingstermijn nog wat spelers. Toch heeft Hack, die een viertal A-junioren bij de selectie verwelkom de, de nodige verwachtingen van Nieuwdorp. „Natuurlijk zou het mooi zijn als we direct terug zouden kunnen ke ren naar de tweede klasse. Maar wij moeten in elk geval voor een periodetitel gaan." Hack somt VCK, DFS en De Noormannen op als kanshebbers voor promotie. SKNWK Gerjo Prins begint na zijn eerdere avontuur bij Bruse Boys aan zijn tweede avontuur op Schouwen-Duiveland. In Nieuwerkerk heeft hij te maken met het vertrek van spits Christian van Vossen en het afhaken van Martijn Neele (2e elftal), maar daartegenover staat onder meer de komst van Ouwerkerk-aanvaller Carlo van der Maas. „Wij gaan voor het hoogst haalbare. Er promoveren twee ploe gen rechtstreeks, dus we willen of een periode, of bij de eerste vijf eindigen." Prins start de competitie tegen Krui ningen. „Dat is een heel belangrijke wedstrijd die we ei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138