Björn Quartel: 41 voetbal krant Apetrots op FC Twente-speler Nashat Akram, de Beckham van het Midden-Oosten Buitenlandse voetballers in Zeeland V 2 zaterdag 29 augustus 2009 Naam: Khalid Kaldoon Land: Irak Club: FC Dauwendaele Khalid Kaldoon heeft niet zoveel meer met Irak. Hij verkaste dertien jaar geleden, op z'n zesde, naar Ne derland en ook veel van zijn familie is het land ontvlucht. Maar dat er een Irakees bij FC Twente gaat voetballen, vindt hij wel mooi. „Nashat Akram wordt wel de Beek- ham van het Midden-Oosten genoemd. Een Irakese voetballer in Nederland, daar ben ik best wel trots op." Khalid Kaldoon, zijn broer, vader en moe der waren de grote stroom vluchtelingen vanuit Irak ruimschoots voor. Ze vertrok ken toen Saddam Hoessein nog aan de macht was, lang voordat de Amerikaanse invasie begon en het land steeds instabie- ler werd. „Mijn ouders wilden mijn broer en ik een betere toekomst geven. Daarom zijn we naar Nederland gegaan", vertelt de negentienjarige Kaldoon. „We zijn nog een paar keer teruggeweest, maar inmid dels zijn de meeste familieleden gevlucht. Ze woonden in Bagdad en dat is niet echt de veiligste plaats op aarde. Ze wonen nu onder meer in Syrië en Jordanië." Die terugkeer naar zijn moederland was geen onverdeeld succes. In 2004 maakte hij mee dat de Amerikanen na een nacht van felle gevechten het huis van zijn oom binnenvielen. „Ze stonden met geweren op ons gericht. Ik was veertien. Dat is iets wat je nooit meer vergeet." Dat zijn toekomst in Nederland ligt, is wel duidelijk. Hij spreekt nog wel een beetje Arabisch, maar lezen of schrijven kan hij de taal niet. Hij is er ook niet nieuwsgierig naar. Het Irakese voetbal volgt hij nog wel. Zo was hij aan de buis gekluisterd tijdens de Confederations Cup, waarvoor Irak zich als kampioen van Azië geplaatst had. Kaldoon kwam via Amsterdam in Middel burg terecht en ging voetballen in de F'jes van FC Dauwendaele. Hij doorliep alle elf tallen. Dit seizoen debuteert hij in de hoofdmacht van de Middelburgse zater dag-tweedeklasser. Normaal is hij rechts back, maar in de voorbereiding stond hij meestal in het centrum van de verdedi ging, omdat teamgenoten geblesseerd wa ren of met vakantie. Het worden spannende tijden, want vorig seizoen speelde Dauwendaele nog in de derde klasse. „We gaan onze stinkende best doen", verklapt Kaldoon. „We heb ben een goede ploeg, maar hebben wel een jonge selectie. De gemiddelde leeftijd is 21 a 22 jaar. We hebben dus weinig erva ring." In het dagelijks leven volgt Kaldoon een opleiding pedagogischwerk en jeugdzorg. Zijn vriendin is een echte Zeeuwse. Ze komt uit Veere. Khalid Kaldoon i 'j Rechtsback Vroeger was hij een iel manne tje, tegenwoordig een stoere verdediger. Bjom Quartel heeft een groeispurt gemaakt en heeft zijn plekje gevonden in de selectie van Kloetinge. „Vorig jaar was ik debutant, dit seizoen probeer ik een vaste waarde te worden", klinkt het gedre ven uit de mond van de negentienjarige vleugelverdediger. Hij was vorig seizoen misschien wel de ver rassing bij Kloetinge. Ineens was hij daar, bij de openingswedstrijd tegen Achilles Veen. Quartel kreeg zijn kans als linksback. „Ik had daar helemaal geen rekening mee gehouden", bekent hij. „De afspraak was dat Rick Mulder en ik met het eerste mee zouden trainen en in de voorbereiding af en toe zouden meespelen. En als we dan niet in in het eerste zouden komen, zou den we met Al meedoen. In de voorberei ding pakte ik wel mijn minuten, maar aan een basisplaats dacht ik niet, totdat de laat ste training voor de competitie aanbrak. Ik zat ineens bij het basisteam en kreeg te ho ren dat ik tegen Achilles Veen als links back zou spelen. Dat was even schrikken, maar de trainer (Diederik Hiensch) stelde me gerust. Hij zei: 'Het is mijn verantwoor delijkheid en je moet je ding doen'. Dat is natuurlijk lekker als een trainer je zoveel vertrouwen geeft. Hiensch is heel belang rijk geweest voor mijn ontwikkeling. Hij is zelf natuurlijk ook altijd verdediger ge weest." „Tsja, daar stond ik ineens voor achthon derd man te ballen. Zenuwachtig was ik niet echt. Ik moest mijn taak uitvoeren, man uitschakelen en bal inleveren. In zo'n eerste wedstrijd ga je natuurlijk geen gekke dingen doen." Quartel kreeg het vertrouwen en kwam uit eindelijk aan zeventien competitiewed strijden en twee duels in de nacompetitie. „Vorig seizoen was ik linksback, dit sei zoen ga ik voor de rechtsbackplaats. Ik ben rechtsbenig en dan is het in de opbouw toch iets makkelijker." Zijn eerste schreden op het voetbalveld zet te hij bij SSV'65. Daar voetbalde Quartel van.zijn vierde tot aan zijn twaalfde jaar. Daarna kwam hij bij RBC Roosendaal te recht. „Mijn toenmalige trainer Ko Tim mer had RBC getipt. Ik mocht met veertig man twee testwedstrijden spelen. Ik kwam in Roosendaal allemaal jongens uit de Zeeuwse selectie tegen, dus ik maakte me niet al te veel illusies. Ik zat immers niet bij de Zeeuwse, maar in mijn vakantie kreeg ik bericht dat ik mocht komen." Het avontuur bij RBC duurde vier seizoe nen en hij maakte deel uit van C2, Cl en OOSTKAPELLE Huib Meerman begint aan zijn zevende seizoen als trainer van een tweedeklasser. Dat doet hij voor het derde jaar bij Oostkapelle. Daarvoor stond Meerman vier seizoenen aan het roet bij Kapelle. „We moeten proberen om in het lin kerrijtje te eindigen", blikt Meerman vooruit. „Heb je ge luk, dan kun je misschien bovenin mee spelen. Heb je pech, dan eindig je in de middenmoot. Het zit in de twee de klasse allemaal dicht bij elkaar." Meerman denkt dat zijn ploeg dit jaar in kwalitatief op zicht weinig veranderingen heeft ondergaan. „Vorig jaar hebben we rond de winterstop veel punten verspeeld. Als we dit jaar constanter worden, moeten we hoger kunnen eindigen dan de zevende plaats. We hebben een selectie met allemaal goedwillende jongens. Het is een sterk collec tief, met een paar uitschieters naar boven." Arnemuiden en Wieldrecht zijn volgens de Walcherse trainer de be langrijkste titelkandidaten. SEROOSKERKE Serooskerke heeft zich ogenschijnlijk moeiteloos aange past aan het tweede klasse-niveau. Na de promotie in 2007 eindigden de Walchenaren achtereenvolgens op de zesde en vierde plaats. Als de ploeg die lijn dit jaar voort weet te zetten lonkt promotie naar de eerste klasse. „Ik had niet verwacht dat er zoveel voetballend vermogen in de ploeg zou zitten", zegt Romeo van Aerde over zijn eer ste ervaringen bij Serooskerke. De trainer kwam over van RCS, waar hij twee succesvolle seizoenen kende. „Verdedi gend stond het bij Serooskerke vorig jaar al goed. Als we dat kunnen combineren met het voetballende vermogen, dan denk ik dat we een leuk seizoen tegemoet mogen zien.We hebben in de competitie nog geen bal getrapt en ik weet absoluut niet hoe de tegenstanders er uitzien, maar ik vind dat een plaats bij de eerste drie onze doelstel ling moet zijn." SSV'65 Met dertig punten uit 22 duels finishte SSV'65 vorig sei zoen op de negende plaats. De Goesenaren voldeden daar mee aan de vooraf door trainer |os van Belzen geformu leerde doelstelling. Alexander van Keulen heeft hem opge volgd en de van Serooskerke afkomstige oefenmeester legt de lat aanzienlijk hoger. „We willen graag gebruik ma ken van de versterkte promotieregeling", klinkt het ambi tieus. „De doelstelling is een plaats bij de eerste drie en een petiodetitel. Bij SSV'65 praat je over een spelersgroep die voor een groot deel bestaat uit voetballers die vanuit de hoofdklasse naar de tweede klasse zijn gedegradeerd. Ik reken erop dat ze eerherstel in hun donder hebben." Van Keulen heeft geen uitgesproken titelfavoriet in de tweede klasse. VEERE Tussen 2005 en 2008 plaatste Veere zich driemaal voor de nacompetitie met als inzet promotie naar de tweede klas se. Even zo vaak ging de finalewedstrijd daarin verloren. Vorig seizoen had Veere geen nacompetitieduels nodig om promotie af te dwingen. In de reguliere competitie eindigde de ploeg van Carlos de longe bovenaan. In de persoon van Wil Wijnands, afkomstig van Zeeland Sport, staat er dit seizoen een nieuwe trainer voor de groep. „Ik ben gestart met een selectie van 25 man, om iedereen te leren kennen", kijkt hij terug op zijn eerste weken in Veere. „Ik denk dat het realistisch is om voor handhaving te gaan. Na tien wedstrijden kun je kijken of je de doelstel ling eventueel moet bijstellen." Wijnands verwacht een open titelstrijd. „De nummers drie tot en met zeven van vorig jaar komen volgens mij in aanmerking voor het kampioenschap. De tweede klasse kent een brede top." ZAAMSLAG Na de degradatie uit de eerste klasse is Zaamslag weer te rug op het niveau waar het tussen 2002 en 2008 ook al ac teerde. Met de Belg Kenny Verhoene staat er dit seizoen een nieuwe trainer voor de groep. Rinus Kolijn is aange bleven als assistent. „Het jaar in de eerste klasse was een mooie ervaring", blikt Kolijn terug. „Maar we hadden een smalle selectie en het seizoen duurde voor ons te lang." TtVOMi if

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 136