:<a media 55 Echt Niet?! is de nieuwe populair-wetenschappelijke quiz van de VPRO en Teleac. Acteur Frank Lammers presenteert het programma. Zijn onconventionele stijl zorgt voor veel hilariteit op de studiovloer, zag Monique Brandt. media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 29 augustus 2009 Als je heel veel ver schillende dingen doet in het leven, lijkt het alsof je veel langer leeft. Deze wetenschappelijk on derbouwde stelling kreeg acteur en kersverse tv-presentator Frank Lammers alvast mee door zijn nieuwe job als 'host' van de popu lair-wetenschappelijke quiz Echt Niet?!. Een vrucht van de steeds in tensievere samenwerking tussen de VPRO en Teleac. De quiz wil de kijker 'stimuleren kritisch te kijken naar zaken die als wetenschappelijke feiten wor den gebracht', aldus projectleider ]an van Holsteijn. „De media staan bol van wetenschappelijk on derzoek dat zó onwaarschijnlijk klinkt, dat het haast wel onzin moet zijn. Hoe kom je erachter wat echt is en wat nep? Ons pro gramma graaft zich in in de we reld van deze rare feitjes." In elke aflevering worden zes film pjes getoond over wetenschappe lijk onderzoek rondom een 'alle daags' thema. Hoe kan de weten schap mensen helpen afvallen of langer te leven? Of: wat kan de we tenschap leren van dieren? De ene helft van de filmpjes is gebaseerd op serieus maar enigszins onwerke lijk onderzoek. De andere helft is verzonnen, maar voor de leek op het gebied van wetenschap vrijwel niet van echt te onderscheiden. De panelleden, onder leiding van de tegenwoordig alomtegenwoordi ge teamcaptains, moeten vervol gens beredeneren waarom een filmpje waar is of niet. Uiteindelijk geeft jurylid en wetenschapper Kees Moeliker de juiste uitslag. Moeliker, conservator van het Natuurhistorisch Museum Rotter dam en directeur van het Bureau voor Onwaarschijnlijk Onderzoek, won eerder de Ig Nobel Prijs, een parodie op de echte Nobelprijs. Die wordt jaarlijks uitgereikt aan wetenschappers wier onderzoek 'mensen eerst laat lachen en daar na aan het denken zet'. Moeliker kreeg zijn prijs voor zijn ooggetui genverslag van 'Het eerste geval van homoseksuele necrofilie bij de Wilde Eend'. Voor de programma makers had hij na zo'n eigenaar dige wetenschappelijke inspan- Acteur Frank Lammers in zijn nieuwe job als presentator van Echt Niet?! foto GPD ning voldoende kennis van zaken met betrekking tot bizarre vragen als: 'Kan liposuctievet dienen als diesel voor een monstertruck?' of 'Kun je iemands teksten 'afluiste ren' aan de hand van het geluid van toetsaanslagen op een toetsen bord?' Het format van Echt Niet?! lijkt enigszins op die andere, goedbeke- ken wetenschappelijke quiz met Bart Peeters: Hoe?Zo! Maar in de rij voor de tijdelijke studio waar het programma dezer dagen wordt opgenomen, een oud fabrieksge bouw op het Amsterdamse Wester- gasfabriektërrein, wordt meteen zichtbaar wat het verschil is tussen beide programma's. Het publiek dat de opnamen bijwoont, tevens de doelgroep van de makers, be staat voornamelijk uit jongeren en studenten in de leeftijd van 19 tot 35 jaar. „Het programma is be stemd voor Nederland 3", legt Van Holsteijn uit. De vereiste jonge 'look and feel' van de quiz vereist dus een jong ogend publiek, te meer omdat de toeschouwers de panelleden tijdens de uitzending letterlijk staand omringen. Soms zijn ze zelf onderwerp van een test of wordt hun mening ge vraagd. Dat is een beetje afgekeken van het Britse autoprogramma Top Gear, geeft Van Holsteijn toe. In dat programma staat het publiek ook om de presentatoren heen. En het studiodeel wordt eveneens op genomen in een pand dat in ieder geval oogt als een oude fabriek. In de aflevering die vandaag wordt opgenomen, wordt een jongen uit het publiek ervan 'beschuldigd' aan de kabels te hebben gefrun nikt, zodat beeld en licht uitvallen. De makers willen zo kijken of hij snel bezwijkt voor pressie. Het voorgekookte experiment behelst dat de makers hem een soort van schuldbekentenis willen laten teke nen, maar de jongen houdt eigen zinnig stand: plannetje mislukt. Het gebruik van BN'ers als gasten en het aanstellen van twee team captains, cabaretiers Leon van der Zanden en Thomas van Luijn, zijn ook geen originele vondsten. Maar de lol is er niet minder om, vooral als presentator Frank Lammers in beeld is. Wild bewegend en bek- kentrekkend blikt hij af en toe met rollende ogen in de camera, die hij bij het programma betrekt als wa re het een derde panellid. De on conventionele presentatie zorgt voor veel hilariteit op de studio- vloer. Lammers als presentator was een heel bewuste keus, aldus Van Hol steijn. „Hij is zó authentiek, beetje rebels, niet te gelikt, wél professio neel. Hij zorgt voor georganiseerde chaos op een vrolijke manier." Onder de studiolampen houden panelleden Maurice de Hond, Tho mas van Luijn en filosofe Stine Jen sen zich bezig met een vraag over hedendaagse technische ontwikke lingen. Is het mogelijk een came raatje in je oog te dragen? Tjee, wat een vraag! De panels beredene ren zich naar een antwoord. Waar na een onverwachte gast, een Ame rikaanse cineast, het antwoord komt geven. Voor een huiverend publiek peutert hij in alle rust zijn oog ter plekke uit de kas. Een gla zen oog weliswaar, inderdaad voor zien van een cameraatje waarmee hij films maakt. „Werkt geweldig bij de vrouwen", glundert hij. Echt Niet?! vanaf 10 september wekelijks te zien op Nederland 3 l>^ Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week Het kleine huis op de prairie Op jeugdsentiment.nl, de site voor heim- weekijkers, schrijft 'een troosteloze moeder Kitty': „Ik vond het heerlijk om om vijf uur 's middags met een lekker wijntje naar Het kleine huis op de prairie te kijken. En nu is het weg. Ik mis het heel erg." Zoals Kitty waren er in Neder land honderdduizenden, die tus sen 1975 en 1986 aan de buis ge kleefd zaten wanneer de EO Het kleine huis op de prairie uitzond. Deze uit Amerika afkomstige dra maserie was gebaseerd op de boe ken van Laura Ingalls Wilder, speelde zich af rond 1870 in Wal nut Grove in de staat Minnesota en draaide om de familie Ingalls. Pioniers, die in de hoop op een beter bestaan westwaarts trokken om op de uitgestrekte prairies een nieuw bestaan op te bouwen. Het draaide in de serie om het harmonieuze familieleven. Een gouden greep van regisseur en hoofdrolspeler Michael Landon, die vader Charles Ingalls speelde. Landon kon het weten, want was hij niet een van de vier Cart- wright-broers in Bonanza, Little Joe die rond de Ponderosa-ranch jacht maakten op geboefte? Little Joe werd Charles Ingalls, die met wijze raad, humor en een opge wekt gemoed samen met zijn vrouw Caroline zijn drie dochters Mary, Laura en Carrie en later nog een stel prairieweesjes door ellende en tegenspoed sleepte. Geen bloedstollende gunjights en geen gescalpeerde bleekgezichten, maar puberende bleekneusjes, die met speelse vlechtjes en lange soepjurken door het gras holden. Ook veel geknok tegen dorpse achterklap en strijd tegen bar na tuurgeweld. Het onrecht werd niet bestreden met het pistool, maar met een gesprek en een knuffel. Geen wonder dat al die Neder landse Kitty's ongegeneerd zwij melden rond de klok van vijf uur. Stapels Kleenex kwamen eraan te pas bij het leed dat Mary en haar zusjes aangedaan werd door de twee ettertjes van de familie Oteson, geniepige Nelly en haar domme broertje Willy. Maar er was ook een hogere boodschap: wie eerlijk is en in Gods zegenin gen gelooft, eerbied heeft voor de natuur en ook nog zijn naaste niet neerknalt maar liefheeft, komt altijd goed op zijn pootjes terecht. Dat is de blijde les die bo ven de deurpost in het kleine huis op de prairie hing. Ray Simoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121