wonen 50 VRAAG ANTWOORD Zijn de vissen dood als de bliksem inslaat in de vijver? O LU W Onze oleander krijgt af en toe gele bladeren en komt moeilijk tot bloei. Door slagregens en harde wind is mijn grote buxusbol uit elkaar gevallen. Zaterdag 29 augustus 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Vinger achter populair- wetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Bij onweer is het verstandig bescherming te zoeken. Wa ter moet dan zeker gemeden worden, want water geleidt de elektriciteit van bliksem heel goed. Zwemmen, surfen en varen is dan levensgevaar lijk. Raakt de bliksem het wa ter, dan gaat de stroom alle kanten uit en zal iemand ra ken die aan het zwemmen is. Wel is het veilig in boten met een afgesloten, metalen hut. Maar hoe zit het met vissen? De kans bestaat dat zij een blikseminslag niet zonder kleerscheuren doorstaan. Ze kunnen in de kramp schieten, verdoofd worden, de rugge- graat breken of inwendig let sel oplopen of misschien wel gedood worden. De stroom verspreidt zich bij een inslag gelijkmatig over het hele water. Hoe groter de afstand van het inslagpunt (zowel aan het wateropper vlak als op grotere diepte), hoe kleiner de stroomsterkte. Vissen in de buurt van het in slagpunt (zowel aan het op pervlak als onder water) over leven de aanslag dus niet en verder weg wel. Vijvers hebben een nadeel en een voordeel. Het nadeel is dat ze meestal klein zijn. De vissen hebben daarom bij een inslag niet veel overlevings kans. Maar het voordeel is dat een blikseminslag in een vijver niet gauw zal voorko men. Bij een vijver staan im mers vaak bomen die eerder een doelwit van de bliksem zullen zijn, omdat bliksem het hoogste punt zoekt. De bomen zijn dus een soort blik semafleider voor de vissen. Over de vraag hoe het de vis sen in grote wateroppervlak tes als meren, zeeën en ocea nen vergaat, is heel weinig be kend. Er is weinig tot geen on derzoek naar gedaan. Het is niet bekend of vissen in grote aantallen worden gedood. On weer op zee komt overigens ook minder voor. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz Vreemd volk in de tuin Je vindt ze leuk of je hebt er helemaal niks mee. Je vindt ze schattig of burgerlijk. Maar feit is dat de tuinkabouter meer is dan een grappig persoontje in de tuin. Van oudsher is hij beschermgeest van de tuin en daarmee een teken van respect voor de natuur, door Folly van Dijk foto GPD 'Onze oleander in de pot krijgt af en toe geel blad en komt moeilijk tot bloei', mailt de familie van de Velde ons. „Af en toe een geel blad is bij oleanders normaal", zegt des kundige Romke van de Kaa. Bleekgeel blad duidt vaak op spint, een parasiet die toe slaat als de plant te droog staat. Oleanders staan graag met hun hoofd in de zon en met hun voeten in het water. Op warme dagen hebben ze li ters water nodig. Op koude dagen mag er geen water in de schotel blijven staan. Dit kan eveneens leiden tot geel blad en bladval. Mestgebrek kan de eveneens de oorzaak zijn. Geef in de zomer iedere week vloeibare mest in het gietwater. Overwinter de plant zo licht mogelijk bij een temperatuur van 4 tot 8 gra den. Snoei liever niet." Bij thuiskomst na haar vakan tie bleek de ronde buxus in de tuin van mevrouw Hou wing flink 'toegetakeld'. 'De bol van een meter doorsnee was uit elkaar gevallen. Waarschijnlijk door slagre gens en harde wind", ver moedt Houwing. Door de die pe gaten ziet ze nu de kale takken. 'Komt dit nog goed?' „De buxusbol is zeker te red den", zegt Romke van de Kaa. „Maar hij moet wel drastisch worden teruggeknipt, tot de helft. Het resultaat is een gro tendeels kale bol. Veel water en een beetje mest zullen hem weer doen uitlopen. Ver volgens moet ieder jaar flink worden gesnoeid. Daardoor ontstaat een stevige bol die elke onweersbui doorstaat." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl Gezelschap voor de tuinkabouter Op zoek naar gezelschap voor de tuinkabouter en geen zin in bruggetjes, molentjes of plastic reigers? Dan is een dier van The Sheep Company (www.thesheepcompany.nl) een idee. Elke beschildering van een schaap (standaard 70 centimeter hoog) is mogelijk. Een workshop of zelfschilderpakket van The Sheep Company kan ook. Er zijn sinds kort naast schapen bovendien geiten, kalfjes en ganzen die in vrolijke kleuren de tuin kunnen bevolken. Voor wie een konijn leuker vindt: Jorine Oosterhout ontwierp een mooi gestileerd konijn, Jolly Jack Rabbit van 29 centimeter hoog (zie foto). Te koop in wit, blauw of brons (www.puhlmann.nl). Laven, de figuren voor huis en tuin waarvoor ooit veel reclame werd gemaakt, zijn 'uit'. Het aanbod op laafgebied dat wij via winkels en internet vonden, was gerelateerd aan de Efteling. Op Ebay staan er nog enkele in de uitverkoop. Tuinkabouters worden gemaakt van steen, keramiek of plastic en hebben hun onafschei delijke puntmuts, ro de appelwangetjes en een ka- bouterbaard. In hun hand dra gen veel tuinkabouters een gie- tertje of schepje, of ze duwen een complete kruiwagen voort. Vijverkabouters krijgen een hen- geitje. De meeste liefhebbers vinden een of twee kabouters in hun tuin wel genoeg. Maar er zijn ook fans die hun gazon en bor ders er helemaal vol mee zet ten, liefst ook met een brugge tje en molentje erbij. Ondanks alle andere tuindecora- tie die de laatste decennia op de markt is gekomen, is de tuinka bouter nog altijd razend popu lair. Tuincentra staan er vol mee en wie 'tuinkabouter' in tikt op Google, ziet onder meer een flink aanbod op vraag- en aanbodsites als Marktplaats. „Ik had er vroeger ook niks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116