Kerkorgels kunst en kano's 45 reizen rCï De ruige route is niet alleen voor de avontuurlijken en sportievelingen, maar biedt ook veel voor de cultureel geïnteresseerde toerist. Ard Schouwman ging op ontdekkingstocht in Noord-Groningen. cfo'tfl® S suSB^- reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 29 augustus 2009 g e hebt draaiorgels, straat- Goliath Noordpolderzijl V Uithuizermeeden A Uithuizen O Usquert ;»Zijldijk Onder- Wester- Westeremden dendam wjjtwerd f 42=1® Loppersum I Stedum Winneweer E3 Bedum Leilens 1 I orgels en drankorgels. En I weet je hoe we aan dat I woord 'drankorgel' ko- M men?" Jan Abels, oprich- ter en eigenaar van het draaiorgelmuseum in Uithuizer meeden, brengt zijn verhaal met verve: „Vroeger sjouwden ze met waterorgels door de stad. Nou heeft water de vervelende gewoon te in de winter te bevriezen. Dan stond het spul stijf in de pijpen. Dat kon je als orgeldraaier natuur lijk niet hebben. Dus gooiden ze er drank in met een flink alcohol percentage. Maar tijdens pauzes was de verleiding van een lekkere slok geregeld te groot. En als je een maal uit één pijp gedronken hebt, moet je ook uit de andere tappen. Anders is de toonbalans weg." Orgelmuseum De Notenkraker is een van de vele verrassingen die de Ruige Route Hogeland, een meerdaags toeristisch arrange ment, te bieden heeft. Van buiten af bekeken heeft de streek een wei nig opwindend imago, maar een maal daar blijkt er veel te zien en te beleven, zowel landschappelijk als historisch en cultureel. Dit ge bied wordt wel de orgeltuin van de wereld genoemd. Die orgels staan in prachtige, vaak romaans- gotische kerken, op hun beurt mid delpunt van interessante begraaf plaatsen en niet te versmaden dorpsschoon. Ook blijkt het Groningse Hoge- Jan Abels van het orgelmuseum De Notenkraker, foto's Jan Zeeman/GPD land tal van opmerkelijke kunste naars te herbergen. Een aantal van hen werkt mee aan de Ruige Rou te. Zoals kunstenaar Henk Helman tel, de realistisch-figuratieve schil der van vooral stillevens en reli gieuze interieurs, die in 2008 werd uitgeroepen tot Nederlands kunste naar van het jaar. De route loopt langs zijn expositieruimte annex woonhuis De Weem in Westerem den. Of beeldhouwer Jaap van Meeu wen, die vooral bekend is om de soms metersgrote ijzeren beelden van mensen en dieren die hij in het voormalige café De Koppel- paarden in Uithuizermeeden maakt. Ook hij ontvangt de 'ruige- routers' irj het atelier. Hij toont zijn werk en ondertussen voorziet hij de dorstige reiziger van versna peringen. Want vergis je niet, de Ruige Rou te mag dan bepaald niet zo ruig zijn als de naam belooft, je bent dagelijks toch wel tussen de 20 en 30 kilometer actief op pad: fiet send, wandelend en kanoënd. Voor de bagage en de fietsen wordt gezorgd door een groepje enthousiaste Hogelandsters, die hun gasten met veel plezier en ken nis door hun streek leiden. Je fietst langs rustige provinciale wegen en over schelpenpaden en vaart over maren waar ooit de trekschuiten voeren. Je wandelt over dijken en door het polderland bij Goliath, de noordelijkste molen van Neder land, bestierd door Ida Wieringa, die met tomeloze inzet en creativi teit de restauratie van de molen aanjoeg. Een ruim 110 jaar oude Goliath die in een verrassend de cor van tientallen enorme wind turbines staat. - Aan de voet van de molen staan een stuk of wat verbouwde schaft- keten, waar je de eerste nacht door brengt. Een bijzondere verblijf plaats, net als die van de tweede nacht: het markante hotel-restau rant Spoorzicht in Loppersum. Het werd ooit daar neergezet om de treinreiziger uit Groningen li- nea recta de uitspanning binnen te lokken. Voordat je in Spoorzicht neerstrijkt, wachten je eerst een De Ruige Route Hogeland is een 2- of 3-daagse route door Noord-Groningen. Het 2-daags arrangement kost 155 euro per persoon, voor 3 dagen betaal je 215 euro per persoon. Ontbijt, lunch en diner, huur van fietsen en kano's, een mp3-speler en routekaarten, een bezoek aan de kunstenaars en bagagevervoer zijn inbegrepen. Vertrekken kan alleen op vrijda gen. Dit jaar kan alleen nog ge boekt worden voor 18 septem ber. Volgend jaar kan de route vanaf 28 mei ook weer gedaan worden. www.ruigeroutehogeland.nl reeks interessante plekken en ont moetingen. Zoals de Hemelpoort, een kunstwerk aan de waddendijk van drie hoog oprijzende ijzeren pilaren dat een bijzonder kijkje op het zwerk belooft. En Noordpol derzijl, het enige droogvallende vissershaventje van Nederland. Of het ooit zo welvarende Usquert, langs de koren- en pelmolen Eva en wierdeboerderij Klooster Wijt- werd, met een mooie tuin en een eigen begraafplaats. En door het plaatsje Rottum van de Groninger dichter Jan Boer. Kortom, een Rui ge Route om zelf te ervaren. W* Reageren? redactie.reizen@wegener.nl HET SOUVENIR: een wit katoenen zomerjurkje. EIGENAAR: Maureen van Klaarber- gen. WAARVANDAAN: Sri Lanka. WANNEER CÉKOCHT: begin 2007. WAAROM SPECIAAL: „In de kerst- In deze rubriek staan wij stil bij het souvenir dat veel voor u betekent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. vakantie van 2006/2007 waren mijn man en ik met z'n tweeën naar Sri Lanka. We hadden al een tijdje een kinderwens. Bij de Neder lands Hervormde Kerk in de stad Galie in het zuiden van Sri Lanka stonden een paar dames witte ka toenen spullen te verkopen, waar onder kinderjurkjes. Iemand in ons reisgezelschap wilde er een kopen, maar het was voordeliger er twee te kopen. Dus ik deed mee. Geen idee wat ik met het jurkje zou gaan doen en ik had nog nooit eerder iets gekocht voor een toekomstig kindje. Een paar dagen later zaten we in een restaurantje en de eige naar kon handlezen. Dat heeft hij ook bij mij gedaan. Hij vertelde dat we binnen een jaar een dochter zouden krijgen en snel daarna een zoon. Dat was wel een heel stellige voorspelling. Eenmaal thuis bleek al snel dat ik zwanger was geworden in Sri Lanka. Wat een geweldig nieuws was dat! Bij de pret-echo bleek ons kindje een meisje te zijn en in september 2007 is ze gebo ren. Afgelopen zomer kon ze haar Sri Lankaanse jurkje aan op het strand. Ik blijf het bijzonder vinden om haar in dat witte jurkje te zien! Inmiddels is in juni 2009 ook de voorspelde zoon geboren." Dit was de laatste aflevering van de ze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111