Privacy? De geest is al lang uit de fles 'Of de prins wil of niet, de meeste vorsten hebben hun plek in de vnldag28 augustus 20M geschiedenis door privé-aangelegenheden Marc van der Linden, Royalty. Mediacode Prinses Maxima en prinsessen Amalia (links) en Alexia tijdens een officiële fotosessie op het strand, foto Frank van Beek/ANP Opvattingen over privacy veranderen snel door de opkomst van cameramobiel tjes en internet, stellen mediapsychologen vast. Ook de gêne om kennis te ne men van het privéleven van prominenten neemt af. door Martin Ruesink In een wereld vol cameramo bieltjes en makkelijk toegan kelijke publicatiepodia zoals website YouTube wordt pri vacybescherming een achterhoe degevecht. Dat concluderen me diapsychologen aan de voora vond van de rechterlijke uit spraak in het geschil tussen de prins en het persbureau AP. „Pri vacy is met name voor jongeren steeds minder een issue", zegt me- diapsycholoog Ard Heuvelman van de Universiteit Twente. „Ze zijn opgegroeid met Big Brother, mobieltjes en Internet en vinden het geen probleem dat er tegen woordig veel persoonlijke gege vens en foto's op straat liggen." Rechters kunnen traditionele me dia-organisaties zoals kranten, tijdschriften en televisiestations veroordelen voor het schenden van de privacy van prominenten; dat weerhoudt anderen er niet van om hun kiekjes en bijgevoeg de informatie op het web te zet ten. Op dat moment kan deze in formatie nieuwswaardig worden en alsnog straffeloos worden op gepikt door de traditionele me dia. „De affaire Monica Lewinsky is het eerste grote voorbeeld van de ze route", zegt mediapsycholoog Jaap van Ginneken, „een grote Amerikaanse krant wist dat de kwestie tussen president Clinton en de stagiaire speelde, maar durf de niet te publiceren. Pas toen websites er over berichtten, volg den de kranten en tv." Van Ginneken beschreef in zijn boek 'Het mysterie van de monar chie, een interview met het Ne derlandse volk' (2003) de gesple tenheid van nieuwsconsumenten die enerzijds schande spraken over de jacht van roddelbladen op royals en anderzijds er stiekem graag kennis van namen. „Slechts een enkeling durfde toe te geven wekelijks alle blaadjes te kopen, de rest deed alsof ze slechts af en toe er eentje bij een tante of bij de kapper zagen", zegt van Ginneken. Met de omarming van konings huisnieuwtjes door radio, tv en kranten, is die politieke correct heid aan het verdwijnen. Hoewel Nederland overwegend konings gezind is, zijn ook op de websites van serieuze media opvallend veel negatieve reacties te lezen op de door het koningshuis aange spannen rechtszaak. Niet zeuren over onschuldige va kantiekiekjes, zo is de overheer sende opvatting. Door de wisselwerking tussen 'burgerjournalisten', internet en traditionele media, is privacybe scherming een vrijwel onmogelij ke zaak voor prominenten gewor den. „Het is een achterhoedege vecht", zegt Heuvelman. „De geest is uit de fles", vindt Van Gin neken, die zich desondanks goed kan voorstellen, dat Wil- lem-Alexander naar de rechter stapt. „Hoewel ik me afvraag of een Amerikaans persbureau als AP zich echt iets van Nederlandse afspraken zal aantrekken, begrijp ik wel dat de prins er alles aan doet om de privacy van zijn gezin te bewaken." - De Mediacode kent zijn ontstaan in 2005. Het is slechts een beleids regel, na te lezen op de website van het Koninklijk Huis, die de RVD met de Oranjes heeft opgesteld. De code heeft geen wettelijke kracht. Wel houden veel media zich er inmiddels aan en sommige checken tegenwoordig wel extra bij de RVD zelf of bijvoorbeeld een foto, of een artikel met uitspraken van leden van het huis, wel mag. Heeft de dienst aan de hand van de code bezwaren omdat de 'per soonlijke levenssfeer' in het geding is, dan wordt dat afgeraden. Is er tóch publicatie, dan wordt er schriftelijk gewaarschuwd, soms geëist dat foto's'weer van websites worden verwijderd en kan er uit sluiting zijn van de speciale fotosessies die bedoeld zijn om de Oran jes tijdens vakanties te vrijwaren van paparazzi. In het uiterste geval stapt een betroffen familielid, of ouder daarvan, naar de rechter. De code deed zijn intrede nadat Caroline van Monaco een zaak te gen Duitse fotografen won voor het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Het hof oordeelde dat ook leden van vorstenhuizen recht hebben op privacy wanneer ze op vakantie zijn - zoals Caroline in badpak op een strand - of geen officiële verplichtingen hebben. Als alleen de nieuwsgierigheid van lezers en kijkers wordt bediend, mag het recht op vrije meningsuiting ondergeschikt zijn aan de priva cy, vindt het Europese hof. De prins van Oranje zou wel eens hebben opgemerkt dat hij Caroline 'eeuwig dankbaar' is. Een Nederlandse rechter vond in zaken van Willem-Alexander tegen de bladen Party en Privé in 2006 en 2008 dat vakantiefoto's niet het algemeen belang dienden en verbood de foto's op straffe van een flinke boete. In 2005 verbood de rechter SBS beelden van een in Argentinië ge stolen camera van Maxima te tonen. Vorig jaar kreeg de RVD het aan de stok met onder meer het ANP en dagblad de Gelderlander over een foto waarop Maxima voor het eerst met een bril op te zien is. De foto was op straat genomen in Buenos Aires, maar de rijksdienst vond hem te privé. De Mediacode is de laatste jaren 'opgerekt' voor andere familiele den van de koningin, bijvoorbeeld prinses Marilène en prins Maurits. Zij zijn formeel geen lid van het Koninklijk Huis. Ook voor hen wil de RVD optreden, bijvoorbeeld als er foto's tevoorschijn komen van de prinses die haar baby (in 2005) de borst geeft. Ook in het Europese buitenland let de RVD op. Twee jaar geleden maakte een Duitse toerist foto's van Maxima en Willem-Alexander in New York, terwijl het in een winkel in de rij stond om iPhones te kopen. Na druk van de RVD verwijderde het dagblad Bild de plaatjes van de website. Voor anderen familieleden, die minder in de belangstelling staan, zo als prinses Christina, of voor hen die zelf afstand creëren tot Bea trix, zoals prinses Margarita, wordt niet in actie gekomen- Prinses Christina Prinses Margarita ■com Realeza Boleliries j Buscador Suecnpctonec Edicióh Oigital RFALEZfi Dinamarca Espada Hotanda Liechtenstein Ltaembutgo Monaco Noruega Reinoumdo Suecia Principes de Orange y sus hijas: vacaciones cas en Argentina ia disfrutara durante unos dias del invierno austral y del esqui Een greep uit de websites die foto's van het prinselijk gezin op vakantie laten zien. screendumps Hellomagazine, Caras en Hola

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9