61 buitenland 'Oorlog Darfur is ten einde' W Belgen Duitse politici en energiebedrijven in debat over behoud kerncentrales 'Verkrachting Iraanse gevangenen bewezen' 190 km per uur op de motor met arm in gips Dodental wervelstorm in Taiwan boven 500 Obama spreekt bij uitvaart Ted Kennedy Snelle groei bevolking Groot-Brittannië Woede over terugkeer Stalin in Moskou Branden Griekenland verwoesten 65 huizen GENOCIDE Treinramp in Turkije GEVANGENISSEN Mededeling van het waterschap vrijdag 28 augustus 2009 ■i^SSg&XiifZsé:'. PARIJS Dat een motorrijder met 190 kilo meter per uur langs een snelheids controle op de ring van Parijs reed, daar keken de agenten niet erg van op. De verbazing kwam toen ze hem na een lange achtervolging konden aanhouden: de man bleek een arm in het gips te hebben. In de afgelopen vijfjaar reed niemand zo hard over de ringweg, waar 80 km per uur als maximum geldt. TAIPEI Het dodental door de wervelstorm Morakot in Taiwan is opgelopen naar 543. Zeker 117 mensen worden nog vermist. Onder binnenlandse druk is president Ma Ying-jeou ak koord gegaan met een bezoek van de dalai lama om slachtoffers van Morakot te troosten. Het bezoek schaadt de relatie met China, maar in Taiwan wonen veel aanhangers van het Tibetaanse boeddhisme. WASHINGTON De Amerikaanse president Barack Obama spreekt morgen een grafre de uit tijdens de uitvaart van de dinsdag overleden senator en par tijgenoot Edward 'Ted' Kennedy. Kennedy wordt begraven op de na tionale begraafplaats Arlington bij Washington, waar ook zijn beide vermoorde broers, president John F. Kennedy en senator Robert Ken nedy, liggen. LONDEN De beyolking van het Verenigd Ko ninkrijk is vorig jaar met 0,7 pro cent toegenomen tot ruim 61,4 mil joen mensen. Dat blijkt uit cijfers die het Britse Bureau voor Nationa le Statistiek gisteren heeft vrijgege ven. De steeds hogere levensverwach ting en een babyboom vormen de belangrijkste oorzaken voor het stijgende aantal Britten. MOSKOU In Rusland hebben liberalen giste ren woedend gereageerd op de res tauratie van een metrostation in Moskou, waarbij een inscriptie is hersteld die de communistische dictator Stalin prijst. „Stalin voed de ons op om loyaal te zijn aan de natie, inspireerde ons om te wer ken en grote daden te verrichten", stelt de hommage aan de man die miljoenen mensen de dood injoeg. ATHENE De grote branden die vrijdag tot en met dinsdag woedden in Grieken land, hebben zeker 65 huizen in de as gelegd. Ruim 140 huizen raakten in meer of mindere mate bescha digd. Dat meldde het ministerie van Milieu gisteren. Griekse media uitten de afgelopen dagen felle kritiek op het in hun ogen falende beleid van opeenvol gende regeringen. BERLIJN - Kernenergie is steeds min der van belang. Er is te weinig geld, mankracht en materiaal om alleen al het aantal reactoren op peil te houden, laat staan te vergroten. Aldus Sigmar Gabriel, de Duitse mi nister van Milieu (SPD) in de krant Frankfurter Rundschau. Volgens een in opdracht van de sociaalde mocraat gemaakt rapport is de we deropstanding van kernenergie slechts propaganda van de atoom in dustrie. Het 'World Nuclear Industry Sta tus Report 2009' stelt dat de indus trie onvoldoende capaciteit heeft om alle gewenste reactoren te bou wen. Bovendien hebben steeds minder mensen de benodigde kwa lificaties. De 'babyboomers van de kernenergietechnologie' vertrekken en daar komen te weinig nieuwe krachten voor terug. Alleen al bij het Franse EDF gaat tot 2015 zo'n veertig procent van het personeel met pensioen. Energiebedrijf E.On noemt de fei ten in het rapport juist, maar de in terpretatie niet. „Tot 1998 hoefden kerncentrales niet te worden ver vangen", zegt een woordvoerder. Maar de komende twintig jaar moet Europa 120.000 megawatt ver vangen, waarvan twintigduizend tot veertigduizend in Duitsland. Dat is nog nooit voorgekomen." Veel kerncentrales zijn aan het ein de van hun technische levensduur. Bijna alle kerncentrales zijn in de ja ren zeventig en tachtig gebouwd. „Het is toen ook gelukt. Als er vraag is, ontwikkelt de indus trie zich vanzelf We zien ook de in teresse bij studenten toenemen", zegt Uhlmann. Over de hele wereld worden nieu we kerncentrales gepland, vanwege het klimaat - kernreactoren produ ceren geen koolstofdioxide -, de ho ge energieprijzen en de wens om onafhankelijk te zijn van dictatu ren en instabiele landen die gas en olie leveren. In Europa zijn twee kerncentrales in aanbouw, in Fin land en in Frankrijk. Duitsland kan zich niet aan deze trend onttrek ken, vinden energiereuzen als E.On. De Duitsers zijn misschien wel meer dan enig ander volk in Euro pa gekant tegen kernenergie. Sinds de ramp in Tsjernobyl in 1986 is er politiek fel om gevochten. De regering van SPD en Groenen sprak in 2001 met de energiebedrij ven af alle negentien Duitse kern centrales in 2021 te sluiten. Twee zijn er al dicht. Door gestegen ener gieprijzen en klimaateisen gaan echter steeds vaker stemmen op voor het langer openhouden van de centrales. Scheidend commandant van VN-troepen generaal Martin Agwai ziet een afna me van het geweld in de door oorlog verscheurde Su danese regio Darfur. eliswaar wordt er nog gevochten in Darfur, maar dat zijn kleinschalige conflicten: geweld tussen bendes, bijvoorbeeld tussen 'mensen die meningsverschillen hebben over water en land' op lokaal niveau. Maar de felle gevechten die een paar jaar geleden nog woedden, zijn intussen geluwd. Daarmee ver klaarde de scheidend comman dant van de VN-troepen in de re gio, generaal Martin Agwai, giste ren de zes jaar durende oorlog in de Sudanese regio Darfur voor beëindigd. In Darfur woedt sinds 2003 een bloedig conflict dat volgens de VN aan circa 300.000 mensen het le ven kostte en drie miljoen burgers van huis en haard heeft verdreven. Zes jaar geleden namen rebellen de wapens op tegen de Arabische regering in Khartoum. Regerings gezinde milities sloegen ongekend hard terug, en brandden op grote schaal dorpen plat. De Verenigde Staten en mensenrechtenorganisa ties spraken van genocide. Sudanspecialist en journalist Gill Lusk noemde de uitlatingen van Agwai 'niet handig', omdat men sen zouden kunnen denken dat de problemen in het Noord-Afrikaan se land zijn opgelost. BILECIK - Reddingswerkers proberen reizigers uit een ontspoorde trein te halen in Bilecik in het noordwesten van Turkije. De trein, was op weg door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische minister van Financiën Didier Reynders, staakt zijn verzet tegen het over brengen van vijfhonderd Vlaamse gedetineerden naar de Willem Il-gevangenis van Tilburg. Daar mee lijkt de overeenkomst met Ne derland te worden uitgevoerd. Het Nederlandse ministerie van Justi- Melding Wvo Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland Van de gemeente Schouwen-Duiveland, afdeling Reiniging, ontvingen wij op 10 augustus 2009 een melding ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieu beheer en artikel 7, vierde lid Wet verontreiniging oppervlaktewateren betreffende het plaatsen en in gebruik nemen van een lamellenafscheider bij de reinigingsdienst aan de Deltastraat 37 in Zierikzee. Deze melding is door het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden geaccepteerd "op 25 augustus 2009 onder nummer 2009009461. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan tegen dit besluit binnen zes weken na de dag waarop dit is bekend gemaakt een bezwaarschrift worden ingediend. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW in Middelburg. Indien een bezwaarschrift is ingediend is het mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen. Een dergelijk verzoek dient te worden gericht aan de Voorzieningen- rechter van de Rechtbank, sector Bestuursrecht, Postbus 5015, 4330 KA, Middelburg Soms onzichtbaar^ Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl TEHERAN - Een Iraanse parlemen taire commissie heeft bewijs dat een aantal Iraanse hervormers in de gevangenis is verkracht. Dat meldde een parlementariër giste ren. „Wij hebben bewijs gezien dat mensen zijn verkracht met een gummistok en een frisdrankfles", 7.0 citeerde de website Parlemant- news een lid van de commissie van de volksvertegenwoordiging, die onderzoek doet naar de be schuldigingen. De parlementariër wilde alleen anoniem geciteerd worden. De verslagen presidentskandidaat en hervormer Mehdi Karoubi had de beschuldigingen eerder geuit. De autoriteiten spraken de aantij gingen tegen. Haviken riepen justi tie op Karoubi te vervolgen. De opperste leider van Iran, ayatol lah Ali Khamenei, verklaarde giste ren dat de leiders van de massale betogingen tegen de herverkiezing van president Ahmadinejad niet handelden in opdracht van het buitenland. Met zijn uitlatingen lijkt de ayatol lah de spanningen in het land te willen verminderen. Veel voorstan ders van de harde lijn hadden de afgelopen weken felle kritiek geuit aan het adres van de demonstran ten, die in opdracht van het wes ten zouden hebben gehandeld. Volgens Khamenei zijn er geen be wijzen dat de oppositieleiders con tacten hadden met agenten uit het buitenland. De hoogste leider leek buitenland se inmenging echter niet uit te slui ten. Hij stelde dat de massale de monstraties niet spontaan ontston den. Ze waren 'ongetwijfeld' ge pland, of de leiders dat nu wisten of niet, aldus Khamenei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6