181 zeeland FusieRabobanken regio 'Daverend applaUS, Raad van State kritisch over hagelkanonnen Protest tegen 'veel te hoge' hondenbelasting Eerste Zeeuwse hiphopschool vindt stek bij het station in Goes vrijdag 28 augustus 2009 goes - Rabobank Oosterschelde Henk Bezemer (directievoorzit- J_ J_ goes - Rabobank Oosterschelde en Rabobank Kapelle-Wemeldin ge fuseren volgende week. De le den van beide banken besloten in mei dat ze vanaf r september sa mengaan. Door de fusie bestaat het werkge bied van Rabobank Oosterschelde nu uit Schouwen-Duiveland, Tho- len en Zuid-Beveland. Een organi satie die werk biedt aan zo'n vier honderd mensen. De Rabobank denkt dat ze door de fusie meer kwaliteit kan leveren en personeel zich beter kan ontwikkelen in een grotere organisatie. De directie van de bank blijft door de fusie ongewijzigd en bestaat uit Henk Bezemer (directievoorzit ter), Anita Suijkerbuijk (directeur Retail), Adri van de Laar (direc teur Wholesale) en Dennis Bern- hard (directeur Bedrijfsmanage ment). Rabobank Kapelle-Wemel- dinge voegt één commissaris toe aan de raad van commissarissen van Rabobank Oosterschelde. Dat is Bas Feijtel uit Wemeldinge. Eind september vindt de samen voeging van technische systemen en administraties plaats. Pas dan zijn de banken daadwerkelijk één organisatie. Klanten in Kapelle en Wemeldinge ontvangen binnen kort bericht over wijzigingen in de contactgegevens. door Jan van Ommen den haag - De kans is groot dat de Raad van State alsnog een stokje steekt voor het gebruik van an- ti-hagelkanonnen door fruitkwe kers in Kattendijke. Dat bleek giste ren tijdens de zitting. Het knallen van de kanonnen leidt tot veel geluidsoverlast in on der meer de woning van camping houder D. Verdonk aan de Monni- kendijk. In de dichtstbijzijnde wo ning aan de Jachthoek zou een knal nog 14 decibel extra geluid op leveren binnenshuis. Dat is vol gens de onderzoeker van de Raad van State voldoende is om iemand uit zijn slaap te halen. Verder zette de staatsraden vraagte kens bij de wijze waarop de ge meente Kapelle (waar de telers on der vallen) de anti-hagelkanonnen heeft vergund. De gemeente heeft een aantal aanvullende maatvoor- schriften aan een milieubesluit voor de kanonnen toegevoegd, die mogelijk niet in orde zijn. Zo ziet de gemeente de extra geluidsover last door de vingers, omdat de ka nonnen niet regelmatig, maar inci denteel zouden worden gebruikt. Staatsraad G. Roes betwijfelde of dat kan, aangezien de kanonnen er staan om gebruikt te worden zo dra het nodig is. Bovendien stellen de kwekers vaak pas na het ge bruik van het kanon de gemeente op de hoogte, terwijl dat eigenlijk vooraf moet gebeuren. Staatsraad J. Boll zag tijdens de zitting een probleem in de overlast die de knallen in de woning van Verdonk veroorzaken. Al met al ziet het er niet zo gunstig uit voor de kwe kers. Fruitkweker B. de longe zei dat de kanonnen dit jaar negen keer ge bruikt zijn en dat er geen proble men zijn. 'In ieder geval staat de oogst er goed bij,' zei hij. De kwe kers zijn overtuigd van het nut van de anti-hagelkanonnen en vin den het met de overlast wel mee vallen. Ze gebruiken de anti-hagel kanonnen als zij vermoeden dat het tijdens een opkomende on- weersstorm gaat hagelen. Cam pinghouder Verdonk in Kattendij ke zegt dat hij en zijn campinggas- ten veel last hebben. Eerder al in een rechtszaak over een aantal anti-hagelkanonnen in Borsele heeft de Raad van State be paald dat een strenge milieuver gunning niet nodig is, omdat de kanonnen onder het activiteitenbe- sluit) vallen. Daarin staan een aan tal algemene milieuregels waaraan ze moeten voldoen. Alleen per ge val moeten gemeenten kijken óf er nog een aantal aanvullende ge luidvoorschriften moeten worden opgenomen om overlast voor om wonenden te voorkomen. De Raad van State gaat in het geval van Kattendijke onderzoeken of dat correct is gebeurd. De raad doet over enkele weken uitspraak. door Rob Paardekam tholen - Tholenaar S. Baaij is een actie begonnen om de hondenbe lasting omlaag te krijgen. „Die is exorbitant hoog", vindt hij. „Bo vendien worden hondenbezitters gediscrimineerd." Baaij zegt het normaal te vinden dat hondenbezitters belasting beta len om de kosten te dekken die de gemeente maakt om de overlast te beperken. Maar ze geeft daar maar 32.000 euro per jaar aan uit, ter wijl ze 155.000 euro aan hondenbe lasting int. De conclusie van Baaij: hondenbezitters dragen jaarlijks 123.000 euro bij aan de algemene Zeeuws Jeugdcircus Hogerop viert zijn gouden verjaardag. Als kroontje op het werk van deze 'Abraham' mogen de 24 leden drie keer meespelen met Circus Renz Berlin, dat voorstellingen geeft op het Goese Molenplein: gisteren, vandaag en morgen. „Dat is toch een hoogtepunt." door Frank Balkenende In een vooroorlogs gymzaal- tje aan de Bergweg in Goes groepen de leden van Hoger op samen. De 17-jarige Leo nard Bal, tegenwoordig uit Vlissingen maar afkomstig uit Bier vliet, werkt met de jongere garde aan de presentatie. „Want", zegt hij, „technisch zijn we best goed. Waar het bij ons soms aan schort, is het opkomen en afgaan. Dat moet overtuigender. Zeker als je met Renz meespeelt." middelen. Hij vindt dat daar een eind aan moet komen en hoopt op steun in de gemeenteraad. De brief van Baaij staat op de agenda voor vergadering van de commis sie bestuurszaken. Overigens vindt Baaij dat honden bezitters gediscrimineerd worden. Wethouder Heijboer heeft volgens hem gezegd dat hondenbelasting niet wordt geheven vanwege de overlast, maar puur voor het hou den van een hond. „Als dat werke lijk zo is, moet je ook voor andere dieren belasting heffen." O Kijk voor een stelling op www.pzc.nl/tholen. www.pzc.nl OLIFANTEN De olifanten van circus Renz aten gis teren bij Bakker Bart. Een video is te vinden op www.pzc.nl/bevelanden. THOOLSE TIP? MAIL! tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl Leonard is één van de pijlers in het jeugdcircus, dat al sinds de op richting wordt geleid door de 65-ja- rige en inmiddels met zes bypasses uitgeruste Goesenaar Jo Kaaijste- ker. En die gaat als een diesel door tot de motor het begeeft, want het jeugdcircus is zijn leven. Nadat hij een keer naar het circus was ge weest, dacht hij: 'hoe kun je het verzinnen? „Dat wilde ik ook. Zo hielp ik Jong Artiesten Bloed op richten, alleen had ik snel door dat leden vakantie gingen vieren van de gage van optredens. Dus richtte mijn vader in 1959 Hogerop op, keurig met statuten, een bestuur en een deugdelijke kascontrole." Dat werd het begin van een zege tocht door circusland, van Sluis tot Sirjansland, van Drunen tot Dok- kum klonk het 'hooggeëerd pu bliek' en na afloop gejuich. „In 1999 deden we mee aan een com petitie met dertien jeugdcircussen. Daar zaten er ook bij uit Den Haag en Amsterdam. Landelijk behoren Hogerop Het Zeeuws jeugdcircus, geves tigd aan de Bergweg in Goes, is be doeld voor kinderen van 7 tot en met 21 jaar. Dik tien vrijwilligers zorgen dat Hogerop draait als een lier. Het jeugdcircus speelt, behalve vanavond en morgenavond met Renz op het Goese Molenplein, binnenkort in 's-Heer Arendsker- ke ('t Klokuus 1 sept. 18 uur), Oos- terland (4 sept. workshops in dorpshuis) en Terneuzen (5 sept. in Kameleon, 14 uur) we bij de beste, nog steeds...." Aan leden geen gebrek, hoewel kinderen tegenwoordig liever lij ken te spelen met computers en zaktelefoons. Dat is misschien de reden waarom de 14-jarige Evert van Asselt uit Kapelle jongleert met mobieltjes. „Ach, dat is weer eens iets anders dan kegels. Ik doe het ook met messen. Nee, dat is niet gevaarlijk als je weet wat je doet. Een kwestie van veel oefe nen. Met zakdoeken gaat het ook en da's weer een stuk veiliger." Net als Evert is vuurspuwer Leo nard Bal bij Hogerop gegaan voor de smaak van succes. „Dat is gewel dig, het daverende applaus na een geslaagde act. Daar doe je het alle maal voor, dat geeft een kick." Zo heeft Hogerop zo'n twintig acts in petto. Fietsers op éénwie- Iers, acrobaten, jongleurs, clowns en een echte vuurspuwer. Ook het doorgezaagde weesmeisje ont breekt niet. Daar heb je wel de goe de kist voor nodig. Kaaijsteker houdt wat dat betreft de kijkers open. „Kon ik voor 250 euro er gens overnemen. Nieuw kost 'ie een veelvoud." Trapezewerk is geschrapt, want elk bejaardenoord of dorpshuis heeft tegenwoordig een systeem plafond. „En daar ben je de helft van kwijt als je er iets aan gaat han gen." Op Kaaijstekers verlanglijstje staat nog wel een koorddansinstal latie. „Maar een goede kost 1700 eu ro en we zijn een armlastige vere niging. We krijgen met Bisonkit een nieuwe hoofsponsor (is nu Delta, red.), maar met een eigen gebouw - 'je stookt hier flink wat weg' - en een kleine subsidie blijft het sappelen." video op www.pzc.nl Jeugdcircus Hogerop tijdens een uitvoering in 1979. goes - Goes krijgt al eerste plaats in Zeeland een echte Urban Dance- school. Initiatiefneemster Naomi Vos heeft een stek gevonden in het Goese stationsgebouw. De dansschool wordt een vesti ging van Moves DanceWarehouse, dat al op tien andere plekken in het land is gevestigd. Leerlingen krijgen er straks les in hiphop. „Dat is uniek in Zeeland", stelt Vos. „Want tot nu toe hadden we alleen scholen voor stijldansen en ballet." De vestiging in Goes wordt vrijdag 4 september officieel geo pend door burgemeester Dick van der Zaag. Zaterdag is er tussen 13.00 en 22.00 uur van alles te doen aan het stationsplein. Zo zijn er diverse op tredens, gratis proeflessen en work shops met bekende mensen uit de dancescene. Roberto da Costa, be kend als jurylid bij het RTL-pro- gramma So you think you can dan ce, komt naar Goes om een work shop hiphop te geven. Dat doet hij rond één uur 's middags. Johan Nieuwenhuijsen in balans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68