41 binnenland Oorlog om geld politie 'Ze laten dochter in Onderzoek verdwenen vrouw levert niets op Dode strandfeest geraakt door één kogel Vandaag oordeelt de rechtbank of de ouders van zeilster Lau ra tijdelijk het ouderlijk gezag moet worden ontnomen. Een te zware maatregel? Nee, oordelen juristen. vrijdag 28 augustus 2009 832SS3 BEZUINIGINGEN 'Minder blauw op straat' DEN HAAG - De korpschefs hebben zich de woede van minister Guus- je ter Horst (Binnenlandse Zaken) op de hals gehaald met hun stel ling dat een forse bezuiniging op de politie ten koste gaat van blauw op straat. De bewindsvrouw „be strijdt met kracht" dat de bezuini gingsoperatie na 2014 leidt tot het verlies van vierduizend arbeids plaatsen van politieagenten. De minister noemde het reken werk 'baarlijke nonsens'. Ter Horst onderhandelt momenteel met de korpsbeheerders (burgemeesters) over de miljoenenbezuiniging op de politie. Ze zegt met hen „een heel eind op weg" te zijn naar een akkoord waarin agenten op straat en rechercheurs worden ontzien. Na de vakbonden en de oppositie in de Tweede Kamer stelden giste ren de korpschefs het streven van de minister ter discussie. Via de Volkskrant lekte een interne noti tie van de korpschefs uit, waarin wordt gerept van enorm banenver lies na 2014. Ter Horst moest haar bezuinigingsplan al herhaaldelijk in het parlement verdedigen. De politie moet 148 miljoen euro inleveren in 2010. Dat loopt op tot 206 miljoen in 2014. De operatie is voor ongeveer twee derde het ge volg van een dure cao, die voor de politie is afgesloten. Verder moet de politie inleveren door de econo mische crisis. Ter Horst ziet de op lossing in efficiënter werken en het aanspreken van het eigen ver mogen van politiekorpsen. De politiebond NPB verlangt dat het kabinet de bezuiniging in de ijskast zet. De bond zegt dat ingrij pende veranderingen worden doorgevoerd en voorbereid, waar door „de onrust op de werkvloer zorgwekkende proporties begint aan te nemen, met alle gevolgen van dien voor de kwaliteit van de politiezorg". De NPB stelt dat de Raad van Hoofdcommissarissen niet voor niets aan de bel heeft trok. NIEUWENDIJK - Het radaronderzoek dat de politie gisteren in Nieuw- endijk hield in verband met de in 1984 verdwenen Germa van den Böom heeft geen nieuwe aankno pingspunten opgeleverd. De poli tie was op aanwijzing van een werkgroep die zich nog altijd be- VAN ZEILTOCHT Deskundigen lijken het er over eens: de 13-jarige Laura Dekker die in haar eentje de de wereld rond wil zeilen, krijgt niet de bescherming die ze nodig heeft. door Carine Neefjes zighoudt met de verdwijning van de vrouw op twee plaatsen in de omgeving van de Brabantse plaats in de bodem gaan zoeken. Germa van den Boom verdween op 19-jarige leeftijd, nadat ze na een avondje stappen door een buurjongen thuis was afgezet. Een unieke zaak, vindt rech ter Mariëlle Bruning. „Het enige wat we willen voor komen is dat Laura wéér die boot instapt. En daarvoor ra ken haar ouders mogelijk het ouderlijk gezag kwijt. Eigenlijk is dat heel raar. Hier is immers niet aangetoond dat zij niet in staat zijn hun dochter op te voeden. Wel lijkt het erop dat ze misbruik maken van hun gezag." Volgens Bruning, ook hoogleraar jeugdrecht en gepromoveerd op kinderbeschermingsmaatregelen, gaat het hier om een zeer uitzon derlijk geval. „Jaarlijks raken acht honderd ouders tijdelijk het ouder lijk gezag kwijt. In verreweg de meeste gevallen wonen hun kinde ren al heel lang in een pleeggezin en zullen ze niet meer teruggaan naar hun biologische ouders. Die zijn verslaafd of hebben ernstige psychische stoornissen. Het staat dan vast dat zij niet in staat zijn hun kind op te voeden. Zij wor den dan ontheven van de ouderlij ke macht en ouders moeten daar mee instemmen." In de zaak-Laura kan de rechter zich niet beroepen op 'ontheffing': haar ouders willen immers het ge zag behouden. Dus zal de recht bank gebruikmaken van 'ontzet ting': er moet sprake zijn van ern stige verwaarlozing of misbruik van het ouderlijk gezag. „Zeer uitzonderlijk, in de praktijk wordt dit zelden toegepast", ver telt Bruning. „Het gaat dan echt om ouders met 'slecht levensge drag'. Dan moet je denken aan moord- en doodslag in de familie of heel zwaar misbruik van het ouderlijk gezag." Als de ouders van Laura Dekker straks tijdelijk geen beslissingen meer mogen nemen over hun dochter, krijgt de dertienjarige een gezinsvoogd. Het kan zijn dat ze thuis mag blijven wonen, maar de rechter kan ook bésluiten dat ze naar een pleeggezin of internaat moet. „Eigenlijk moet de rechter ook op leggen dat Laura straks niet van verblijfsplaats verandert", stelt hoogleraar familie- en jeugdrecht P. Vlaardingerbroek van de Univer- steit van Tilburg. „Want een gezins voogd komt hooguit twee keer pér maand langs en kan dus ook niet voorkomen dat de zeilster weer in haar boot, Guppy, stapt. Als ze dat toch doet, kan de politie haar op sporen en kan ze via een uitle veringsverdrag worden terugge bracht naar Nederland." Ook Vlaardingerbroek spreekt van een unieke zaak. Volgens hem is DEMk ËKL /MAAR KOSTICV OVER KJA, OEN HAAG - De 19-jarige Robby van der Leeden, die om het leven kwam op het strandfeest in Hoek van Holland, is geraakt door één kogel. Dat heeft het Openbaar Mi nisterie (OM) in Den Haag giste ren gezegd. De woordvoerster wilde niet ver tellen waar de jongeman precies is getroffen. Uit onderzoek moet blij ken of de kogel afkomstig was uit een politiewapen. Het Nederlands Forensisch Instituut werkt nog aan dat onderzoek. Het stoffelijk overschot van Van der Leeden is zondag - direct na de sectie op het lichaam - overgedragen aan de fa milie. Ondertussen gaat het onderzoek op het strand onverminderd door. Agenten zeven de bovenlaag van het festivalterrein, op zoek naar aanwijzingen. Het onderzoek van het Openbaar Ministerie zal nog enige tijd du ren, hoewel de woordvoerster zich niet aan een voorspelling durfde te wagen. „Het is bijzonder omvang rijk. We moeten honderden getui gen horen, onder wie personeel, feestgangers en politiemensen." Het OM heeft inmiddels tientallen tips over het incident en twintig tot 25 filmpjes van de rellen bin nengekregen. Een van de gewonden ligt nog in het ziekenhuis. De man is er slecht aan toe, maar is aan de bete rende hand. Bij het strandfeest in Hoek van Holland had de Mobiele Eenheid (ME) paraat moeten staan. Dat zei korpschef Aad Meijboom van het korps Rotterdam-Rijnmond giste ren in het AD. „Er is een fout ge maakt. Misschien zijn er wel meer dere fouten gemaakt", verklaarde Meijboom. Volgens de korpschef heeft een ver zoek om bijstand van de ME de korpsleiding niet bereikt. „Mij is ook gebleken dat er veel onrust en boosheid is over onze eigen organi satie. Ik ga niet te veel in op de sug gestie dat vanwege de bezuinigin gen de mobiele eenheid niet zou zijn ingezet. Ik vind dat te belache lijk voor woorden." Ook burgemeester Ahmed Abouta- leb stelt dat bij hem geen verzoek is binnengekomen. Het korps kon digde woensdag al een intern on derzoek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4