21 zeeland Lange doodsstrijd van 'Noodwet kan er snel zijn' Oo, wat doet mijn gatje zeer PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Maandag moeten de inwoners van Doel hun huizen verlaten. Het polderdorp, naast Zeeuws-Vlaanderen, verdwijnt om plaats te maken voor een nieuwe containerterminal. vrijdag 28 augustus 2009 door Ondine van der Vleuten Hij weet het nog niet, maar als mijn zoon straks jarig is, krijgt hij een nieuw vrienden boekje. Het eerste is inmiddels vol. Wolf zat nog maar maar net op school of er kwam een Vrien denboekje mee naar huis. „Vrien denboekje?" zeiden wij toen we het thuis uit zijn tas haalden, „wat is dat?" Vroeger had je alleen poesieal bums. Voorin stond dan bijvoor beeld: Dit album is me lief, /wie het steelt, die is een dief/ Die moet zitten op een latjemet zeven spijkers in zijn gatje/ tot hij roept: Genade heer! Oo, wat doet mijn gatje zeer! Dan volgden pagina's vol stichte lijke, romantische, archaïsche of onzinnige versjes, in een ontroe rend kinderhandschrift. En om die versjes heen, poëzieplaatjes, bij voorkeur flink bestrooid met glitter. Het Vriendenboekje, bleek bij be studering, is wat meer van deze tijd. Directer. Minder romantisch. De ontvanger dient een lijst met zeer gerichte vragen in te vullen (Naam? Adres? Jarig op? E-mail- adres? Hobby's? Favo muziek, tv-programma, boek en website? Lievelingsdier?) En zo groeit er dan een soort kleuterprofiel. Indi rect zegt het ook het een en ander over de ouders, wat vast een onbe doeld neveneffect is. Nog een verschil: het zijn de ouders die de antwoorden neer pennen, aangezien de kindjes nog geen letter kunnen schrijven. Voornamelijk mama's, meen ik te kunnen concluderen uit de hart jes en bolletjes als puntje op de i en het gebruik van veelkleurige pennen. Bij ons thuis is het invul len van de Vriendenboekjes man nenwerk. Een verantwoordelijke taak, die niet in routineus invul len mag ontaarden. Dat is wel eens anders, vermoe den wij, sinds Wolf zijn eigen vriendenboekje terugkreeg met een in haastige pen neergeschre ven bijdrage. Het einde was ver ontrustend. „Wat ik je nog wil vertellen, is dat ik jou een héél lief meisje vind!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAM) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAM) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar' PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hei colofon ireft u nadere informatie DOODSSTRIJD door onze correspondent Pascale Thewissen Huizen zijn verlaten, de ruiten ingegooid, muren beklad met graffiti. Wat-een paar jaar geleden nog een bruisende gemeenschap was, is nu een spookdorp, inge klemd tussen de Antwerpse haven en de kerncentrale van Doel. 115 mensen wonen er nog, de mees ten vanaf maandag illegaal. Bussen met ramptoeristen rijden af en aan. „Allemaal willen ze een laatste blik werpen op Doel", zegt Marina Apers, al jaren het gezicht van het verzet tegen de afbraak van het polderdorp. „Als kind moest ik met mijn ouders verkassen uit Kallo voor de uitbreiding van de haven met het Doeldok. Daar is nooit een schip aangemeerd, het bleek een mis kleun. Je zou denken dat de poli tiek leert van fouten uit het verle den. Vergeet het. Maar dit keer krij gen ze me niet weg. Over mijn lijk", zegt Apers fel. Maar de strijd lust begint zijn tol te eisen. „Ik slik maagtabletten als gevolg van alle gezever en stress. Ik ben bijna ner gens anders meer mee bezig." Komende maandag, 31 augustus, begint een nieuwe fase in de doodsstrijd van het dorp in het Waasland, op de grens met Zeeuws-Vlaanderen. Dan loopt het woonrecht af Iedereen die een woning huurt in Doel, moet weg. Nogal wat gezinnen (244 van de in totaal 255 die er in 1998 woon den) hebben hun huis op vrijwilli ge basis verkocht. Velen bleven er echter wonen, zolang het nog kon. Daarnaast kregen krakers en kun stenaars de voorbije jaren tijdelijke toestemming om de leegstaande panden te betrekken. De gemeente Beveren, waar Doel toe behoort, heeft al laten weten 'Ik ga. Ik heb geen andere keus. Maar ik blijf me verzetten' dat er geen waterkanonnen ofan- dere grote middelen worden inge zet om de bewoners te verdrijven. Gehoopt wordt dat de overblijvers vrijwillig zullen vertrekken. Proble matischer ligt het voor de laatste negen huiseigenaren, die weigeren hun woning te verkopen. In het bestemmingsplan is Doel nog steeds woongebied. Pas als het dorpje wordt ingekleurd als haven gebied, kan de onteigeningsproce dure beginnen. Dat zou eind dit Doel Goes Bergen op Zoom Geschelde Hulst BELCIE Antwerpen jaar moeten gebeuren. Maar de twijfel over de noodzaak van de aanleg van het zogenoemde Saef- tinghedok groeit. Topman Fernand Huts van Ka toennatie, één van de grote werk gevers in de Antwerpse haven, gooide de knuppel in het hoender hok door te verklaren dat de aan leg van het Saeftinghedok beter kan worden uitgesteld. Er zijn in volle crisistijd andere prioriteiten, oordeelt hij. Zoals de verdieping van de Westerschelde en de aan pak van de mobiliteitsproblemen in en om de Antwerpse haven. Bovendien, zegt hij, wordt de capa citeit van het Deurganckdok, pal naast Doel, slechts voor een tiende benut. Met de dreigende sluiting van Opel-Antwerpen komt opnieuw een groot industrieterrein vrij. Kortom: er is in de Antwerpse ha ven nog ruimte voor miljoenen containers. De Antwerpse havenwethouder Mare Van Peel en havenbaas Eddy Bruyninckx blijven echter vasthou den aan de uitbreiding. Volgens hen is dat nodig om ook in de toe komst de concurrentie aan te kun nen met de haven van Rotterdam. „Dat is het probleem", verzucht Apers. „Ze kunnen niet meer te rug. De blamage zou te groot zijn. Ik las ergens een reactie van een oud-bewoonster die zei dat ze gek zou worden als Doel toch mocht blijven bestaan. Dan had ze niet moeten vertrekken. Zo eenvoudig is dat." Gevoelens van onmacht, woede en frustratie overheersen in de straten van Doel. Spandoeken voor het behoud van het pittores ke dorp wapperen in de wind. Kunstenaars hebben zich het lot van de laatste bewoners aangetrok ken en gevels en stoeptegels ver sierd met gedichten en schilde rijen. Jeroen van Craenenbroeck schilderde portretten van burge meester Marc van de Vyver van Be- veren en de Vlaamse premier Kris Peeters. Ze worden voorgesteld als 'hoeren van het kapitalisme'. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een noodwet ter ver dieping van de Westerschelde kan binnen twee a drie maanden klaar zijn, als de Raad van State, TWeede en Eerste Kamer haast willen ma ken. Voormalig Kamerlid Jan te Veldhuis (WD) uit Middelburg maakt die inschatting. Te Veldhuis was parlementslid in 1997, toen minister Annemarie Jor- ritsma van Verkeer en Waterstaat een noodwet voor de tweede ver dieping door het parlement lood ste. De Tweede Kamer keurde 21 mei 1997 de wet goed, 17 juni 1997 gevolgd door de Eerste Kamer. De Raad van State had, zoals gebruike lijk, voordien nog een advies over het wetsontwerp gegeven. Te Veld huis: „De Raad van State adviseert normaal binnen drie tot zes maan den, maar een telefoontje van pre mier Balkenende naar de vicepresi- dent van de Raad van State kan helpen dit proces te bespoedigen. Een premier moet dat niet te vaak doen. In dit geval kan Balkenende er zich op beroepen dat een groot staatsbelang in het geding is." Als de Raad van State dit accepteert, moet er binnen een maand een ad vies kunnen liggen, meent Te Veld huis. Het is dan aan het parlement of het wetsontwerp snel wordt be handeld. Te Veldhuis verwacht dat er haast zal worden gemaakt. „De politieke druk is hoog." Of het kabinet (opnieuw) met een noodwet komt, wordt waarschijn lijk vandaag bekend na de minis terraad. Minister Maxime Verha gen van Buitenlandse Zaken zegde deze week zijn Belgische collega Yves Leterme toe dat 'de verdie ping zonder vertraging' kan wor den uitgevoerd. Veel haast is dan geboden. Nederland en Vlaande ren hebben eind 2005 in één van de Scheldeverdragen afgesproken dat de 'verruiming ten laatste in 2009 is gerealiseerd'. In hetzelfde verdrag staat overigens ook dat Ne derland 'ten laatste in 2010 langs de Westerschelde werken uitvoert ter realisatie van minimaal 600 hectare estuariene (getijden)na- tuur'. Dit hield ook de ontpolde- ring van de Hedwigepolder in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2