'Daverend applaus, 181 zeeland pumn Officier eist celstraf voor misbruik Wandelend in het heden langs symbolen van Middelburgs verleden LaBan €39.95 GERARD ISITO VINTERSPORT vrijdag 28 augustus 2009 ^csemsfzsussea&as^^sssE^im CHOONHEID VERWENNERIJ Trefpunl der wereldmerken I D D E L B U R G verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 www.gerardbouwense.nl 2ZS££23aS£BBa door Maurits Sep MIDDELBURG - Als het aan Peter Sijnke en Tobias van Gent ligt, ver schijnt in 2017, als Middelburg 800 jaar stadsrechten heeft, een weten schappelijke geschiedschrijving - in minstens twee delen - van Mid delburg. Intussen moet de stad het doen met zijn populair-weten- schappelijke 'De geschiedenis van Middelburg in 25 stappen', dat van daag verschijnt. Het lukt Sijnke en Van Gent op nieuw - het boek is een volledig herziene versie van hun vorige en uitverkochte boek 'Geestelijken, re genten en kooplieden, meer dan 1000 jaar geschiedenis van Middel burg' - de roemrijke historie van de stad op een verantwoorde wij ze toegankelijk te maken voor een groot publiek. Van Middelburgers tot toeristen, hopen ze. Voor de laatste doelgroep zit er een platte grond in, met cijfers die verwijzen naar gebouwen en locaties in de stad, die op hun beurt verwijzen naar belangrijke historische mo menten. Zo begint het boek uiter aard op de Burg, als symbool voor het ontstaan van de stad. Het ein digt met het nieuwe stadskantoor aan het Kanaal door Walcheren: symbool van de toekomst. Want ze stoppen met hun geschiedschrij ving niet in het heden, maar wa gen zich aan een vooruitblik tot 2030, het eindpunt van de Kwali teitsatlas die het gemeentebestuur nu uitvoert. Veel symbolen (Abdij voor geeste lijke macht, stadhuis voor wereld lijke macht, slavernij monument voor de zwarte bladzijde uit de ge schiedenis van de stad) passen goed bij de verhalen; in enkele ge- VAN C 54,95 NU ■«ifl ERIK ~«fcrjH-;»Ua«w*stlOllSH 17*1 vallen is de verbinding veel min der herkenbaar (de rechtbank als symbool voor de Franse tijd; de watertoren voor de eerste helft van de twintigste eeuw). „Sommi ge waren inderdaad lastig", erkent Van Gent. Dat gold wat hem be treft ook voor de sprong over het kanaal in de jaren zestig, toen Mid delburg flink uitbreidde. De Schroebrug als verbeelding van de ze laatste grote bloeiperiode van de stad, waarin het inwonertal ver dubbelde, is toch geslaagd. Door de stadsgeschiedenis in 25 stappen te behandelen, wordt aan gesloten bij de mode van de canon als vehikel voor het totale verhaal. „Er is nu een antibeweging in ca- nonland, maar ons idee is al twee jaar oud", verdedigt Van Gent. „Wij bieden ook geen dwingende canon", meent Sijnke. „Ik denk wel dat iedereen iets van zijn ga ding kan vinden." Lag de nadruk in het vorige boek op tekst, nu is veel meer ruimte be steed aan beeld (foto's van het he den naast gravures van het verle den). Voor een snelle introductie tot Middelburg is dat aangenaam, maar voor wie echt meer wil we ten, geen vooruitgang. En dus blijft het hopen op geld en goed keuring voor de definitieve weten schappelijke geschiedschrijving van Middelburg. Want zoals Sijn ke en Van Gent terecht opmerken: „Elke zichzelf respecterende stad met zo'n rijke geschiedenis, denk aan Haarlem en Leiden, beschikt daarover." De geschiedenis van Middelburg in 25 stappen, Peter Sijnke en Tobias van Gent, Uitgeverij Den Boer De Ruiter. Prijs €22,50. ISBN 978-90-79875-16-0. IN ZEELAND Kijk voor video's over het jubileum van Jeugdcircus Zeeland Hogerop op www.pzc.nl. MEEST CELEZEN 1. Vlissingers vast vanwege drugs 2. Vervolging voor mishandeling 3. Celstraffen voor Vlissingse broers STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/fotoalbum Zeeuws Jeugdcircus Hogerop viert zijn gouden verjaardag. Als kroontje op het werk van deze 'Abraham' mogen de 24 leden drie keer meespelen met Circus Renz Berlin, dat voorstellingen geeft op het Goese Molenplein; gisteren, vandaag en morgen. „Dat is toch een hoogtepunt." door Frank Balkenende In een vooroorlogs gymzaal- tje aan de Bergweg in Goes groepen de leden van Hoger op samen. De 17-jarige Leo nard Bal, tegenwoordig uit Vlissingen maar afkomstig uit Bier vliet, werkt met de jongere garde aan de presentatie. „Want", zegt hij, „technisch zijn we best goed. Waar het bij ons soms aan schort, is het opkomen en afgaan. Dat moet overtuigender. Zeker als je met Renz meespeelt." johan Nieuwenhuijsen in balans. Leonard is één van de pijlers in het jeugdcircus, dat al sinds de op richting wordt geleid door de 65-ja- rige en inmiddels met zes bypasses uitgeruste Goesenaar Jo Kaaijste- ker. En die gaat als een diesel door tot de motor het begeeft, want het jeugdcircus is zijn leven. Nadat hij een keer naar het circus was ge weest, dacht hij: 'hoe kun je het verzinnen? „Dat wilde ik ook. Zo hielp ik Jong Artiesten Bloed op richten, alleen had ik snel door dat leden vakantie gingen vieren van de gage van optredens. Dus richtte mijn vader in 1959 Hogerop op, keurig met statuten, een bestuur en een deugdelijke kascontrole." Dat werd het begin van een zege tocht door circusland, van Sluis tot Sirjansland, van Drunen tot Dok- kum klonk het 'hooggeëerd pu bliek' en na afloop gejuich. „In 1999 deden we mee aan een com petitie met dertien jeugdcircussen. Daar zaten er ook bij uit Den Haag en Amsterdam. Landelijk behoren Hogerop Het Zeeuws jeugdcircus, geves tigd aan de Bergweg in Goes, is be doeld voor kinderen van 7 tot en met 21 jaar. Dik tien vrijwilligers zorgen dat Hogerop draait als een lier. Het jeugdcircus speelt, behalve vanavond en morgenavond met Renz op het Goese Molenplein, binnenkort in 's-Heer Arendsker- ke ('t Klokuus 1 sept. 18 uur), Oos- terland (4 sept. workshops in dorpshuis) en Terneuzen (5 sept. in Kameleon, 14 uur) we bij de beste, nog steeds^.." Aan leden geen gebrek, hoewel kinderen tegenwoordig liever lij ken te spelen met computers en zaktelefoons. Dat is misschien de reden waarom de 14-jarige Evert van Asselt uit Kapelle jongleert met mobieltjes. „Ach, dat is weer eens iets anders dan kegels. Ik doe het ook met messen. Nee, dat is niet gevaarlijk als je weet'wat je doet. Een kwestie van veel oefe nen. Met zakdoeken gaat het ook en da's weer een stuk veiliger." Net als Evert is vuurspuwer Leo nard Bal bij Hogerop gegaan voor de smaak van succes. „Dat is gewel dig, het daverende applaus na een geslaagde act. Daar doe je het alle maal voor, dat geeft een kick." Zo heeft Hogerop zo'n twintig acts in petto. Fietsers op éénwie- Iers, acrobaten, jongleurs, clowns en een echte vuurspuwer. Ook het doorgezaagde weesmeisje ont breekt niet. Daar heb je wel de goe de kist voor nodig. Kaaijsteker houdt wat dat betreft de kijkers open. „Kon ik voor 250 euro er gens overnemen. Nieuw kost 'ie een veelvoud." Trapezewerk is geschrapt, want elk bejaardenoord of dorpshuis heeft tegenwoordig een systeem plafond. „En daar ben je de helft van kwijt als je er iets aan gaat han gen." Op Kaaijstekers verlanglijstje staat nog wel een koorddansinstal latie. „Maar een goede kost 1700 eu ro en we zijn een armlastige vere niging. We krijgen met Bisonkit een nieuwe hoofsponsor (is nu Delta, red.), maar met een eigen gebouw - 'je stookt hier flink wat weg' - en een kleine subsidie blijft het sappelen." video op www.pzc.nl Jeugdcircus Hogerop tijdens een uitvoering in 1979. door Emile Calon MIDDELBURG - Na het seksueel mis bruik was het Vlissingse meisje bang. Ze durfde haar moeder niets te vertellen en had zelfmoordnei gingen. Op school ging het steeds slechter en ze vond het vreselijk dat haar moeder en familie na ver loop van tijd partij kozen voor de man die haar had misbruikt. Nadat ze uit huis was geplaatst, na ingrijpen door de kinderbescher ming, raakte ze vanaf haar zestien de seksueel totaal losgeslagen. „Seks vond ik niet prettig, maar ik deed het toch", zei ze gisteren te gen de Middelburgse rechters tij dens het voorlezen van haar slacht- offerverklaring. Hoewel het misbruik vele jaren ge leden plaatsvond, gaat het nog steeds niet goed met de jonge vrouw. Ze heeft zich lang waarde loos en nutteloos gevoeld, deed zelfmoordpogingen, heeft een gro te leerachterstand, weinig sociale contacten en vluchtte lange tijd in de softdrugs. Nog steeds voelt ze zich onveilig, zei ze tegen de 55-ja- rige Vlissinger die terecht stond voor dat misbruik. Hij zou haar, rond haar elfde, misbruikt hebben. Raadsman M. van der Want uitte zijn twijfels over de beschuldiging. Hij stelde dat ze vaker is mis bruikt. Zowel voor, tijdens als na haar elfde. De advocaat vermoedt dat ze al haar leed projecteert op één man, terwijl die alleen maar een keer tussen haar billen geke ken zou hebben of ze niet gewond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20