zeeland 125 Dauwendaele krijgt interventieteam Borrel voor iedereen met hart voor Smerdiek dingt naar opname in Oranjeroute Vlissingen is een weekend lang in maritieme sferen www.interieur-paauwe.nl /voensdag 26 augustus 2009 JONCERENPROBLEEM Middelburg zet in navolging van Vlissingen speciaal team in om overlast aan te pakken door Emile Calon MIDDELBURG - Een jeugd interven tieteam moet ervoor zorgen dat problemen met jongeren in de Middelburgse wijk Dauwendaele worden aangepakt. Nog voor het einde van dit jaar wordt een derge lijk team actief, kondigt wethou der Albert de Vries aan. In navolging van Vlissingen wil de gemeente Middelburg een jeugdin- terventieteam inzetten om ervoor SINT-MAARTENSDIJK - Sint-Maar- tensdijk moet worden opgenomen in de Oranjeroute. Dat vinden B en W van de gemeente Tholen. Ze hebben het dorp officieel kandi daat gesteld bij de provincie. Die gaat lobbyen om enkele Zeeuwse dorpen en steden in de route te krijgen. Middelburg, Veere en Vlis singen zijn ook in de race. De Oranjeroute is fiets- of autorou te door Duitsland en Nederland, die leidt langs tal van plaatsen die iets met het Nederlandse konings huis te maken hebben. In ons land zijn Leeuwarden, Buren, Apel doorn, Breda, Dordrecht, Delft, Den Haag en Amsterdam in de route opgenomen. Zeeland ont breekt compleet. „Sint-Maartensdijk hoort echt in de route thuis", vindt de Thoolse wethouder Eric Goossen. Volgens hem bivakkeerden de Oranjes in het verleden vaak in het kasteel van Smerdiek. „Helaas is dat voor het oog verdwenen", zegt hij. „De fundamenten liggen onder de par keerplaats van Maartenshof Geluk kig hebben we wel een mooie ma quette." Opname in de Oranjerou te betekent wel dat er voor toeris ten iets te zien moet zijn in de be treffende plaats. De gemeente is daar nog over aan het denken. De leden van de Oranjeroute stem men op 23 oktober over opname van Sint Maartensdijk. www.oranjeroute.nl te zorgen dat de overlast wordt te ruggedrongen. In eerste instantie in de wijk Dauwendaele. Daarna is het volgens de wethouder de be doeling dat het team ook actief wordt in andere wijken van de ge meente. In een jeugdinterventieteam wer ken instanties als politie, gemeen te en het maatschappelijk werk sa men. Als ze problemen signaleren met jongeren worden ook de ouders benaderd en wordt geke ken of die in staat zijn hun kinde ren alsnog bij de les te houden. In dien nodig, krijgen die ouders daarbij ondersteuning of wordt ge keken of er andere manieren zijn om ervoor te zorgen dat jongeren zich beter gaan gedragen. Volgens De Vries zorgen in Dau wendaele verschillende groepen jongeren voor overlast. Het lukt onvoldoende om met de bestaan de aanpak die overlast terug te dringen en die jongeren 'op het rechte pad te krijgen'. Gezien het succes van het Vlissingse project is daarom besloten om ook in Mid delburg te beginnen met een jeugdinterventieteam. De gemeen teraad moet nog akkoord gaan. Maar de wethouder verwacht in het geheel niet dat een meerder heid van de volksvertegenwoordi gers het voorstel zal blokkeren. Hij wijst er ook op dat de kosten ge ring zijn. „Die bedragen tussen de tien- en twintigduizend euro." Wanneer het Middelburgse wijk team daadwerkelijk aan de slag gaat, kon de wethouder vanaf zijn vakantieadres niet vertellen. Maar dit jaar moet het actief zijn. Het gaat volgens wethouder De Vries niet om een proefproject. „Van dat soort projecten houd ik niet." Gezien de Vlissingse ervarin gen verwacht hij dan ook succes zodat het team over enige tijd ook ingezet kan worden in andere wij ken. VLISSINGEN - Vlissingen is komend weekend in maritieme sferen. The ma van het evenement is Loodsen op de Schelde, vanwege het 125-ja- rig bestaan van de Nederlandse Loodsensociëteit. Vlissingen Maritiem opent mor gen met een concert van het Schel- deloodsenkoor en de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen in de Sint Jacobskerk, om 19.30 uur. Van vrijdag 28 tot en met zondag 30 au gustus vinden allerlei activiteiten plaats. Zo stelt Rijkswaterstaat het tonnenmagazijn aan de Prins Hen- drikweg open. In het centrum is vrijdag een standwerkersconcours en een maritieme markt met tach tig kramen. Vanaf de Buitenhaven (Poseidon- steiger bij het NS-station) zijn vaartochten te maken over de Wes- terschelde, met moderne gele lood- senvaartuigen, maar ook met een oude Noordzeebotter en een ra zendsnelle jol. In de Binnenhaven ligt een loodskotter. Bezoekers kunnen pendelen tussen Bui- ten-/Binnenhaven en binnenstad met een boot of een paardentram. In het centrum zijn onder meer muziekoptredens, meezingavon- den op het Dijktheater, demonstra ties van oude ambachten en kin deractiviteiten. Tijdens het evenement gelden spe ciale verkeersmaatregelen. www.vlissingenmaritiem.nl door Selma Osman MIDDELBURG - Jaren was het stil, maar Vlissinger - en Belg - Her man Gevers geeft niet op. Vrijdag houdt hij voor de tweede keer een Afrikaborrel in Middelburg. Die is bedoeld voor iedereen met een hart voor dit continent. Het wordt een avond zonder bijbe doelingen, belooft Gevers die ook voorzitter is van de vrijwilligersor ganisatie Water voor Afrika. „Ie leert nieuwe mensen kennen, praat over Afrika en ieder betaalt zijn eigen borrel." Hij hoopt op een gezellige en spon tane bijeenkomst. „Wil je vakantie foto's laten zien, heb je een pro ject, zoek je een reispartner of een recept voor sprinkhaan: iedereen is welkom." Het idee haalde Gevers uit Enge land. „Daar organiseren dames van de betere stand sociale avon den. In plaats van rond de tupper- ware, komen ze samen rond een goed doel." Als de Afrikaborrel aanslaat, zijn er genoeg ideeën voor een maandelijks vervolg. „Met een henna-avond of mensen die komen praten over de Afri kaanse politiek. Of kooklessen en dan maken we aan het eind van de avond couscous." De Afrikakring Middelburg komt maar niet van de grond, verzucht Gevers. Terwijl er volgens hem toch genoeg interesse moet zijn. „Het verbaast me steeds weer hoe veel mensen naar Afrika gaan. Niet alleen voor vakantie. Ie hebt ook veel eenmansstichtingen, maar die willen meestal geen con tact." Hij betwijfelt of 'het spelen van Sint Nicolaas na een vakantie in Gambia' wel een goede vorm van ontwikkelingssamenwerking is. „Geef maar eens een kip en een fles wijn aan een dakloze: je doet die mensen een plezier, maar je helpt ze er niet mee vooruit." De Afrikakring kan er in zijn ogen voor zorgen dat mensen samen dingen gaan ondernemen. „Er is zo veel dat je met elkaar kunt doen, maar wat je niet weet.". Zelf raakte Gevers tijdens zijn stu die Ontwikkelingseconomie in Leuven besmet met - wat hij noemt - het 'Afrika-virus'. „Afrika steelt ieders hart. Het is een mooi continent. De mensen zijn er enorm vriendelijk. Ze hebben niks, maar ze lachen altijd." De Afrika-borrel is vrijdag vanaf 17 uur in 'Den baas en zijn madam' aan de Kin derdijk 88 in Middelburg. Herman Gevers wil de Afrikakring Middelburg nieuw leven inblazen. foto Ruben Oreel Ontdek welke meubelen in de opruimingscollectie zijn op: Vraag naar de uoortuaarden in de winkel. zu\(j\Neê20" Zonoem31'® 0111*01318 Classic E M Selaa- uuresta, Bylsma,Charm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69