binnenland 15 'Staat mag ingrijpen in droom zeezeilster Laura' Tbs'er gaat op verlof en sticht gezin Kijk snel op de volgende pagina en ontdek hoe je 10OO euro kan winnen met de Knorr Top 10. woensdag 26 augustus 2009 door Martin Ruesink TILBURG - De overheid heeft het recht en de plicht om zich met keuzes van kinderen en hun ouders te bemoeien, als die strijdig lijken met de algemene opvattin gen over het belang van het kind. Dat zegt Paul Vlaardingerbroek, hoogleraar Jeugdrecht aan de Uni versiteit van Tilburg. Vlaardinger broek noemt het geschil rond de wereldreis van de 13-jarige zeezeil ster Laura Dekker een luxepro bleem, waarbij de staat het volste recht heeft om 'nee' te zeggen. „Ik ben het eens met opvoedings deskundigen die zeggen dat zo'n onderneming op die leeftijd niet in het belang van het kind is, ook al wil zij het zelf graag en vinden ouders het goed", zegt Vlaardinger broek, die ook rechter is. „Juist op deze leeftijd hoort zij zich te ontwikkelen in haar sociale omgeving en dat kan niet als je al leen op zee bent, nog los van de gevaren die er onderweg zijn", zegt de hoogleraar. Volgens Vlaardingerbroek is in het jeugdrecht een goede balans gevon den tussen wettelijke bepalingen zoals de leerplicht en het ouderlijk gezag aan de ene kant en de vrij heid om individuele keuzes te ma ken aan de andere kant. „Het staat ouders en kinderen al- Laura Dekker foto ANP tijd vrij om naar de rechter te stap pen. De rechter heeft de mogelijk heid om daar waar de wet voor een bijzondere situatie te grof is, een individuele afwijking toe te staan. In het geval van Laura zou een rechter bijvoorbeeld toestem ming voor één weekje zeilen tij dens schooltijd kunnen geven." De overheid heeft volgens Vlaar dingerbroek in Nederland een lan ge weg afgelegd om evenwicht te vinden in de vrijheid van opvoe ders en de zorgplicht van de staat. Zo is aan het einde van de negen tiende eeuw in de Kamer einde loos gedebatteerd over het Kinder wetje van Van Houten, waarmee een aanzet werd gegeven voor de algemene afschaffing van kinderar beid. „Dat werd door menigeen als een zeer forse inmenging in de ouderlijke verantwoordelijkheid en vrijheid van individuele bur gers gezien. De laatste decennia was er juist een beweging de ande re kant op, bijvoorbeeld met de verlaging van de meerderjarig- heidsgrens naar achttien." Hoewel het primaat van opvoe ding bij ouders ligt, moet de over heid kunnen ingrijpen 'achter de voordeur', in het belang van het kind. „Er blijft in het recht vol doende ruimte voor individuele keuzes die passen bij bijzondere kwaliteiten van kinderen. Ik vind in dit geval dat ouders doorschie ten. Iemand mag een droom heb ben, maar ik zou zeggen: we pra ten verder als je zestien of zeven tien bent." Laura wil zich mogelijk in Nieuw-Zeeland vestigen om Ne derlandse regels te ontlopen. Zij wil zich laten uitschrijven bij haar woonplaats Wijk bij Duurstede. Dat zal zeker niet voor vrijdag ge beuren. De gemeente wil de uit spraak van de kinderrechter die dag afwachten. DEN HAAG - De man die in 1984 tot levenslange gevangenis is veroor deeld vanwege een zesvoudige moord in een Delfts café, is na vijf tien jaar straf in een tbs-kliniek ge plaatst. Daar mocht hij vanwege zijn behandeling op verlof en heeft ondertussen zelfs een gezin kunnen stichten. Dat heeft het mi nisterie van Justitie gisteren beves tigd. De man veroorzaakte in 1983 grote opschudding door de brute moord op zes mensen onder wie een kind van twaalf in het Delftse café 't Koetsiertje. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis ontwikkelde de man volgens een woordvoerder van Justitie een psychiatrische stoornis waardoor hij 'detentieon- geschikt' is verklaard. De gedetineerde is vervolgens ge plaatst in de Van der Hoeven Kli niek, die stelde dat bij een tbs-be handeling ook een verlofregeling hoort Justitie was daar op tegen, maar ging uiteindelijk akkoord. Po gingen van Justitie om de regeling vervolgens ongedaan te maken zijn mislukt. Volgens Justitie is het sinds 2005 niet meer mogelijk dat levenslang gestraften op wat voor manier ook op verlof gaan. De tbs'er valt nog onder de oude regeling, waaron der verlof wel is toegestaan. betonnen muren, staalplaten en ste- brandende ruimte omlaag brengen foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5