'Smerdiek moet ook in Oranjeroute' zeeland 125 Bergen boos op Tholen 'Beachboom gaat door ondanks de geruchten' Afrikaborrel is voor ieder die coninent een warm hart toedraagt KONINGSHUIS Gemeente Tholen stelt Sint-Maartensdijk officieel kandidaat V www.interieur-paauwe.nl Duif zorgt voor opschudding in Terneuzen Fietser (17) uit Roosendaal ernstig gewond woensdag 26 augustus 2009 Sint-Maartensdijk is van oudsher sterk verbonden met het konink lijk huis, vindt de gemeente Tho len. Daarom heeft ze de Smal- stad officieel kandidaat gemeld om te worden opgenomen in de Oranjeroute, die vooral onder Duitsers populair is. door Rob Paardekam sint-maartensdijk - Sint-Maar- tensdijk moet worden opgenomen in de Oranjeroute. Dat vinden bur gemeester en wethouders van de gemeente Tholen. Ze hebben het tholen - De verhuizing van wo ninginrichter Hemi van Halsteren naar Tholen, schiet de Bergse wet houder Ton Linssen in het verkeer de keelgat. De buurgemeente houdt zich niet aan de afspraken, meent hij. „Met de West-Brabant se gemeenten én Tholen zijn we onlangs overeengekomen gronduit- gifte voor bedrijven regionaal af te stemmen. Daarbij houden we reke ning met eikaars grondvoorraad." Volgens Linssen moet Tholen kunstgrepen toepassen om Hemi aan een plekje te helpen. „Twee jaar geleden nog stuurde het Thoolse college een brief, toen wij vroegen om huisvesting van ker misexploitanten. Een van de rede nen voor de afwijzing: de beperk te voorraad aan het bedrijfster rein." Hemi zou, nadat een brand een groot deel van het bedrijf ver woestte, bouwen op Noordland. Een conflict met de gemeente over de grondprijs leidde tot een rechts zaak. Linssen vindt het opmerke lijk dat Hemi op Tholen ongeveer hetzelfde gaat betalen. Bij Hemi werken zo'n 170 mensen. De Thoolse wethouder Eric Goos- sen gaf te kennen niet te willen reageren op de kritiek van de Berg se wethouder. dorp officieel kandidaat gesteld bij de provincie. Die gaat nu lobbyen om enkele Zeeuwse dorpen en ste den in de route te krijgen. Middel burg, Veere en Vlissingen zijn ook in de race. De Oranjeroute is een hele lange fiets- of autoroute door Duitsland en Nederland, die leidt langs tal van plaatsen die iets met het Ne derlandse koningshuis te maken hebben. In ons land zijn Leeuwar den, Buren, Apeldoorn, Breda, Dordrecht, Delft, Den Haag en Amsterdam in de route opgeno men. Zeeland ontbreekt compleet. „Sint-Maartensdijk hoort echt in de route thuis", vindt de Thoolse wethouder Eric Goossen. Volgens hem bivakkeerden de Oranjes in het verleden vaak in het kasteel van Smerdiek. „Helaas is dat voor het oog verdwenen", zegt hij. „De fundamenten liggen onder de par keerplaats van Maartenshof Geluk kig hebben we nog wel een mooie maquette." Maar is er nog veel meer, zo stelt de wethouder. Het voormalige ge meentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk is volgens hem destijds gebouwd als een buiten verblijf voor de Oranjes. „Daar komt bij dat onze huidige vorstin nog altijd de officiële titel 'Vrouwe van Sint-Maartensdijk' draagt", al dus Goossen. „Bovendien zijn veel inwoners van Tholen heel erg ko ningsgezind." De band tussen het koningshuis en de Smalstad werd in 1996 nog eens onderstreept toen de koninklijke familie op Ko ninginnedag Sint-Maartensdijk be zocht. Goossen denkt dat het dorp heel wat meer toeristen zal trekken als het wordt opgenomen in de Oran jeroute. „Zeker voor Duitsers is 'Oranje' echt een begrig", stelt hij. „Ze zijn gek op ons koningshuis. En als we wat meer toeristen naar het dorp kunnen halen, is dat ook weer goed voor de lokale midden stand." Klassein Seluf. 26, Gran£)e' \MnAt. DuresW' Classic, etc. Ontdek uielke meubelen in de opruimingscollectie zijn op: Vraag naar de voorwaarden in de winkel. 7u'\dweg, ■zoonet1®1'® R 0lll A01318 Opname in de Oranjeroute bete kent overigens wel dat er voor toe risten iets te zien moet zijn in de betreffende plaats. De gemeente is daar nog over aan het denken. „Maar ik zou me kunnen voorstel len dat we de maquette van het verdwenen kasteel van Sint-Maar tensdijk een plaatsje geven in het voormalige gemeentehuis", zegt Goossen. Hij denkt dat Smerdiek een zeer goede kans maakt om te worden opgenomen in de Oranje route. De 21 Duitse en 7 Nederlandse le den van de Oranjeroute stemmen daar op 23 oktober over. www.oranjeroute.nl terneuzen - Een duifje zorgde gis termiddag voor de nodige op schudding in de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Het was na een mislukte landing op drie hoog klem komen te zit ten tussen een glazen ballustrade en de deur. Omstanders seinden de hulpdiensten in, waarna de brandweer met een ladderwagen uitrukte. Ook de politie en de die renambulance kwamen ter plaat se. Met behulp van de ladderwa gen kon de vogel worden bevrijd. De duif mankeert niets. westkapelle - Een 17-jarige jon gen uit Roosendaal is maan dagnacht zwaargewond geraakt toen hij bij een botsing met een andere fietser met zijn hoofd op de weg viel. De jongen reed met twee vrienden rond 01.15 uur over de Grindweg in Westkapelle toen van de andere kant ook een fietser kwam. Bij het passeren botsten ze tegen elkaar. De jongen uit Roosen daal is door een traumahelikopter naar een ziekenhuis in Tilburg ge bracht. scharendijke - Geruchten zijn moeilijk te stoppen, merkte organi sator Joop Alphenaar van dance- feest Beachboom de afgelopen da gen. Van allerlei kanten hoorde hij dat zijn feest, op 5 september op het strand bij Scharendijke, niet door zou gaan vanwege de gebeur tenissen op een strandfeest bij Hoek van Holland, afgelopen weekeinde. Daar viel bij rellen een dode. Onzin, zegt Alphenaar. „We heb ben contact gehad met de gemeen te Schouwen-Duiveland en die ziet geen enkele reden om Beach boom te verbieden." Gelukkig maar, want het gaat uitgerekend om de laatste editie van het dance- feest. Angst voor eenzelfde scenario als in Hoek van Holland heeft ook Alphenaar niet. „Beachboom is een heel ander soort feest. Het is niet gratis, we hebben andere mu ziek, een dress code waardoor mensen die er niet thuishoren meteen opvallen, en er is voldoen de bewaking." Toch neemt de organistatie extra maatregelen. „Er komen nog meer bewakers en we zetten een metaal detector neer." www.beachboom.com door Selma Osman middelburg - laren was het stil, maar Vlissinger -en Belg- Herman Gevers geeft niet op. Vrijdag houdt hij voor de tweede keer een Afrika borrel in Middelburg. Die is be doeld voor iedereen met hart voor dit continent. Het wordt een avond zonder bijbe doelingen, belooft Gevers die ook voorzitter is van de vrijwilligersor ganisatie Water voor Afrika. „Je leert nieuwe mensen kennen, praat over Afrika en ieder betaalt zijn eigen borrel." Hij hoopt op een gezellige en spon tane bijeenkomst. „Wil je vakantie foto's laten zien, heb je een pro ject, zoek je een reispartner of een recept voor sprinkhaan: iedereen is welkom." Het idee haalde Gevers uit Enge land. „Daar organiseren dames van de betere stand sociale avon den. In plaats van rond de tupper- ware, komen ze samen rond een goed doel." Als de Afrikaborrel aanslaat, zijn er genoeg ideeën voor een maandelijks vervolg. „Met bijvoorbeld een henna-a- vond of mensen die komen praten over de Afrikaanse politiek." De Afrikakring Middelburg komt maar niet van de grond, verzucht Gevers. Terwijl er volgens, hem toch genoeg interesse moet zijn. De Afrikakring kan er in zijn ogen voor zorgen dat mensen samen dingen gaan ondernemen. Zelf raakte Gevers tijdens zijn stu die Ontwikkelingseconomie in Leuven besmet met - wat hij noemt - het 'Afrika-virus'. „Afrika steelt ieders hart. Het is een mooi continent. De mensen zijn er enorm vriendelijk. Ze hebben niks, maar ze lachen altijd." De Afrika-borrel is vrijdag vanaf 17 uur in 'Den baas en zijn madam' aan"de Kin derdijk 88 in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59