zeeland 13 Filmprijs streelt Sluizer Geld voor nieuw beleid ontbreekt AW commentaar Optimisme Treinen vallen uit na kabeldiefstal woensdag 26 augustus 2009 Hansweért Westerschelde- J&. unnel V Middelplaat ^^q^ar^T^neuzg rv Terneuzen Verdronken land EuroPa~ van Saeftinghe Hertogin Hedwige en Prosperpolder Doel Ekeren BELGIE diepte van 13,10 meter onder NAP. Dan zijn de effecten minimaal. De drempels fungeren namelijk als weerstanden in de Westerschelde. Wordt die geringer dan lopen de stroomsnelheden op. Grote containerschepen kunnen nu toch al Antwerpen bereiken, waar om is verder uitbaggeren dan nodig? In de moderne containervaart geldt: tijd is geld. Het kost rede rijen te veel geld als hun steeds gro ter wordende containerschepen moeten wachten op hoog water. Na de uitdieping zullen zeven op de tien schepen onafhankelijk van het getij Antwerpen kunnen berei ken. Nu al heeft Antwerpen te ken nen gegeven dat ook dat niet vol doende zal zijn. Eddy Bruyninckx, afgevaardigd bestuurder van het Havenbedrijf; heeft al benadrukt dat er in de toekomst sprake zal zijn van verdere verdiepingswer- ken. In België wordt al gedacht aan getijongebonden vaart van schepen met een diepgang van 14 of zelfs 15 meter. Komt het onder water zetten van de Hedwigepolder weer in beeld? Als het aan een meerderheid van de Tweede Kamer ligt niet. Toch heeft het kabinet in april wel aan gegeven dat dat de 'terugvaloptie' is, mocht het alternatieve natuur- plan - het creëren van schorren tussen strekdammen in de Wester- de golven prijsgegeven? foto Peter Nicolai WEBLOCS Wielrennen, voetballen, hardlopen Gastblogs: Ingrid van Assche over de Senior Games ZNF-directeur STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Alle uitjes en evenementen in Zee land op www.pzc.nl/uit NICE - George Sluizer zegt er 'dank baar' voor te zijn dat Film by the Sea hem dit jaar eert met de Lifeti me Achievement Award. „Het is prettig dat een aantal mensen mijn werk waardeert", zegt de in Frank rijk wonende regisseur. „In het alge meen word ik in Nederland een beetje over het hoofd gezien." Slui zer verklaart dat doordat hij veel in het buitenland heeft gewerkt. „En mijn stijl wijkt nogal af van het bele rende, gereformeerde - die domi- neestoon - dat je in elke Nederland se film herkent en ruikt." Sluizers eerste speelfilm was Joao en het mes (1972). Zijn grootste succes werd Spoorloos (1988) - naar Het gouden ei van Tim Krabbé - waarvan hij in 1993 een Amerikaanse remake maak te. Zijn meest recente grote film is Het stenen vlot (2002). In 1993 werk te hij aan de film Dark Blood. Deze is niet voltooid door de plotselinge dood van de jonge Amerikaanse ac teur River Phoenix. Veel werk van Sluizer is te zien tijdens Film by the Sea. Merksem Antwerpen; Donja Odijk bron Project Verruiming Vaargeul met de Schelde? M schelde - niet doorgaan vanwege 'onoverkomelijke juridische bezwa ren'. Die kunnen in de eerste plaats komen van de Raad van Sta te, die de verdieping voorlopig heeft geschorst. En in de tweede plaats van de Europese Commissie die sinds de laatste verdieping al vindt dat Nederland tekort schiet bij de instandhouding van de na tuur in de Westerschelde. Zelfs de TWeede Kamer kan toch nog een spaak in het wiel steken. Het alter natieve kabinetsplan kost namelijk minstens 180 miljoen euro. De vraag is of de Kamer zoveel geld in crisistijd beschikbaar wil stellen voor 300 hectare natte natuur als je die ook kunt krijgen door de Hedwigepolder op kosten van Vlaanderen onder water te zetten. Hoe nu verder? Optie 1: Het kabinet maakt een noodwet, zoals ook voor de tweede verdie ping in 1976 is gebeurd. Het vraag stuk van het natuurherstel zou dan apart aangepakt moeten wor den en losgekoppeld van de verdie ping. Optie 2: De terugvaloptie van het kabinet (zie het antwoord op de vraag over het onder water zetten van de Hedwigepolder.) Kan een noodwet de ruzie snel beëin digen? Een noodwet kan de ruzie beëindi gen, maar niet van vandaag op morgen. Het ligt niet voor de hand dat zo'n wet wordt ingediend vóór de definitieve uitspraak van de Raad van State. Die wordt in no vember verwacht. Vervolgens moet die noodwet ook langs de Raad van State en dan door de Tweede en de Eerste Kamer. Dat kan wel voorjaar 2010 worden. Waarbij moet worden bedacht dat de Europese Commissie Neder land vrijwel zeker in gebreke stelt als zo'n noodwet wordt aangeno men. Maar dan is er al 1 kruiningen - Tussen Goes en Krui- ningen hebben gisteren bijna de hele ochtend geen treinen gere den. Volgens woordvoerster Natas- ja van de Wouw van spoorbeheer- der ProRail werd rond half zes ont dekt dat bij Kruiningen honderd meter aan kabels was gestolen. Monteurs hebben de hele ochtend nodig gehad om nieuwe kabels aan te leggen. Rond elf uur kon den de treinen weer rijden. De NS heeft bussen ingezet om gestrande reizigers te vervoeren. isschien valt het toch wel mee met de recessie. In Ne derland zijn nog weinig tekenen van herstel, maar links en rechts gaat het wel iets beter. Zijn we wellicht iets te somber geweest? Ondertussen schieten de aande lenkoersen omhoog. Alsof de bomen weer tot in de hemel groeien. Met de befaamde psy chologie van de beleggers zit het wel goed. Of zijn zij slechts opnieuw op weg naar een vol gende grote teleurstelling? Wie het weet, mag het zeggen. Ze ker is, dat de gemiddelde waar de van aandelen aan de Amster damse beurs in het afgelopen halfjaar met meer dan vijftig procent is gestegen. Dat heeft weinig te maken met de feitelij ke waarde van de bedrijven. Het wachten is dus op de cor rectie. Gelukkig doorzien steeds meer mensen dit soort risico's. Hui zenkopers kiezen de laatste tijd steeds vaker voor de zekerheid van een spaarhypotheek. De nuchterheid wint. middelburg - De provincie Zee land heeft, afgezien van de al eer der bekendgemaakte drie miljoen euro voor aanpak van de economi sche crisis, volgend jaar geen geld voor nieuw beleid. Dat blijkt uit de begroting 2010. Volgens Gedeputeerde Staten staat 2010 in het teken van 'afronden en uitvoeren'. Dat er geen geld is voor nieuw beleid, is het gevolg van het besluit van het rijk om de provin cie de komende jaren fors te kor ten. Zeeland verwacht ook een la gere winstuitkering van Delta. De provincie heeft berekend dat er jaarlijks 5,2 miljoen euro minder binnenkomt van het rijk. Gedeputeerde Staten wijzen erop dat er volgend jaar, maar ook de ja ren die volgen, grote investeringen zijn opgenomen. De tunnel bij Sluiskil is zelfs de grootste investe ring ooit. Verder is geld voor on der meer de ontwikkeling van Wa- terdunen en Perkpolder in Zeeuws-Vlaanderen en verdubbe ling van de Sloeweg en de Tractaat- weg. Sinds 2007 hebben Gedeputeerde Staten ruim 165 miljoen euro uitge geven. Om de begroting voor dit en volgend jaar sluitend te maken, is er een beroep gedaan op de alge mene reserve van zeven miljoen euro. Komend jaar wil het college én zo veel mogelijk eerder afgesproken beleidsvoornemen realiseren én er voor zorgen dat een nieuw college van GS geld heeft om wél nieuw beleid te kunnen betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3