cultuur 129 Plat, lachwekkend en toch heel bevredigend O tos zeeland nazomer festival 'De Storm' Zoon Bowie gast op Film by the Sea 'Nederlandse thrillers nog te weinig verfilmd' woensdag 26 augustus 2009 mwmaaBiaia^miiWg! door Willem Nijssen Woorden roepen beel den op. En beel den? Die kunnen woorden versterken of ze juist overbodig maken. Voor al dat eerste is altijd het principe geweest achter het verschijnsel to neel; steeds meer aandacht voor decors en kostuums (en licht) moesten het verhaal almaar pak- kender maken. Het laatste kan dus ook: in deze 'Storm' is de volledige eerste scène (een verwoestende storm aan boord van een schip) vervangen door het aanschouwen van een ritueel. Het is een prachtig beeld. Liever dan het trage begin vol onduidelij ke voorbereidingen, had het stuk daar direct mee mogen openen: de rituele (maar tevens ook de echte) verbranding van een schip. De ge blinddoekte opvarenden voltrek ken het ritueel zelf, en worden ver strooid over de zee. Voor de kust van een eiland vergaat op dat mo ment een schip door toedoen van de heerser over dat eiland, Pros- pero, voormalig koning (van Mil aan) en magiër. Hij is er twaalf jaar geleden aangespoeld. Zijn te pletter geslagen schip is nu zijn on derkomen, dat hij deelt met zijn dochter Miranda. Toen een engel achtig meisje van drie, nu een be geerlijke en huwbare maagd. De Storm gaat over wraak, en macht, en liefde. Veel regels over macht zijn geschrapt. De wraak en de liefde blijven. Prospero, door to verkunsten almachtig, weet dat een schip met zijn vijanden langs het eiland passeert. Hij laat het ver gaan, maar wil alle opvarenden on geschonden aan land krijgen, om de confrontatie aan te gaan, de ver gelding af te dwingen. Wraak. Maar ook om zijn dochter aan de man te brengen, want de mooie NAZOMERFESTIVAL Regie: Niek Kortekaas Met: Maarten Wansink, Stefan Perceval, Marieke Diiles e.a. Locatie: akker Wilhelminapolder Gezien: ma. 24/8 en di. 25/8 koningszoon Ferdinand is één van de schipbreukelingen. Liefde. Hij kan dat allemaal doen dankzij de hulp van de luchtgeest Ariel, die hij in zijn macht heeft. Het is vooral dankzij die Ariel, dat ik besef dat beelden nog méér kun nen. Zij kunnen woorden doen kantelen, en aan het verhaal een andere inhoud geven. Geesten zijn niet meer alledaags. De gedaanten (meervoud!) waarin déze Ariel verschijnt, altijd in fel oranje, als kustwacht evengoed als wulpse blondine, maken van deze geest iets anders dan Shakespeare waarschijnlijk bedoelde. Het is plat, het is vreemd, het is lachwek kend, en toch is het ook heel be vredigend, dit wezen van... ja, van de illusie, denk ik. Een moeilijke rol, knap gespeeld door Stefan Per ceval. Boekenkasten zijn er vol geschre ven over De Storm. Van de meest diepzinnige interpretaties tot de meest lichtvoetige ('Shakespeare bereidt zich voor op grootouder- rol'). Het duizelt me in deze enor me ruimte. Zoveel te zien, zoveel te horen (prachtig klankbeeld), zo veel te begrijpen. Wat me ook op valt: beelden kunnen dus veel, maar ontroeren, dat kunnen ze niet zo goed. Het zijn toch weer woorden die blijven plakken. Over terug tot jezelf komen (Alonso), over vertrouwen op eigen kracht (Prospero). Hier in het open veld, tegen een weidse horizon, onder een enor me hemelkoepel, is dit schouwspel soms heel klein, soms heel groot. Klein, omdat er zo veel louter illu sie blijkt, en een vuil potje. Groot, op de momenten dat liefde en ver geving écht blijken te zijn. Het is een voorstelling die je niet in één keer in al zijn facetten kunt over zien. Die ook vragen oproept (het slotbeeld bijvoorbeeld, tegenbeeld van het begin). Dat knaagt wel een beetje, maar uiteindelijk zijn dat vaak de beste. 'De Storm is te zien t/m 29 augustus en van 1 t/m 5 september. Aanvang: 20.15 uur. Dagprogramma ZNF: zie pagina 44. Scène uit De Storm. foto Lex de Meester De Storm en Melkwoud Video's van de locatievoorstellingen Weblog van de festivaldirecteur Recensies, verslagen, publieksscore STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl volg het ZNF van dag tot dag via www.pzc.nl/nazomerfestival VLISSINGEN Regisseur Duncan Jones bezoekt 16 september Film by the Sea. Dun can, zoon van David Bowie, woont dan de Nederlandse première van zijn eerste speelfilm Moon bij. Deze gaat over astronaut Sam Bell die al bijna drie jaar op de maan woont. VLISSINGEN - Te weinig Nederland se thrillers worden verfilmd. Om daar verandering in te brengen wordt, tijdens de komende editie van Film by-the Sea, Crime by the Sea gehouden. De organisatoren brengen maandag 14 september au teurs, uitgevers, producenten, regis seurs, fondsen en omroepen bij een om hierover te praten. Hoewel er steeds meer thrillers van eigen bodem verschijnen, wor den deze nog maar zelden ver filmd. Filmmaatschappijen nemen wel regelmatig een optie op de filmrechten van een boek, maar vaak lukt het niet om het benodig de geld voor de daadwerkelijke ver filming bijeen te krijgen. In de or ganisatie van Crime by the Sea zit ten onder anderen filmmaker Hans Pos, Willem Asman (Genoot schap Nederlandse Misdaadau teurs) en Willem Hogendoorn (To- mas Ross, oprichter Genootschap Nederlandse Misdaadauteurs). Bij Etos zijn alle vaste prijzen van A-merken gegarandeerd net zo laag als bij Kruidvat. Heb je een product gekocht bij Etos dat bij Kruidvat toch nog goedkoper is? Dan krijg je het verschil direct terug en passen wij de prijs aan. Dus: ook voor lage prijzen ga je naar de Beste drogist. Meer weten? Ga naar Etos of kijk op www.etos.nl/prijslijn °P je voordeligst Prijsmeting week 33 2009. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden. Voor actievoorwaarden 71e etos.nl of de Etos winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31