21 zeeland Suikerbietenrecord sneuvelt Kunstverslaggever PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! Van Vlakte van de Raan tot Kallosluis. woensdag 26 augustus 200*9 door Ernst Jan Rozendaal Gisteren is het Zeeland Nazomerfestival begon nen. Ik heb het geluk in de verslaglegging daarvan een handje te mogen bij steken. Voor twee weken ben ik weer even kunstverslaggever. Aan gezien het ZNF mijn dagelijkse be zigheden bepaalt, ligt het dus ook voor de hand dat mijn column daarover gaat. Aanvankelijk dacht ik aan een fic tief verhaaltje over een proleet met veel geld die bij De Storm in Wilhelminapolder naast mij op de tribune komt zitten. Hij kijkt zijn ogen uit. Aan het eind van de column blijkt dat hij een uitnodi ging had voor die andere storm: het in 1953 spelende filmverhaal waarmee binnenkort Film by the Sea opent. Opperste verwarring over twee premières met dezelfde titel en tussen de regels nog een sneer naar mensen die alleen voor de champagne komen en niet voor de cultuur - leek me wel geinig. Maar dan moet je het ook goed op kunnen schrijven. Wat mijn ge dachten deed afdwalen naar de COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal <nai4) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (na14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie WESTERSCHELDE hoofdwaterwegen f|| diep water ondiep water ondiepte (drempel) verbreding vaargeul overig water huidige dijken platen slikken WALCHEREN Middelburg Sloehaven Borssele [onte NOORDZEE Vlakte van de Raan voorstelling waar ik gisteren echt op de tribune zat: Onder het Melk woud. Dat is een stemmenspel van Dylan Thomas (1914-1953), prach tig vertaald door Hugo Claus. Als tiener ben ik door uitspraken van John Lennon op het spoor gezet van deze Welshe dichter. Ik zag hem als een vroege equivalent van rocksterren als Jim Morrison en Ian Curtis, gekwelde genieën, vroeg gestorven door eigen schuld of wil. Zoals ik Morrisons beroemde graf steen in Parijs heb bekeken, heb ik ook door de ramen gegluurd van Thomas' boothuis in Laughar- ne. Zijn pen lag nog op tafel. Ik zei dan ook gretig ja, toen ik - ruim een kwart eeuw geleden - door een pseudo-literair studen tenblad werd gevraagd iets te schrijven over Onder het melkwoud. Uiteindelijk werd mijn eerste proeve van cultuurverslaggeving toch geweigerd, want 'niet goed genoeg'. Woedend was ik, al was de afwijzing waarschijnlijk te recht. Nu krijg ik de kans mij te re vancheren. En dan maar hopen dat uw oordeel anders uitvalt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Hoe nu verder Vlaanderen is het getalm van Nederland met de ver dieping van de Westerschel- de beu. Waar gaat het om? Tien antwoorden. Waar gaat de ruzie over Om de vrije doorvaart op de Schel de. Belemmering van de scheep vaart ligt in Antwerpen uitermate gevoelig. Nederland en Belgie ma ken in 1839 afspraken: Nederland moet zorg dragen voor de bevaar baarheid van de Westerschelde. In 2005 zetten de Vlaamse en de Nederlandse regering hun handte kening onder nieuwe Scheldever- dragen. Daarin wordt onder meer afgesproken om de rivier voor het einde van 2009 te verdiepen tot 13,1 meter. De Raad van State stak in juli een stokje voor de verdieping omdat het niet duidelijk is of het bagge ren geen onherstelbare schade aan richt aan de natuur. De Vlaamse premier Kris Peeters riep vervol gens de Nederlandse ambassadeur op het matje. De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Leter- me praat vandaag met premier Bal kenende over de kwestie. Wie is de schuldige „De milieubeweging", zei Balken ende afgelopen vrijdag, in navol ging van landbouwminister Gerda Verburg. „Het kabinet", zeggen voorstanders van ontpolderen van de Hedwigepolder, zoals Ed Nijp- els, voorzitter van een commissie die alternatieven voor ontpolde- ring onderzocht. Volgens Nijpels is het besluit van de Raad van State een rechtstreeks gevolg van de be slissing van het kabinet om de Hedwigepolder niet te ontpolde ren. Balkenende bestrijdt dat: de Raad van State heeft in de uit spraak niet gerept over natuurher- stel, ontpolderen dus. De natuuror ganisaties waren niet gaan procede ren als de ontpoldering was door gegaan, heeft de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vorige week laten weten. Waarom stapten de vogelbescher ming en de milieufederatie naar de Raad van State? Omdat die organisaties vreesden dat de natuur zou worden aange tast door de verdieping van de Schelde. Bovendien vinden de or ganisaties dat het nu al het slecht gaat met de natuur in de Wester schelde. En omdat er volgens de ZMF op dit moment geen goed plan ligt om de natuur te verbete ren, mag de verdieping ook niet doorgaan. Waartoe heeft Nederland zich ver plicht? In december 2005 werden in Mid delburg vier Scheldeverdragen on dertekend. Daarin is onder meer afgesproken dat er in Zeeland 600 hectare nieuwe getijdennatuur wordt aangelegd. De Nederlandse Tweede Kamer stemde in decern- ber 2007 met de verdragen in. De Eerste Kamer deed dat in juli 2008, nadat minister Verburg van Landbouw en Natuur had verze kerd dat België zou meewerken aan het vinden van alternatieven voor de ontpoldering van de Hedwigepolder en uitbreiding van het Zwin. Wat is het verschil tussen natuurcom pensatie en natuurherstel? Natuurcompensatie is een verplich ting om natuur aan te leggen als er schade optreedt door grote projec ten als de verdieping van de Wes terschelde. Per saldo komt er geen natuur bij. Natuurherstel is nodig om te voldoen aan de eisen van Europese richtlijnen, zoals Vogel en Habitatrichtlijn en het Verdrag van Ramsar (ovër natte natuurge bieden, de wetlands). Er komt dan nieuwe natuur bij, hoewel het gaat om het herstellen van natuurwaar den die de afgelopen eeuw zijn ver dwenen, onder meer door inpolde ring. Hoe diep kan de Westerschelde wor den? Technisch is alles mogelijk, laat Rijkswaterstaat als uitvoerder van de baggerwerken weten. In een studie naar het antwoord op de vraag hoe diep de drempels in de Westerschelde bij de derde verdie ping uitgebaggerd kunnen wor den, kwam Rijkswaterstaat op een door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De suikerbieten- oogst komt dit jaar nog boven het record van 2008 uit. Zeeland kan naar verwachting 13,3 ton suiker per hectare oogsten. Dat schrijven de Suikerunie en IRS, het onder- zoeks- en kenniscentrum voor de suikerbietenteelt, in hun derde prognose voor de suikerbieten- oogst van 2009. In Zeeland is zo'n 10.000 hectare met suikerbieten beplant, goed voor 14 procent van het landelijke areaal aan suikerbieten. Voor heel Nederland wordt gere kend op een gemiddelde op brengst van 12,8 ton suiker per hec tare: 4 procent hoger dan de re- cordoogst van vorig jaar en zelfs 13 procent hoger dan het gemiddelde van de afgelopen vijfjaren. De goede oogst is te danken aan het zonnige weer van de afgelopen maanden. Voor Zeeland komt daar nog bij dat in deze provincie altijd extra vroeg gezaaid kan wor den omdat hier minder nachtvorst is dan elders en de grond eerder droog genoeg om te zaaien. Dit jaar kon al op 4 april gezaaid wor den, wat zes dagen vroeger is dan normaal. Suikerbieten hebben naast zon ook voldoende vocht no dig om goed te groeien. Als de ko mende tijd niet voldoende regen valt, moeten de prognoses naar be neden bijgesteld worden. Wordt de Hedwigepolder wel of niet aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2