buitenland13 Giftige reacties op hoofddoekverbod school Antwerpen Allerlaagste prijsgarantie bij Stip! stipreizen.nl Tientallen doden bij aanslag met vijf autobommen in Kandahar STIP woensdag 26 augustus 2009 door onze correspondent Pascale Thewissen ANTWERPEN - Het Koninklijk Athe neum in Antwerpen bereidt zich voor op een woelige eerste school dag. Met ingang van 1 september geldt er een verbod op hoofddoek jes. Moslims reageren woedend, de directrice van de school is met de dood bedreigd. Op straat werd zij aangesproken door drie moslimmannen die haar toebeten dat zij zweepslagen ver diende en moest worden opgehan gen. Het sterkt directrice Karin He remans van het Koninklijk Athene um in Antwerpen alleen maar in de overtuiging dat een hoofddoe kenverbod hard nodig is om de ra dicalisering in de schoolbanken te gen te gaan. Als één van de laatste middelbare scholen in Antwerpen voeren het Koninklijk Atheneum in Antwer pen en de dependance in Hobo ken met ingang van 1 september een verbod op hoofddoekjes. Het atheneum aan de Franklin Roose- 'We hadden klassen met alleen maar meisjes met een hoofdoek' veltpaats - waar onder anderen Willem Elsschot en Paul van Osta- ijen naar school gingen - zag het percentage moslima's de afgelopen vijf jaar stijgen van 51 naar 80. Ze stroomden toe omdat ze hier nog een hoofddoek mochten dragen. Heremans: „Ik wil voorkomen dat we een concentratieschool wor den. De moslima's verwijten me dat ik hun vrijheid afneem met het verbod. Dat klopt. Ik neem ze een deel van hun vrijheid af, om meer vrijheid aan anderen te ge ven. We hadden klassen met al leen maar meisjes met een hoofd doek. Wie er geen droeg, voelde zich niet op haar gemak. Ik zag hoe meisjes onder druk werden ge zet. Hoe ze op school een hoofd doek droegen, maar hem op weg naar huis afzetten." De beslissing van de schooldirectie leidde tot een storm van protest. Dagenlang demonstreerden mosli ma's aan de schoolpoorten. Zij be schuldigen Heremans ervan dat ze een 'witte school' wil. Moslimjon gens kwamen haar vragen of ze niet apart les konden krijgen als de meisjes geen hoofddoek meer zouden dragen. De Antwerpse imam Nordine Taouil riep moslim ouders op hun kinderen thuis te houden en zelf te onderwijzen. Hij is intussen op zijn uitspraken teruggekomen en distantieert zich nadrukkelijk van de bedreigingen die tegen Heremans zijn geuit. Ook schrijfster Monica van Pae- mel mengde zich in het debat. Met religie heeft die hoofddoek nog maar weinig te maken, is haar me ning. Volgens haar besluiten jonge moslima's onder druk van hun omgeving om hun hoofd te bedek ken. „Ik heb de hoofddoeken zien vermenigvuldigen. Is er een plotse toename van religiositeit? Ik denk het niet. Het dragen van een hoofddoek is een vorm van sociaal gedrag dat niet zelden onder druk wordt opgelegd en waar steeds na drukkelijker een politieke bood schap achter schuilgaat." Heremans benadrukt echter dat ze niet alleen tegenstand heeft onder vonden maar ook veel steun heeft gehad. „Maar ik verwacht toch het nodige tumult op de eerste school dag. Er zijn al betogingen aange kondigd, en meisjes hebben laten weten dat ze toch een hoofddoek de klas in willen smokkelen." Maar misschien valt het uiteinde lijk mee. Van de driehonderd leer lingen die dreigden naar een ande re school te verkassen, zijn tot nu toe slechts drie ook opgestapt. Een politieman bewaakt de plaats van de aanslag in Kandahar. De explosie werd omschreven ais de zwaarste in zeker acht jaar in de stad in het zuiden van Afghanistan. foto Allauddin Khilji/AP KANDAHAR - In de zuid-Afghaanse stad Kandahar zijn gisteravond ge lijktijdig vijf autobommen ont ploft. Zeker 41 mensen kwamen om het leven. Het aantal gewon den werd gesteld op 66. Het doelwit van de explosie was vermoedelijk een lapans bouwbe drijf, waarvan het kantoor volledig werd vernield. Het bedrijf heeft voornamelijk Pakistaanse bouw kundigen in dienst. Veel omliggen de gebouwen raakten zwaar be schadigd. De explosie werd om schreven als de zwaarste in zeker acht jaar in Kandahar. Kandahar is een voormalig bolwerk van de Tali ban, die er in de afgelopen jaren verscheidene aanvallen uitvoer den. Vier Amerikaanse militairen zijn gisteren omgekomen door een aan slag met een bermbom in het zui den van Afghanistan. Het aantal buitenlandse militairen dat dit jaar is gedood komt daarmee op 295, een record. In 2008, het vorige re cordjaar, bleef de teller over het he le jaar steken op 294. Sinds de ver drijving van het Taliban-bewind eind 2001 zijn 1344 buitenlandse militairen gesneuveld in Afghanis tan. Veruit de meeste slachtoffers, 802, zijn Amerikanen. Nederland staat op de achtste plaats met ne gentien doden. Australische militairen hebben een bevelhebber van de Taliban in de Afghaanse provincie Uruzgan gedood. Dat maakte het Australi sche ministerie van Defensie giste ren bekend. Mullah Abdul Karim leidde volgens Australië de radi- caalislamitische opstandelingen in het noordoosten van Uruzgan. Australische militairen hebben de afgelopen maanden een aantal kopstukken van de Taliban in Uru zgan gedood. De Australiërs wer ken in Uruzgan nauw samen met de ruim twaalfhonderd Nederland se militairen. De Afghaanse kiescommissie heeft gisteren de eerste resultaten van de presidentsverkiezingen open baar gemaakt. Daaruit blijkt dat de zittende president Hamid Karzai een lichte voorsprong (40,6 pro cent) heeft op zijn belangrijkste ri vaal Abdullah Abdullah (38,9 pro cent). De voorlopige resultaten zijn gebaseerd op 524.444 stem men, ruim 10 procent van het to taal aantal uitgebrachte stemmen. Naar de uitslagen van de stembus gang van donderdag wordt met spanning uitgekeken. Beide kandi daten hebben de afgelopen dagen al de overwinning geclaimd. boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13