Zeeland PZC Veiligheidshuis op het Stadhuisplein Een beetje net als Venice Beach in Californië WALCHEREN 10 en 11 13 Staatssecretaris Nebahat Albayrak komt maandag 5 oktober opening verrichten Alle onzekerheden weggenomen: Nieuw Bonedij'ke krijgt haar brede school na zomervakantie van 2011 almanak Maandag 24 augustus 2009Tip? walcheren@pzc.nl Genieten van de sterren in een uniek hotelletje in Vlissingen Oude veerboot Beatrix nog te herkennen in de Tremestieri door Wendy van den Hurk vlissingen - Het Veiligheidshuis, voor heel Zeeland, komt op het Stadhuisplein in Vlissingen; in het pand waar ook welzijnsorganisatie Palladium zit. Staatssecretaris Ne- behat Albayrak komt het op maan dag 5 oktober openen. Aanvankelijk was de officiële ver richting voorbestemd aan justitie minister Ernst Hirsch Ballin, maar die kan bij nader inzien niet. Het Veiligheidshuis houdt het bij één verdieping in het kantorencom plex; de eerste. Daar kan het proef project voorlopig mee vooruit. Slaat het aan, dan willen de initia tiefnemers het gaandeweg uitbou wen. Dat is ook logistiek mogelijk, aangezien op de begane grond van het pand binnenkort nog wat kan toren vrijkomen. Het ministerie van Justitie heeft in middels al een subsidie van twee maal twee ton toegezegd. Verder is de verwachting dat de provincie er anderhalf ton voor uittrekt. Daar naast zijn de Zeeuwse gemeenten gevraagd vanaf 2011 een bijdrage te leveren. Dat komt globaal neer op achttien cent per inwoner. En daarmee, rekent de gemeente Vlissingen, zijn de komende jaren alle kosten wel gedekt. Het Veiligheidshuis moet een plek worden waar preventie, repressie en nazorg met elkaar verbonden zijn. Deelnemers zijn het Open baar Ministerie, politie, jeugdreclas sering, bureau Jeugdzorg, Halt Zee land, Raad voor de Kinderbescher ming, het meldpunt voor voortij dig schoolverlaters, de Zeeuwse ge meenten en de toekomstige Cen tra voor Jeugd en Gezin. De club richt zich in eerste instan tie op risicojongeren. Later, als de aanpak succesvol blijkt, kunnen daar veelplegers en betrokkenen bij huiselijk geweld bij komen. De afgelopen tijd zijn op diverse plaatsen in ons land veiligheidshui zen geopend. Nederland telt er nu een stuk of veertig. De Zeeuwse delegatie heeft onder meer bezoek gebracht aan het Vei ligheidshuis in Tilburg, waar de re cidive onder risicojongeren is te ruggedrongen met veertig procent. Omdat ook in Zeeland de straf rechtelijke- en zorgsector nu nog te weinig samenwerken, wordt ook hier succes verwacht. Tip? redactie@pzc.nl door Wendy van den Hurk vlissingen - Werkelijk niets staat de bouw van de brede school in de Vlissingse wijk Nieuw Bonedij- ke nog in de weg. 'De Combinatie' opent haar deuren na de zomerva kantie van 2oti. De bouwkosten bleken eerder al aanzienlijk lager uit te vallen dan eerder was beraamd; van de drie ingeschreven aannemers deed een tje een wel heel gunstige bieding. Aan hem heeft woningcorporatie l'Escaut de klus gegund. En nu zo wel de gemeente Vlissingen als projectontwikkelaar Marsaki hun handtekening hebben gezet, zijn al le twijfels weggenomen. l'Escaut zal de basisschool met bo venwoningen en parkeergarage la ten ontwikkelen. Na de oplevering gaat de gemeente het gebouw van de woningcorporatie huren en on derverhuren aan maatschappelijke organisaties en de drie scholen uit het Middengebied: de Ravenstein, de Sint Jozef en het Vlot. Over de huurprijzen moeten de in stellingen het nog eens worden. Uitgangspunt is dat l'Escaut een 'kostendekkende' prijs rekent, met een minimale looptijd van veertig jaar en zonder winstoogmerk. De eerste paal gaat nog dit jaar de grond in. Dat staat nu vast. Zij is al vele jaren koster-vrijwillig ster bij een mooie oude dorpskerk. Hij is begrafenisondernemer. „Mag ik even in de kerk kijken voor een uit vaart van overmorgen?", vroeg hij aan de vrouw. Dat kijken kost een uurtje, maar dat vindt ze niet erg. Het levert de dorpskerk toch mooi 200 euro op voor de kas onderhoud. Het zou een uitvaart worden die geen kerkdienst is. De familie wil na de plechtigheid graag nog een brood je nuttigen. „U kunt daarvoor ons verenigingszaaltje erbij huren", stel de de koster voor. Nee, dat vond de ondernemer geen mooi zaaltje. „Kan het niet hier in de kerk?" De vrijwil ligster wilde gastvrij zijn en stemde toe, wetend dat het enkele extra uren én stoelen sjouwen zou betekenen. „Eén klein vraagje nog", zei de onder nemer. „De overledene had een hekel aan het geloof; kan dat kruis daar niet even worden weggehaald?" door Wendy van den Hurk vlissingen - Het terras van strand paviljoen Panta Rhei 'op de Nolle' in Vlissingen telde zaterdagmiddag meer spierballen dan bitterballen, tijdens de derde editie van Muscle Beach. De kok had nog wel zo zijn best ge daan: pasta bolognese in de aanbie ding. Lekker veel koolhydraten als brandstof voor spieren. Maar hoe goed bedoeld ook; de spierbundels hadden hun eigen eten meegeno men. Tassen vol Tupperware-bak- jes. Iedere twee uur kwam er weer eentje tevoorschijn. „Droge rijst met gekookte vis", licht bodybuilder Johan Klooster man zijn prakje toe. Hij is hele maal vanuit Friesland naar Vlissin gen gekomen voor het evenement. „Het is gewoon ontzettend leuk. Een beetje net als Venice Beach in Californië, hè? Echt super." En ook al ligt Gorredijk, waar Jo han woont, op drie uur rijden van Vlissingen: hij kletst met iedereen. Hij kent namelijk iedereen. „Het is maar een klein wereldje. Ons kent ons. Je zoekt elkaar op, zodat je je eens niet vreemd voelt als je op stap bent." Gezellig, dat is het. De mannen én vrouwen in witte hempjes bewon deren eikaars tatoeages, reiken el kaar een shake aan en praten over gewichten. Maar bankdrukken, ho maar! De fitnessapparaten staan er verlaten bij. Zou niemand de eer ste stap durven te zetten? Of toch... Drie uur na de start van het evenement duwt de eerste bo dybuilder een halter omhoog. Een half uurtje later is iedereen bezig. Wat opvalt, is dat de sterkst lijken de kerels -zij met de dikste armen- het minder lang vol blijken te hou den dan dat kleine, Vlaamse vent je bij wie het witte hempje losjes om zijn borst bungelt. Ooeeaaaah! klinkt het en dan mag de volgende laten zien wat die kan. Tientallen strakke joggingbroeken staan intus sen om de bank verzameld. Met tientallen heuptasjes. Wat daar in zit? „Mijn telefoons", verklapt een kleerkast. „Die passen er in een spijkerbroek niet meer bij." De spierbundels van Muscle Beach komen overal vandaan, maar kennen elkaar allemaal. „Het is een klein wereldje." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9