81 Gezondheid Geen spiegels, geen mannen augustus Eigenaresse Marjanne Swanenburg, Cora Hartemink en Annemarie Huibers (v.l.n.r.) werken zich in het zweet in de curvesstudio. foto Merijn Koelink Stoere spierbundels en hippe hittepetitjes: voor menige vrouw die bepaald geen modelfiguur heeft, is het bezoeken van een sportschool een verzoeking. In een curvesstudio voelen velen zich een stuk beter thuis. „Hier mag je zijn wie je bent." door Bauke Boersma Een van de belangrijkste regels bij curves: spiegels en mannen zijn ver boden in het fitnesscentrum. Nou ja, dat laatste is een tikkeltje bezij den de waarheid. Er loeren deze ochtend namelijk enkele gespierde, half ont blote godenzonen naar de vrouwen die zich in het zweet werken. „Wie de oefeningen in deze hoek doet, heeft het maar getroffen met het uitzicht", zegt Marjanne Swanen burg over de 'aandacht' van de andere sekse. De eigenaresse van de curvesstudio in Wes tervoort zegt het met een gulle lach. Want op foto, zoals in dit geval, zijn mannen wel iswaar van harte welkom, die van vlees en bloed wordt de toegang toch echt ontzegd. „De vrouwen die hier komen, moeten zich vrij voelen", legt Swanenburg uit. „Daarom hebben we hier ook geen spiegels. De mees te vrouwen zijn tussen de 40 en 60 jaar en schamen zich nogal eens voor hun figuur. Nou, dan hoeven ze er niet telkens mee ge confronteerd te worden door zichzelf steeds te zien. Hier mag je zijn wie je bent." Curves komt uit Amerika en is een workout van een half uur per keer, waarbij met elf verschillende fitnessapparaten aan alle spier groepen in het lichaam wordt gewerkt. In dat tijdsbestek dient elk apparaat drie keer dertig seconden te worden 'bezocht'. Met als doelen: afvallen, de conditie verbeteren en het lichaam 'strakker' maken. Dat eerste wil bij Cora Hartemink niet echt lukken, de laatste twee volgens haar echter des te meer. „Ik doe nu drie jaar aan curves en ben blij dat ik het ben gaan doen", zegt de 56-jarige cursist. „Het aantal kilo's dat ik sindsdien kwijt ben, valt te verlozen, maar alles aan mijn lijfis veel strakker en ik ben conditioneel heel veel beter geworden." Voor Hartemink voltrokken zich zelfs enke le 'wonderen' sinds ze curves doet. „Geloof het of niet, maar ik kwam hier met ischias binnen", zegt ze. „Ik waggelde de trap soms gewoon op. Ik had al van alles, zoals fysio therapie, geprobeerd, maar niets hielp. Na verloop van tijd raakte ik het echter kwijt en het is nooit teruggekomen. Dat is door het bewegen, in dit geval curves, gekomen. Kan haast niet anders Ook had ze er veel baat bij nadat ze enige tijd geleden werd geopereerd aan de menis cus. „Omdat ik drie tot vijf keer per week een half uur deze oefeningen doe, gaat het herstel van die operatie veel sneller. Ik kan inmiddels zo'n beetje alles al weer wat ik eerst ook kon." Voor Marjanne Swanenburg zijn dat geen verhalen met een hoog 'Lourdesgehalte'. Ze ziet het wel vaker om zich heen gebeuren. Sterker, haar eigen fysieke welbevinden had Nooit meer een smoes ook veel baat bij curves. Ook een jarenlang, vruchteloos gevecht tegen ischias en inmid dels ook volledig klachtenvrij. Op zulke successen kan Annemarie Huibers (nog) niet bogen. Neemt niet weg dat de 40-jarige Lathumse na drie maanden curves nog altijd enthousiast is. „Ik deed nooit aan sport, ik was vooral van het niet-bewegen", lacht ze. „Maar op een gegeven moment kwam het besef dat die levensstijl niet echt gezond is. Ik besloot met mijn twee doch ters en mijn buurvrouw te gaan curven." Ze had natuurlijk ook naar de sportschool kunnen stappen. „Klopt, maar in mijn bele ving lopen daar toch vooral van die spier bundels. En van die hittepetitjes die meer in de spiegel naar zichzelf kijken dan dat ze sporten. Ik denk niet dat ik me daar met mijn leeftijd en postuur gelukkig voel." Curves is een kracht- en cardiotrai- ning van 30 minuten. De toestellen werken met hydraulische weerstand en trainen elke grote spiergroep. Trai ners begeleiden de cursisten. Tijdens openingstijden kunnen cursis ten voor hun workout elk gewenst moment binnenlopen. „Heb je nooit meer een smoes om niet te sporten", zegt Cora Hartemink. „Er is altijd wel een moment waarop je een half uur tje kunt gaan." De kosten voor curves zijn 39 euro per maand plus een eenmalig bedrag van 199 euro aan begeleidingskos- ten. Daaronder valt een fysieke 'door meting' voordat een cursist start. „Dat lijkt fors", zegt Marjanne Swa nenburg, „maar volgens mij heeft nog nooit iemand de volle 199 euro be taald. Er is altijd wel een voordeelac tie." Curves Nederland, met 54 vestigin gen, zet zich in voor twee goede doe len: de Voedselbank en Pink Ribbon. Cursisten kunnen ook sparen voor ar tikelen. „Wie in een week minimaal drie keer komt, krijgt een curves euro", vertelt Annemarie Huibers. „Als je er genoeg hebt, kun je een ar tikel uitzoeken, zoals een bidon of een shirt. En eerlijk is eerlijk, veel vrouwen vinden spaaracties nu een- Ook spreekt het haar aan dat er in Wester voort, zoals inmiddels al in veel curvesstu dio's, wordt gewerkt met smart-chips. Daar op staan alle relevante fysieke gegevens van de cursist, op basis waarvan de computer be paalt waaraan gewerkt dient te worden. Na de workout weet de computer exact welke gebieden goed zijn getraind en welke meer bijschaving hadden kunnen gebruiken. „Fantastisch hè", zegt Huibers als ze na haar workout met een rood aangelopen hoofd de werking van het systeem demonstreert. „Zo kun je constant zien wat je goed doet en wat beter kan. En daar kan je dan weer aan werken. Het stimuleert echt." Het fysieke welzijn wordt echter niet louter door de machine bewaakt. „De instructrices zitten er, op een leuke manier, constant bo venop", vertelt Cora Hartemink. „Logisch, want de computer kan nu eenmaal niet ver tellen dat je een bepaalde oefening verkeerd doet, met alle mogelijk nare consequenties van dien. Dat doen de instructrices dus." Ook, zo erkennen Hartemink en Huibers volmondig, is dat sociale contact een belang rijke pijler onder hun enthousiasme. „Ik weet niet of het in elke studio zo gaat, maar hier is een enthousiaste en attente leiding. We hebben ook veel plezier met elkaar", stelt Huibers. „Het gaat verder dan alleen een puur zakelijk contact", voegt Harte mink toe, die echter wel gezegd wil hebben dat het geen veredeld theekransje betreft, waarbij voor de vorm ook nog wat eenvou dige oefeningen worden gedaan. „Het is zwaar, hoor. Mijn zoon lachte er een beetje om en heeft het ooit eens mogen proberen. Toen kwam hij er wel achter dat het ge woon keihard werken aan je lichaam is." Maar dan zonder spiegels en zonder man nen. Nou ja, alleen op de foto dan. reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8