buitenland 17 rand Athene VS geeft toch namen vrij 'Britten drongen aan op vrijlating Megrahi Uitdager Afghanistan: fraude bij verkiezingen Toenadering Korea's bij begrafenis Kim GEVRAAGD: MUNTEN PENNINGEN Laatste innamedagen voor veiling! maandag 24 augustus 2009 verblijf elders terug willen keren naar hun woonplaats, kunnen dat beter niet doen 'voor hun eigen veiligheid', zo meldde een woord voerder van de politie. De bosbranden komen steeds dich ter bij de snelwegen en de dikke rook beperkt het zicht. Daarnaast kan de brandweer zijn werk beter doen als het niet te druk is op de weg. Het treinverkeer ondervindt ook ernstige hinder. De vlammen bij Agios Stefanos kwamen te dicht in de buurt van het spoor, waarop het treinverkeer ter plaatse werd stilgelegd. Blusvliegtuigen lo zen onophoudelijk water boven de huizen van de plaats. In totaal houden meer dan zeshon derd brandweerlieden en circa 350 militairen zich bezig met het be strijden van het vuur. Andere EU-lidstaten zijn Griekenland in middels te hulp geschoten. Zo heb ben Italië, Frankrijk en Cyprus blusvliegtuigen naar het rampge bied gedirigeerd. Elders in Grieken land woedden ook nog tientallen kleinschaliger branden. Die wor den gevoed door de felle wind. Elke zomer breken in het populai re vakantieland honderden bran den uit. Droogte en hoge tempera turen zijn meestal de boosdoe ners, maar soms is ook sprake van brandstichting. GEVANGENEN NEW YORK - De Verenigde Staten lichten het Rode Kruis in over de identiteit van gevangenen die ze tot dusverre in het geheim vast houden in Afghanistan en Irak. Dat hebben militaire zegslieden in Washington gezegd, volgens be richten die The New York Times dit weekeinde publiceerde. Het is voor het Pentagon - de Ame rikaanse ministerie van Defensie - een ommezwaai. Het zal ook in zicht bieden in de manier waarop Amerikaanse geheime diensten omgaan met tientallen verdachten die ze voor belangrijke terroristen of strijders aanzien. Het Rode Kruis heeft onder de vo rige Amerikaanse regering vergeefs geprobeerd informatie te krijge'n over 'geheime gevangenen'. De Amerikanen weigerden informatie te geven omdat 'dan antiterroris- tische missies in gevaar zouden ko men'. Het nieuwe beleid is deze maand van kracht geworden zonder dat het Pentagon of het Rode Kruis er ruchtbaarheid aan hebben gege ven, aldus de zegslieden. Het is weer een stap van de regering van president Obama om van omstre den facetten van 'de oorlog tegen terrorisme' van zijn voorganger af te komen. Vandaag openbaart de inlichtin gendienst CIA een zeer kritisch rapport uit 2004 van de inspec teur-generaal van de dienst. Dat gaat over de ondervragingen van terreurverdachten die volgens waarnemers vaak ontaardden in marteling. In het rapport staat dat twee gevangenen 266 keer werden gefolterd met 'waterboarden', veel vaker dan tot nog toe bekend was. LONDEN - De Britse regering in Londen heeft er bij de Schotse au toriteiten op aangedrongen de Li- biër Abdel Basset al-Megrahi vrij te laten. Dat stelde gisteren de Britse krant The Sunday Times. De Britse regering houdt zich tot dusverre op de vlakte, omdat de vrijlating van de wegens de bom aanslag in 1988 op een Amerikaan se Boeing veroordeelde Libiër fel omstreden is. De Britse ondermi nister Ivan Lewis zou drie weken geleden in een brief de Schotse mi nister van Justitie, Kenny MacAs- kill, hebben aangemoedigd de ster vende Megrahi te laten gaan. De Libiër bracht 8,5 jaar door in een Schotse gevangenis nadat hij schuldig was bevonden aan de vlie gramp waarbij 270 mensen de dood vonden. Donderdag werd hij vrijgelaten. De regering van Schot land besloot op humanitaire gron den dat de 57-jarige Megrahi de ge vangenis mocht verlaten. De man lijdt aan een terminale vorm van prostaatkanker en zou nog maxi maal drie maanden te leven heb ben. Megrahi werd zaterdag in Libië ontvangen door Muammar Kaddafi, de excentrieke leider van de voormalige pariastaat in noorde lijk Afrika. Kaddafi prees de 'moe dige' Schotse regering. Ook sprak hij zijn waardering uit voor de Brit se premier Gordon Brown, konin gin Elizabeth II en prins Andrew, die volgens hem de autoriteiten in Schotland hebben aangespoord Megrahi vrij te laten. Een zoon van Kaddafi stelde dat tij dens gesprekken over commerciële overeenkomsten met Groot-Brit- tannië over gas of olie, Megrahi al tijd onderwerp van gesprek is ge weest. Onder anderen de Britse oud-premier Blair zou betrokken zijn geweest bij die gesprekken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië ont kende zaterdag via een woordvoer der dat in het geheim afspraken zijn gemaakt. Megrahi blijft onder tussen strijdlustig. De Libiër zei za terdag in de Britse krant The Ti mes dat hij met nieuw bewijs zal komen, waaruit zijn onschuld zou moeten blijken. Hij heeft altijd vol gehouden dat hij onschuldig is. KABUL - Presidentskandidaat Ab dullah Abdullah heeft gisteren zijn beschuldigingen aan het adres van president Hamid Karzai en diens regering over fraude in de Afghaan se presidentsverkiezingen her haald. Hij zegt dat er stembiljetten voor Karzai zijn binnengekomen uit districten waar de stemlokalen gesloten waren. Ook zegt hij dat opkomstpercentages van 40 wor den gemeld, waar hooguit 10 pro cent van de kiezers heeft gestemd. „De eerste rapporten die we ont vangen zijn zorgwekkend", ver klaarde de oud-minister van Bui tenlandse Zaken, die de verkie zingszege eerder al claimde. De voorlopige resultaten worden op z'n vroegst morgen verwacht. Ver moedelijk krijgt Karzai de meeste stemmen, maar het is de vraag of hij er voldoende krijgt om een tweede stemronde uit te sluiten. De Afghaanse kiescommissie maakte gisteren bekend dat er on geveer 225 klachten zijn binnenge komen. Een woordvoerder zei dat alle klachten worden onderzocht. Er zou zijn gemorreld aan stem bussen en zouden stemmers zijn geïntimideerd. EU-waarnemers lie ten eerder weten dat de stemron de relatief eerlijk is verlopen. SEOUL - Noord-Koreaanse gezan ten hebben gisteren op bezoek bij de Zuid-Koreaanse president Lee Myung-bak een boodschap overge bracht van de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-il. De boodschap en dit contact met de leider van het noorden is een primeur voor de anderhalf jaar oude regering van Lee. De Noord-Koreanen waren een half uur bij het Zuid-Koreaanse staatshoofd 'in een open en vrien delijke sfeer', zei een regerings woordvoerder. De Zuid-Koreaanse regering deed verder weinig mededelingen over de inhoud van de boodschap 'van wege de gevoeligheid ervan'. Het ging over 'vooruitgang in de in- ter-Koreaanse relaties'. Lee heeft de delegatie gezegd dat er geen problemen zijn die niet kunnen worden opgelost wanneer noord en zuid voor een dialoog kiezen om een oplossing te vin den. De betrekkingen zijn onder de con servatieve Lee beduidend slechter geworden. Lee hield de toenade ringspolitiek, 'de politiek van zon neschijn', voor vruchteloos. Hij staakte daarom hulp aan het noor den omdat Noord-Koreaanse te genprestaties uitbleven. Het noor den zou van zijn nucleaire projec ten moeten afzien, maar deed eer der dit jaar nog een kernproef De zes Noord-Koreanen waren in Zuid-Korea om er te rouwen over de dinsdag overleden ex-president Kim Dae-jung. Duizenden politici, hoogwaardigheidsbekleders en Zuid-Koreanen namen gisteren af scheid van Kim, die van 1998 tot 2003 president was. Onder zijn lei ding kwam er toenadering tot aartsvijand Noord-Korea. In 2000 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede. ZEEUWS VEILINGHUIS Extra innamedag: zaterdag 29 augustus van 10.00 - 15.00 uur Overweegt u uw verzameling te verkopen? Dan is het nu het moment! Momenteel grote vraag naar met name zilveren en gouden munten van voor 1940 en oude bankbiljetten. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nlinfo@zeeuwsveilinghuis.nl foto Orestis Panagiotou/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7