naar de basis rond een paaltje Een paalkampeerder is een met de natuur Nattelaarzentocht in Stalland Antiek en curiosa in Goes Schaapjes kijken in Heinkenszand maandag 24 augustus 2009 p Voor de zonsondergang bij Canisvliet is maar een woord te vinden: adembenemend. foto Kris Derks aalkampeerterrein Canis- I vliet bij Westdorpe, op een zwoele zomeravond in augustus. Koeien staan in het water af te koelen na een warme dag. Hun lui de geloei komt hier gemakkelijk boven de stilte uit. De paal die aangeeft dat je hier een tentje mag opzetten staat een paar meter van de waterkant. Op de open plek in Canisvliet staat een picknicktafel; naast de water pomp de enige luxe waarvan je als kampeerder gebruik kunt maken. Vooral 's ochtends is dit plekje mooi. Het is werkelijk fascinerend hoe de zon boven het water en de bomen uitkomt, terwijl je aan de picknicktafel zit te ontbijten. Als er wat wolken zijn, zie je dat de zon de hemel letterlijk 'open breekt'. 's Avonds zie je slechts aan een paar lichtjes aan de overkant van het water dat je niet alleen op de wereld bent. Je hoort alleen de ge luiden van de natuur om je heen, want met de auto kun je hier niet komen. Vanaf een landweggetje nabij het Kanaal van Gent naar Terneuzen moet je een stukje lo pen om dit paalkampeerterreintje te bereiken. Het verkleinwoordje is niet overdreven, want je mag hier in een straal van maar tien meter rond de paal je tentje opzet ten. Meer ruimte is er ook niet. Want dan beland je in de bosjes. En die gebruik je alleen maar om naar de WC te gaan. Want een toi letpot... dat kent de natuur niet. ken met wildkamperen, maar dan legaal. Omdat wildkamperen als een pro bleem werd gezien, kwam Staats bosbeheer in 1996 met een plan. Om de wildkampeerders tegemoet te komen, zorgden ze voor plekjes in de wildernis waar je je tentje wél legaal mag opzetten. Gratis. Ergens op een afgelegen plekje in het bos met alleen de geluiden van moeder natuur om je heen. De eni ge 'luxe' waarover de paalkampeer der beschikt, is een waterpomp waaruit grondwater komt. Welis waar niet drinkbaar, maar wel nut tig om jezelf mee te wassen. Want douches en toiletten hebben de kampeerplaatsen niet. Als je erg ge steld bent op luxe, kun je dat nachtje paalkamperen dus maar beter overslaan. Voor wie niet te flauw is om even de bosjes in te duiken in plaats van het toilet, is paalkamperen echter genieten. Of 'vrij kamperen', zoals Staatsbosbe heer het paalkamperen ook wel noemt. Helemaal 'vrij' is het echter niet. Zo mag je alleen binnen een straal van tien meter rondom de paal je tentje opzetten en je mag niet lan ger dan 72 uur bij het paaltje blij ven staan. Ook mogen er niet meer dan drie tentjes per paalkampeerplaats wor den opgezet. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt... want reserve ren is niet mogelijk. Wie wegdroomt met beelden van een kampvuur naast een tentje wordt helaas teleurgesteld. Er mag namelijk absoluut geen vuur wor den gestookt op de paalkampeer- terreintjes. Omdat deze vaak wat verder in het bos liggen zijn ze al leen per fiets of te voet bereikbaar. In Zeeland zijn momenteel drie verschillende plekken waar je kunt paalkamperen, helaas voorals nog alleen in Zeeuws-Vlaanderen. Bij natuurkampeerterrein Canis vliet, De Braakman en Fort Sint Li- vinus kun je je tentje opzetten. Boswachter Marijke Lieman houdt bij alledrie de terreinen een oogje in het zeil. Ze loopt zo nu en dan eens langs bij de verschillende kampeerplekken om te kijken of al les in orde is. „Wij onderhouden de terreintjes en maaien bijvoor beeld het gras. In het najaar halen we de pompen weg, omdat ze an ders kapot vriezen." Hoeveel avon turiers er deze zomer gebruikma ken van de paaltjes, kan Lieman moeilijk inschatten. „Ik zie af en toe een plekje waar het gras wat lichter is. Dan weet ik dat er trek kers zijn geweest. Veel mensen die hier overnachten zijn wandelaars die van de nabijgelegen langeaf- standpaden gebruikmaken. Die vertrekken 's ochtends vroeg, dus dan zie ik ze niet." Wel krijgt de boswachtter zo nu en dan mailtjes van enthousiaste kampeerders. „Mensen sturen foto's op van hun tentje met verhalen over hun avon turen bij de paaltjes." www.pzc.nl door Christal Gadiot Over het natuurgebied De Krabben kreek bij Sint-An- naland op Tholen valt veel te vertellen. Het is een bijzonder natuurgebied in een uitgestrekt landschap. Langs de oevers is de invloed van het getij op het natuurschoon te zien. Daarom wordt op verschillende da ta in augustus, september en okto ber door Staatsbosbeheer een ex cursie door modderige kreken en over slikken en schorren van de Oosterschelde gehouden. Een natuurgids geeft uitgebreid in formatie over de dieren en planten die er leven. Ook staat hij stil bij het beheer van het gebied, dat gere geerd wordt door eb en vloed. De start is aan het einde van de Sluispolderweg in Sint Annaland. De tocht duurt twee uur. De kos ten voor de tocht bedragen twee euro. Kinderen tot 12 jaar mogen voor de halve prijs mee. Het is aan te bevelen om een verre kijker en fototoestel mee te ne men. Voor aanmeldingen kunt u bellen met de VW Tholen op tel. 0166-663771. Er vinden natte laarzentochten plaats op woensdag 26 augustus om 13.30 uur, zaterdag 5 en zater dag 26 september om 14.00 uur, za terdag 10 oktober om 13.00 uur en dinsdag 27 oktober om 14.00 uur. Voor meer informatie over de nat telaarzentocht én andere excursies in Zeeuwse natuurgebieden kunt u kijken op de website van Staats bosbeheer. wyvw.staatsbosbeheer.nl IN ZEELAND Uit eten, iets actiefs ondernemen, zin in een optreden van een band of orkest? Kijk op onze website. LEZERSFOTO Zet uw mooiste zomerfoto's in het al bum Zomer 2009 op onze website: www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl Stem elke dag op uw Zomerhit op www.pzc.nl/zomerkrant GOES - Liefhebbers van antiek en oude hebbedingetjes moeten woensdag 26 augustus in Goes zijn. Op de Grote Markt in het cen trum wordt dan een antiek- en cu- riosamarkt gehouden. Het is inmiddels alweer de vierde antiekmarkt in Goes deze zomer. Van 10.00 tot 17.00 uur kan er wor den gesnuffeld aan verschillende antiquiteiten en artikelen die op zolder lagen te verstoffen. Voor koopjesjagers en verzamelaars van antiek is de Grote Markt deze dag het walhalla. Mocht woensdag voor u niet schik ken, dan is er op woensdag 2 sep tember een herkansing. Ook dan vindt van 10.00 tot 17.00 uur op de Grote Markt een antiek- en curio- samarkt plaats. HEINKENSZAND - Stichting Zeeuw se Schaapskudde houdt deze maand in het bezoekerscentrum aan de Nieuwkamerseweg in Hein kenszand een permanente exposi tie over de geschiedenis, flora en fauna van Zuid-Beveland. Ook zijn er wisselexposities over na- tuur- en milieu-onderwerpen te bezichtigen. Het centrum heeft een speeltuin voor de kinderen en biedt gelegenheid om een kopje koffie te drinken. Bezoekerscentrum de Schaapskooi is open van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Meer informatie vindt u op de website van Stichting Zeeuwse Schaapskudde, onder het kopje 'Bezoekerscentrum'. www.zeeuwseschaapskudde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71