241 sport Beste golfers in de Hamilton is mild Oranjeteams trefzeker bij start van EK hockey Voetbalsters beginnen met zege op Oekraïne Robert-Jan Derksen kan net als vorig jaar geen partner vinden voor het WK golf voor landenteams. „Er is 800.000 dollar per persoon te verdienen, maar niemand wil. Dat is toch triest." Armstrong sluit zijn rentreejaar af zonder zege maandag 24 augustus 2009 KLM OPEN Robert-Jan Derksen, in actie tijdens de KLM Open, had graag met Maarten AMSTELVEEN - Michel van den Heu vel heeft zijn eerste wedstrijd als Nederlandse hockeybondscoach op een groot eindtoernooi gewon nen. De opvolger van Roelant Olt- mans zag Oranje zaterdag bij het EK in Amstelveen eenvoudig met 9-0 van Polen winnen. De Nederlandse vrouwen deden het nog beter tegen hockeydwerg Azerbeidzjan: 10-0. Taeke Taekema hielp Oranje na een kwartier spelen aan een voor sprong, uit een strafcorner uiter aard. De verdediger trof elf minu ten later op dezelfde wijze doel. Kort na rust was het de beurt aan Teun de Nooijer, die daarmee met zijn 204e goal een record vestigde. De pas 19-jarige Robbert Kemper man, Rogier Hofman, Jeroen Hertzberger, Taekema (uit een strafcorner) en Ronald Brouwer (twee keer) zorgden ervoor dat het publiek nog meer doelpunten te zien kreeg. Nederland wordt vandaag voor de eerste keer getest. Dan is verlie zend olympisch finalist Spanje de TURKU - De Nederlandse voetbal sters zijn het EK in Finland goed begonnen. In een vrijwel leeg sta dion in Turku won het elftal van bondscoach Vera Pauw gisteren met 2-0 van Oekraïne, een stand die al in de eerste negen minuten werd bereikt. Kirsten van de Ven en Karin Stevens maakten de doel punten. Nederland, dat debuteert op een EK, troefde Oekraïne vooral in fy siek opzicht af De vrouwen van Pauw waren bovendien in de duels een stuk gretiger. In de eer ste helft speelde het spel zich voor namelijk af voor het doel van de Oekraïense doelvrouw. Van de Ven bracht Nederland al binnen vijf minuten op voor sprong. De speelster van Willem II rondde een voorzet fraai af De hal ve volley die met een stuit in het Oekraïense doel verdween, was on houdbaar. Nog geen vier minuten later ver tegenstander. Olympisch- en we reldkampioen Duitsland is in de andere groep ingedeeld. Oranje en Spanje speelden bij de vorige edi tie van het EK, in 2007 in Manches ter, de finale. Nederland won toen met 3-2. De hockeymeiden konden zich za terdag in de openingswedstrijd uit leven. Het elftal van bondscoach Herman Kruis ondervond in het uitverkochte Wagener Stadion geen enkele tegenstand van Azer beidzjan, dat geen enkele kans creëerde. Met 10-0 deed Oranje het nog rustig aan. Eerder op de dag haalde Duitsland in de andere poule al hard uit te gen Ierland: 7-0. Beide wedstrij den toonden direct het enorme ni veauverschil aan bij het EK. De speelsters van Azerbeidzjan leken beginnelingen in vergelijking met de Oranje-internationals, die als olympisch kampioenen favoriet voor de eindzege zijn. Twee jaar geleden verloor Neder land de eindstrijd van het EK in Manchester van Duitsland. dubbelde Karin Stevens de score. Uit een schot van Manon Melis be landde de bal via de keepster te gen de lat, Stevens was attent in de rebound. Na de pauze zette Oekraïne de Ne derlandse vrouwen flink onder druk. Het spel verschoof steeds meer richting Nederlands doel, maar keepster Loes Geurts en haar verdediging hielden stand. Echt dreigende situaties deden zich ook niet voor, een verdwaald schot van Olena Chodireva halverwege de tweede helft was nog het gevaar lijkst. Nederland moest het zelf hebben van snelle uitbraken, maar de in zetten van Sylvia Smit (te slap) en Melis (naast) troffen geen doel. Woensdag staat het duel met gast land Finland op het programma, zaterdag, volgt de laatste groeps wedstrijd tegen Denemarken, op papier het sterkste land in de groep van Oranje. door Harry Hekkert ZANDVOORT - Het zijn niet de bes te dagen van het Nederlandse golf en nu is er ook nog een controver se tussen de twee beste spelers van het land. Robert-Jan Derksen, de beste Nederlander op het KLM Open met een bescheiden plek in de achterhoede, neemt het Maar ten Lafeber buitengewoon kwalijk dat hij geen koppel wil vormen voor de World Cup. Ook vorig jaar zegde Lafeber af wegens andere verplichtingen. Derksen zei het nog vriendelijk, nadat hij Zandvoort zijn laatste rondje van 72 slagen (-2 voor het toernooi) had gespeeld. Maar ach ter de glimlach gingen frustraties schuil. „Ik neem het Maarten zeer kwalijk dat hij niet met mij de kwalificatie van de World Cup wil spelen. Dit is ook slecht voor het Nederlandse golf" We hebben vier keer de World Cup samen gespeeld en steeds goe de resultaten geboekt", vindt Derk sen. „Nu geeft hij de voorkeur aan een sponsordag. Vorig jaar was het zijn hoofdsponsor en nu een ande re sponsor. Dat vindt hij belangrij ker. Ik weet niet of die sponsor hem verplicht, maar dan nog. Mijn sponsors zullen er begrip voor hebben dat sportieve belan gen de voorkeur krijgen. Nee, hem opnieuw vragen doe ik niet. We zijn volwassen mensen. Hij maakt schijnbaar andere keuzes." Als hoogst gerangschikte speler mag Derksen bepalen wie zijn partner is. Bij de lucratieve World Cup (kwalificatie in Estland van 24 tot en met 27 september), het hoofdtoernooi in China (26-29 no vember) verdienen de winaars ie der 800.000 dollar. Derksen en La feber vormden al vier keer samen een koppel voor de World Cup en eindigden drie keer in de top tien. Volgens Michiel Floris, de mana ger van Lafeber, kiest de geboren Eindhovenaar er inderdaad voor om niet met Derksen het kwalifica tietoernooi in Estland te spelen. „Maar dat heeft niet zozeer met een sponsordag te maken", aldus Floris. „Er is in de week van de kwalificatie wel een sponsordag waar Maarten verplichtingen heeft, maar de reden dat hij niet kan, heeft te maken met zijn Ame rikaanse trainer. Chris van der Vel de komt in die week voor hem naar Nederland, een afspraak die al lang stond. Hij geeft dus de voor keur aan zijn carrière boven één wedstrijd. En wat dan nog? Derk sen is 160ste van de wereld, Maar ten 290ste, denk je echt dat ze maar even die World Cup gaan winnen?" Derksen zegt dat het hem evenwel CORK - Lance Armstrong beëindigt het wielerjaar 2009 zonder over winning. De Amerikaan die in de Ronde van Frankrijk derde werd, gaf gisteren op in zijn laatste weg wedstrijd van het jaar, de Ronde van Ierland. Armstrong (Astana) stapte onder hevige regenval af in de derde en laatste rit. De Brit Rus sell Downing won de ronde, de winst in de slotetappe ging naar de Noor Lars Petter Nordhaug. Na de Ronde van Ierland zit Arm strongs wielerseizoen erop. De Texaan keert volgend jaar terug in het peloton met zijn eigen ploeg, Team RadioShack. Dan wil de ze venvoudig winnaar nog een keer deelnemen aan de Tour. Rubens Barrichello (rechts) praat na zijn overwinning in Valencia in op de ongelukkige verliezer Lewis Hamilton. foto R. Caivang/AP door Paul Zweverink VALENCIA - De monteur die giste ren tijdens de tweede pitstop van Lewis Hamilton doodleuk te laat met de rechtervoorband aan kwam lopen, zal ongetwijfeld een paar slechte dagen tegemoet gaan. Hamilton werd tijdens de Grand Prix van Valencia de dupe van ge klungel in de pitstraat bij McLaren en verloor een bijna zekere over winning. Rubens Barrichello profi teerde ervan. De Braziliaan boekte zijn eerste zege in dit seizoen, de tiende in zijn lange loopbaan. Zo ging de Grand Prix van Europa op het fraaie straten- en havencir cuit van Valencia naar Barrichello en Brawn GP. En dat wilde de Bra ziliaan weten ook, met de bijbeho rende emotie en uitbundigheid. Op hetzelfde moment stond vader Anthony Hamilton in een hoekje met zijn hoofd te schudden. Hoe had dit kunnen gebeuren? Zijn zoon lag comfortabel op kop, maar verloor bijna tien kostbare se conden vanwege de domme fout van één van de monteurs. Het slachtoffer zelf weigerde zijn team te bekritiseren. „Laten we niet ver geten dat het team de laatste we ken een geweldige vooruitgang heeft geboekt, ze hebben ons ge bracht waar we nu zijn. Dat is een groot compliment waard. Ik werk al lang met ze, soms gaat er iets verkeerd." De Brit wist zijn onvrede goed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54