41 binnenland Dansfeest eindigt Hoogleraar: voeg chloor toe aan drinkwater tegen legionella Polsbandje voor Victorine schietpartij Een gratis dansfeest op het stand van Hoek van Holland is za terdagavond laat finaal uit de hand gelopen. Een 19-jarige man stierf door schoten, zes mensen raakten gewond. Nederlands populair in buitenland peter van straaten maandag 24 augustus 2009 eindhoven - Waterleidingbedrij ven moeten chloor aan het Neder landse drinkwater gaan toevoegen. Alleen zo kan de gevaarlijke legio- nellabacterie effectief worden be streden. Dat stelt hoogleraar Ge zondheidstechniek Annelies van Bronswijk van de TU Eindhoven. Van Bronswijk schat dat jaarlijks achthonderd mensen aan legionel la overlijden, veel meer dan de tientallen doden volgens de offi ciële cijfers. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid RIVM reageert positief op de oproep om drinkwater te chloreren. „Van Bronswijk heeft een goed punt", zegt hoofd Infec- tieziektenbestrijding Jim van Steenbergen. „Niet heel Nederland hoeft met een aan het gechloreerde water. Ziekenhuizen, verpleeg- en verzor gingshuizen, waar kwetsbare men sen verblijven, kunnen water als het hun gebouw binnenkomt ook individueel chloreren." Anders dan in veel andere landen voegt de Nederlandse overheid geen chloor aan drinkwater toe omdat het potentieel kankerverwekkende stoffen zou bevatten en schadelijk is voor het milieu. Bovendien vin den veel mensen gechloreerd wa ter niet lekker. Maar volgens het RIVM zijn er ook chloortoevoegin- gen die smaakloos zijn. Het Zuid-Hollandse waterleidingbe drijf Dunea vindt chloreren hele maal niet nodig. „Het drinkwater in Nederland is veilig en van zeer goede kwaliteit", zegt Hein de Jon ge van Dunea. Van Bronswijk waarschuwt echter dat drinkwater weliswaar goed ge zuiverd kan zijn, maar dat het on derweg naar de kraan met legionel la kan worden besmet. Een over heid die niet wil chloreren is 'niet meer van deze tijd', vindt zij. Vorig jaar zijn in zeven zorginstel lingen mensen ziek geworden door legionella. Het jaar ervoor ge beurde dit tien keer. Wat begon als een gezellig dansfeest op het strand van Hoek van Holland eindigde in een nachtmerrie. Eén do de, gewonden en algehele verbijstering. UTRECHT - Nederlands is in het bui tenland populairder dan in Neder land, signaleert prof dr. Jan Renke- ma, voorzitter van de Internationa le Vereniging voor Neerlandistiek. „Aan buitenlandse universiteiten is Nederlands in opkomst, terwijl de studie aan Nederlandse univer siteiten steeds minder aandacht krijgt." Vandaag begint in Utrecht het zeventiende Colloquium Neer- landicum, een internationaal con gres van Neerlandici van 120 uni versiteiten uit 41 landen. De populariteit van het Neder lands heeft in elk land weer ande re gronden. In Amerika kan men de geschiedenis van New York niet goed bestuderen zonder ken nis van het Nederlands. „In Polen is de studie Nederlands in op komst nu belangrijke Nederlandse bedrijven zich daar hebben geves tigd", aldus Renkema. Het strand van Hoek van Holland bij de pier ligt er zondagochtend te gen tien uur verlaten bij. Er zijn nauwelijks mensen, want dit gedeelte van het strand is verboden gebied, na het uit de hand lopen van het muziekevene ment zaterdagavond waarbij een 19-jarige man uiteindelijk het le ven liet. Het is een enorme troep op het strand en in de duinen. Het zand ligt bezaaid met glazen en plastic drankflessen. Meeuwen doen zich tegoed aan de etensresten in de ve le weggegooide plastic bakjes. „Zo iets zie je alleen in Nederland, ner gens anders maken ze er zo'n troep van", zegt een medewerkster van een strandtent. Ze heeft 'haar' stukje strand al schoongemaakt. Jan en Glenn van de Water Skihut zijn bezig het terras op te tuigen. Maar veel zin heeft het niet, want de politie heeft het strand groten deels afgesloten. Een dag met, ge zien het fraaie weer, ongetwijfeld een 'topomzet' naar de knoppen. Inmiddels cirkelt een politieheli- kopter boven het strand. Agenten met honden struinen het strand af Op zoek onder meer naar kogel hulzen. Mannen met metaaldetec toren worden geweerd. Maar een van hen vindt net buiten de hek ken een kogel, volgens hem van ka liber 9 mm. Een ander vindt een briefje van-20 euro. Op een persconferentie spreekt de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb - Hoek van Holland maakt deel uit van de gemeente Rotterdam - zijn afschuw uit over de gebeurtenissen. De Rotterdam se PvdA wil snel van de burge meester horen wat er is afgespro ken over de beveiliging, hoe de risi co's waren ingeschat en waar het is misgelopen. „Het is schokkend dat voor de zoveelste keer een groot feest in Rotterdam geweldda dig afloopt", aldus PvdA-voorman Peter van Heemst. Volgens hem zijn er groepen mensen 'die bui tensporig veel drank en drugs had den gebruikt' naar het feest gegaan om geweld uit te lokken. Volgens de organisatie was er een vergunning voor 25.000 tot 28.000 bezoekers. Zoveel zijn er volgens woordvoerder Rohde ook geweest. Daar was ook het aantal beveili gers op afgestemd. Maar volgens bezoekers van het dansfeest waren er veel meer. Schattingen lopen op tot het dubbele. „Als in zulke men senmassa's deze extreme vormen van geweld plaatsvinden, is er geen kruid tegen gewassen", aldus voorzitter Gerrit van der Kamp van politiebond ACP. Volgens organisator Rohde was het zaterdagavond tot tien uur rus tig op het feest. Een groep van cir ca tachtig mensen heeft vervol gens de problemen veroorzaakt. Volgens de Rotterdamse politie wa ren dat voetbalhooligans, die naar het feest waren gegaan met louter het doel te vechten. PvdA-leider Van Heemst begrijpt niet waarom de politie - die tijdig was geïnfor meerd - deze groep niet heeft op gepakt toen ze onderweg was naar het festival. Bas van Tijn van de Rotterdamse WD-fractie is het ge drag van 'oproerkraaiers' die de po litie belagen helemaal beu. „Het moet een keer afgelopen zijn dat een menigte zich tegen de politie keert." Een bezoekster van het dance-event Sunset Grooves wordt zaterdagnacht kind is zoekgeraakt. Ouders hebben bij die centrale hun eigen mobiele nummer ingegeven. De polsbandjes zijn oranje van kleur én gratis. De polsbandjes zijn geen overbodi ge luxe, weet Charlotte Martens van de Strandreddingsbrigade Wester- schouwen. Bij haar brigade zijn dit seizoen ongeveer honderd kinderen weer met hun ouders herenigd. Soms kan dat meer dan een aantal uren duren, maar dat zijn uitzonde ringsgevallen. „De meeste kinderen worden snel opgehaald." De Strand reddingsbrigade Westerschouwen deelde vijfhonderd polsbandjes uit. „Van de Brouwersdam tot aan de Oosterscheldekering." Landelijk wer den 25.000 polsbandjes uitgedeeld. foto Izaak Verkeste BURCH-HAAMSTEDE - Marijn van Da len van de Strandreddingsbrigade Westerschouwen doet Victorine Bosch (3) uit Deventer een pols bandje om. Op de Zeeuwse stran den zijn afgelopen weekend honder den SOS-polsbandjes uitgereikt aan kinderen. De reddingsbrigades vroe gen hiermee extra aandacht voor het toenemende aantal kinderen dat door ouders op stranden uit het oog wordt verloren. De uitgedeelde polsbandjes moeten ervoor zorgen dat kinderen sneller met hun ouders herenigd worden, omdat er een slim registratiesys teem achter zit. De bandjes zijn voorzien van een nummer van een centrale die door de reddingsbriga des gebeld kunnen worden als een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4