zeeland I n sterke verhalen komen weer boven Duizenden bezoekers Ambachtelijk Weekend Pikdorser- en tractorcross voor de Car®' Kraaye"h°f speelt de tango eerste keer in Zeeuws-Vlaanderen op derde Festival van Groede maandag 24 augustus 2009 'Vooral voertuigen uit de jaren 40-45 krijgen veel aandacht. Daarom wilden we ook eens iets laten zien uit de periode daarna' 'Veel mensen stoppen er vaak heel wat uurtjes van hun vrije tijd in om alles er zo realistisch mogelijk uit te laten zien' door Eugène Verstraeten Kijk, daar heb ik nu ook in gereden", zegt de Terneuzenaar tegen zijn vrouw, enthou siast wijzend op een Daf legertruck. Een viertonner, voor ingewijden. De vrouw knikt en glimlacht. De manifestatie Dienstplicht op Herhaling op het terrein van de General Armygreen Foundation (GAF) bij Westdorpe is vooral een feest van herkenning voor de mannelijke bezoekers. Voertuigen, bivaktenten, legerspul- len, in militaire outfit uitgedoste lieden die over het terrein parade ren. Herinneringen aan de dienst tijd komen weer boven en daar mee ook de sterke verhalen. „Als we 's nachts patrouille moes ten rijden, bonden we een ketting onder de Jeep en vaak hadden we op één nacht vier hazen", zegt Ad- ri de Bruijne. „Die verkochten we aan de Albert Heijn." De bijna 71-jarige Axelaar weet nog veel van zijn diensttijd. „Ik' weet het pre cies, op 15 april 1958 was mijn eer ste dag. Een mooie tijd. Toen ik hoorde van dit evenement dacht ik, daar moet ik bij zijn." Bij de stand met allerlei legerspullen heeft hij voor drie euro een setje eetbakjes gescoord. „Daar aten we vroeger uit, leuk om te hebben." Met veel gepruttel stuift een groen gespoten Trabant met open dak voorbij met twee mannen en twee vrouwen voorbij. Ze blijken te ho ren bij het DDR-kamp verderop. Realistisch nagebouwd door een groep hobbyisten uit Hoek van Holland. Compleet met keuken, verbindingspost, ziekenboeg, mij nenveld en grenspost, waar nors kijkende soldaten de wacht hou den. „Tijdens de koude oorlog Tussen het struikgewas staan tanks opgesteld, alsof ze elk mo ment een offensief kunnen begin nen. Op een terreinwagen wap pert fier de Zeeuws-Vlaamse vlag. Hopelijk geen voorbode van een militante afscheidingsbeweging. Onder een tentafdakje draait een man aan radioapparatuur naast een vrachtwagentje. „Een zeld zaam peilwagentje", weet van Kemzeke. „Nederland had er des tijds vier. Ze peilden radiosignalen van de vijand en wisten zo zijn po sitie. Niemand wist destijds van hun bestaan af Staatsgeheim." Jo van Kemzeke is zelf de trotse be- 'Ik denk dat we de bezoekers een aardige indruk geven van de verschillen aspecten van het leger' wist je dat er Oost-Duitse soldaten waren, maar je wist nooit hoe die er uit zagen", zegt voorzitter Jo van Kemzeke van de GAF. „Nu kunnen we zien hoe het DDR-le- ger er uit zag." „We konden de te- nue's en legerspullen op een gun stige manier bemachtigen", zegt een aan zijn 'strepen' te zien hoge DDR-officier. „We hebben dit in drie jaar opgebouwd." zitter van een uit 1963 daterend YP408 pantservoertuig. Helemaal gereviseerd. In het kader van wa penakkoorden tussen de Navo en de toenmalige Sovjet Unie heeft Nederland meer dan zeshonderd van deze pantserwagens vernie tigd. „Er zijn er maar twee in parti culiere handen." Verspreid over het GAF-terrein ge ven verschillende themagroepen de bezoekers een realistische kijk op verschillende aspecten van het leger. Een gedeelte ligt bezaaid met onderdelen, motorblokken en een compleet onderstel van een vrachtwagentje. In een tent ligt een militair onder een auto te sleu telen. Een werkplaats te velde, heet het officieel. In het struikgewas daarachter is nog een beeld te zien uit het kolo niale verleden, een zogenaamd tris-kamp. Troepen In Suriname. Het tafereel beeldt tot in detail een in de jungle opgeslagen soldaten- kamp uit. Zelfs een, gelukkig plas tic, gifslang ontbreekt niet. Op het terrein staat ook een heuse veldkeuken opgesteld, waar bezoe kers een natje en een droogje kun nen krijgen. „Vooral de voertuigen uit 40-45 krijgen veel aandacht", zegt Van Kemzeke. „Daarom hebben wij ge dacht laten we eens zoveel moge lijk Nederlandse spullen bijeen brengen uit de periode daarna, de periode tot de afschaffing van de dienstplicht. Je kunt natuurlijk de werkelijkheid niet volledig naboot sen, maar ik denk dat de bezoekers hier toch een heel aardige indruk krijgen." door Edy de Witte VOGELWAARDE - George Arens en Jo van Vlierberghen vlechten er za terdagmiddag vrolijk op los. In de schuur van fruitteeltbedrijf Ver- eecken nabij Vogelwaarde geven deze leden van de bijenteeltvereni- ging Hulst aan bezoekers uitleg over hun werk met de vlecht- naald. „Ik werk met roggestro", vertelt Jo. „Dat is eigenlijk de oude techniek van de imkers." George Arens gebruikt voor zijn creatie vlas. „Dit geeft een fijnere structuur en daardoor krijgt het re-, sultaat een gladder aanzien." Naast deze twee korvenvlechters zijn in de schuur nog elf hobbyis ten met technieken zoals glasbe werking, kaartjes maken, mozaïek en speksteen bewerken druk in de weer. Het fruitbedrijf is zaterdag en zondag de stopplaats tijdens het Ambachtelijk Weekend. Twee dagen is in het Belgische Waasland en Zeeuws-Vlaanderen op diverse locaties werk te zien van ruim vierhonderd ambachts lui, kunstenaars en creatievelingen. Door het fraaie weer brengt het evenement duizenden bezoekers op de been. Het Ambachtelijk Weekend draait met een ijzersterke formule: vrij blijvend genieten van kunst, am bacht en culinaire geneugten. Ook dit laatste is bij Vereecken te vin den. Op het terras worden zelfge maakte appeltaart en Zeeuwse ap pelsap geserveerd. Imkers George Arens en Jo van Vlierberghe geven een demonstratie man den vlechten. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten DRIEWEGEN - Veel passanten heb ben het al opgemerkt en zich afge vraagd of er nog een nieuw natuur gebied wordt aangelegd bij Driewe gen. Maar niets is minder waar, het is de aanleg van een crosster rein voor de pikdorsers- en tractor cross en de gazonmaaierrace die wordt gehouden op zondag 13 sep tember. Met deze cross heeft Driewegen's Foor een primeur voor Zeeland. Op een terrein van zeven hectare zijn twee banen aangelegd van elk meer dan vierhonderd meter lang. De banen worden begrensd door dijkjes van ruim een meter hoog en twee meter breed. Deze moe ten het publiek straks beschermen als een van de piloten met zijn op gevoerde machine uit de baan vliegt. Voor de kinderen worden twee springkussens opgesteld en er komt een skelterbaan waarop de jonge piloten hun krachten kun nen meten. Omdat de crosswedstrijd een pri meur is voor de regio verwachten de organisatoren meer publiek dan in voorgaande edities van Driewegen's Foor. Daarom worden in de omgeving van het crossterrein diverse par keerterreinen aangelegd waar be zoekers gratis kunnen parkeren. De entree voor dit speciale evene ment bedraagt vijf euro voor vol wassenen. Kinderen onder de twaalf jaar mogen onder begelei ding gratis naar binnen. In totaal zijn zo'n 75 vrijwilligers bezig om alles in goede banen te leiden. Als opwarmer voor het evene ment begint Driewegen's Foor za terdag 12 september om 15.00 uur met een schieting, gevolgd door het Crossersonthaal met friet en stoverij en een Cross Party met DJ E-Force, vanaf 21.00 uur. De toe gang tot de zaterdagactiviteiten is gratis. door Wilma Valk groede - Een traantje van een prinses maakte hem beroemd in heel het land. Sindsdien trekt hij ook internationaal volle zalen: Ca- rel Kraayenhof, meester van de bandoneon en hofleverancier van de tango. Zondag 6 september zal hij, voor een ongetwijfeld afgela den marktplein in Groede, te ho ren en te zien zijn. Dit derde festival van Groede staat, na de Spaanse dans en de Portugese fado, dit keer geheel in het teken van de Argentijnse tan go. Zaterdag 5 september treedt vanaf 19.00 uur de Vlaamse groep Quilombo op. De groep bestaat uit vijf jonge muzikanten met een pas sie voor tango. Carel Kraayenhof bezet samen met zijn Sexteto Can- yengue die zondag vanaf 17.00 uur het buitenpodium. De muziekno ten worden dansend vergezeld door het tangoduo Marianne van Berlo 8c Arjan Sikking. Hiervoor wordt een tweede podium opge steld. Samen staan zij garant voor een spetterend tangofeest op de markt van 'de Groe'. Beide dagen zijn er tangowork shops, diverse culturele activitei ten, ook voor kinderen. Nieuw is een kunstveiling op de zondag in de Lutherse Kerk. Kaarten voor het optreden van Kraayenhof zijn te bestellen per mail: maathoek@zeelandnet.nl of via 0117-371718. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39