281 sport Som maakt op WK nieuv Slechtste competitiestart Bayeri 'Uitzending Wisse was gebaseerd op hoop, niet op werkelijkheid' maandag 24 augustus 2009 door Wilko Voordouw BERLIJN - De verwachtingen waren niet hooggespannen voor dit WK atletiek, als het gaat om de Neder landse medaillekansen. Terchnisch directeur Peter Verlooy hield het enkele weken voor het WK wijse lijk op „hopelijk enkele finaleplaat sen". Die kreeg hij. Maar hij plaats te ook meteen enkele kritische kanttekeningen. Sommige atleten zijn in Verlooys ogen door de mand gevallen. „We zullen moeten kijken hoe we in de toekomst atleten naar toernooien sturen die dan ook daadwerkelijk presteren. We hebben limieten, maar sommigen hebben hier niet gebracht wat we hoopten." Weinigen hadden gerekend op de vijfde plaats van de verrassende hoogspringer Martijn Nuijens, die volgens Verlooy „duidelijk naar een hoger niveau is gegroeid". Ook Bram Som deed wat hij moest doen, ook al ging dat letterlijk met vallen en opstaan. „Ik vind het ge weldig wat hij hier heeft laten zien", vond Verlooy. Het is overigens opvallend dat deze twee atleten slechts beperkt steun krijgen van de Atletiekunie. Nuijens traint bij de regiotop in Sit- tard, Som kiest sinds eind vorig jaar zijn eigen weg, sinds hij heeft gebroken met de bondscoaches Ho- noré Hoedt en Grete Koens. Zevenkampster Yvonne Wisse had als gevolg van twee blessures niet genoeg kunnen trainen. Ze wilde niet afzeggen, omdat het om een WK ging. „Haar uitzending was ge baseerd op hoop, niet op de werke lijkheid", aldus Verlooy. Wie zich volgens Verlooy een keer achter de oren moet krabben is Pa trick van Luijk. Hij faalde opzichtig op de 200 meter, maakte de hoge verwachtingen niet waar. Hij bleef ruim een halve seconde achter bij zijn persoonlijk record. Hetzelfde geldt voor Erik Cadée bij het discus werpen. Hij had blijkbaar al zijn kruit verschoten toen hij zich in april met een worp van 65,61 me ter kwalificeerde. Had hij die af stand in de finale in Berlijn ge gooid, dan was hij in de top zes uit gekomen. Susan Kuijken en Adrienne Her zog (beiden 1500 meter) zijn nog jong. Ze hebben meer tijd nodig om naar het hogere niveau te groeien. Gregory Sedoc had met de twaalfde tijd in de halve finales van de 110 meter horden de eind strijd binnen handbereik. Hij had een klein beetje pech met de lo ting. De atleet uit Almere is nog iets te licht om een WK-finale te bereiken. Tienkamper Eelco Sintnicolaas viel geblesseerd uit. Hij had na zijn suc cesvolle EK onder 23, waar hij licht geblesseerd raakte, misschien moe ten afzien van dit WK. Hij zag de ze tienkamp als een cadeautje - niet echt de juiste instelling om topsport te bedrijven. Ingmar Vos leverde daarentegen een prima tienkamp af, zeker de tweede dag. Hij verbeterde zelfs zijn eigen tienkamprecord. Eugène Martineau maakte op zijn derde WK voor het eerst de tien kamp af Onderscheidde zich door de twee debutanten een beetje wegwijs te maken. En deed weer mee. De estafetteploeg presteerde op ni veau, maar dat was niet genoeg voor de finale. De 38,95 seconden was de tiende tijd in totaal. BUITENLANDS BELGIE Jupiler league: Sint Truiden-Roeselare 2-1, Zulte-Waregem-Anderlecht 0-2, AA Cent-SC Lokeren 4-1, Excelsior Moeskroen-Cercle-Brug- ge 0-1, Germinal Beerschot-KV Mechelen 1-3, Club Brugge-KV Kortrijk 2-2, Westerlo-RC Genk 0-1. Anderlecht 4-12 RC Genk 4- 5 AA Gent 4-10 Cercle Brugge .4- 4 KV Mechelen 4- 9 KV Kortrijk 4- 3 Sint Truiden 4- 8 Zulte-W. 4- 3 Club Brugge 4 - 7 Germinal B. 4-2 Standard Luik 4 - 6 Roeselare 4 - 2 Excelsior M. 4-5 Westerlo 4 - 1 Charleroi 4 - 5 SC Lokeren 4 - 1 DUITSLAND Bundesliga: Borussia Dortmund-VfB Stuttgart 1-1, FC Koln-Eintracht Frankfurt 0-0, SC Freiburg-Bayer Leverkusen 0-5, FSV Mainz 05- Bayern Munchen 2-1, FC Nurnberg-Hannover 96 0-2, VFL Bochum-Hertha BSC 1-0, VFL Wolfsburg-Hamburger SV 2-4, Werder Bre- men-Borussia Monchengladbach 3-0. B. Leverkusen 3 - Hamburger SV 3 - FC Schalke 04 3 - VFL Wolfsburg 3 - FSV Mainz 05 3 - Eintracht Fr. 3 - Werder Br. 3 - Hannover 96 3 - VFB Stuttgart 3 - 7 Borussia MG 7 VFL Bochum 7 Bor. Dortmund 3 - 4 6 Hertha BSC 5 Bayern M. 5 Hoffenheim 4 FC Nurnberg 4 FCKoln 4 SC Freiburg 3- 3 3- 2 3- 2 3- 1 3- 1 3- 1 ENGELAND Premier League: Arsenal-Portsmouth 4-1, Bir mingham City-Stoke City 0-0, Hull City-Bolton Wanderers 1-0, Manchester City-Wolverhamp- ton Wanderers 1-0, Sunderland-Blackburn Rovers 2-1, Wigan Athletic-Manchester United 0-5, West Ham United-Tottenham Hotspur 1-2, Burnley FC-Everton 1-0, Fulham-Chelsea 0-2. Tottenham H. 3-9 West Ham 2 - 3 Chelsea 3 - 9 Fulham 2 - 3 Arsenal 2 - 6 Wolverh. W. 3-3 Man. City 2- 6 Hull City 3- 3 Man United 3 - 6 Wigan Athletic 3 - 3 Sunderland 3 - 6 Aston Villa 1 - 0 Burnley FC 3-6 Bolton W. 2-0 Birmingham C. 3-4 Blackburn R. 2-0 Stoke City 3 - 4 Everton 2-0 Liverpool 2 - 3 Portsmouth 3 - 0 FRANKRIJK Ligue 1: Auxerre-Olympique Lyon 0-3, Le Mans-Nancy 2-1, Monaco-Lorient 2-0, Mont- pellier-Sochaux 2-0, Saint-Etienne-Boulogne 0-1, Valenciennes FC-Paris Saint-Germain 2-3, Stade Rennes-Olympique Marseille 1-1, Giron- dins Bordeaux-OGC Nice 4-0, Grenoble-RC Lens 1-2, Lille-Toulouse 1-1. Gir. Bordeaux 3 - 9 Le Mans 3-4 Ol. Lyon 3 - 7 Lorient 3-4 Paris SG 3- 7 OGC Nice 3- 4 Ol. Marseille 3 - 7 Toulouse 3 - 4 Nancy 3 - 6 Sochaux 3 - 3 RC Lens 3- 6 Lille 3- 1 Monaco 3 - 6 Valenciennes .3-0 Boulogne 3 - 6 Grenoble 3 - 0 Stade Rennes 3 - 5 Saint-Etienne 3 - 0 Montpellier 3 - 5 Auxerre 3 - 0 ITALIË Serie A: Bologna-Rorentina1-1, Siena-AC Mi lan 1-2, Inter Milan-Bari 1-1, Udinese-Parma 2-2, Catania-Sampdoria 1-2, FC Genoa-AS Ro ma 3-2, Juventus-Chievo 1-0, Lazio Roma-Ata- lanta 1-0, Livorno-Cagliari 0-0, Palermo-Napoli 2-1. SCHOTLAND Premier League: Falkirk-Hibernian 1-3, Motherwell-Kilmarnock 3-1, St. Mirren-Dun- dee United 0-0, Celtic-St. Johnstone 5-2, Ha milton-Aberdeen 0-3, Heart of Mid lothian-Glasgow Rangers 1-2. door Gerard Borgman mainz - Louis van Gaal staat al na drie speeldagen onder zware druk bij Bayern München. Door de 2-i-nederlaag bij FSV Mainz 05 maakt de recordkampioen de slechtste competitiestart sinds 43 jaar. „Dit is een gevaarlijke situatie, waar we snel uit moeten komen", zei Bayern-baas Karl-Heinz Rum- menigge zaterdag. Zo ambitieus als Van Gaal is begon nen aan zijn klus in Beieren, zo pijnlijk zijn de prille cijfers. In de voorgaande zes ontmoetingen had Bayern in de Bundesliga nog nooit van Mainz verloren. En, belangrij ker, de magere oogst van twee pun ten uit drie duels staat niet op zich. Van Gaal wil zijn ploeg dominant laten voetballen, maar het elftal ver keert nu al in een crisis. Eens te meer werd zaterdag duidelijk dat Bayern niet zonder de creatieve in gevingen van sterspeler Franck Ribéry kan. Het gepromoveerde Mainz stond na een goed halfuur al met 2-0 voor door treffers van Andreas Ivanschitz en Aristide Bancé. Van Gaal greep meteen in en haalde Ha- mit Altintop en Daniel Pranjic naar de kant. „Ik wissel normaal niet in de eerste helft, maar nu had ik wel meer spelers kunnen vervan gen", verklaarde de trainer nader hand. Bayern drong na rust wel aan, maar kwam niet verder dan een eigen doelpunt van Mainz-ver- dediger Nikolce Noveski (2-1). Tijdens de persconferentie reageer de Van Gaal geagiteerd op vragen van de Duitse pers, die wilde we ten welke maatregelen de coach gaat treffen om het dolende team weer aan de praat te krijgen. „Ik ga nu geen emotionele beslissingen nemen. U wilt maatregelen horen. Maar u bent niet de trainer, geloof ik." De komende dagen zal de druk op Van Gaal en zijn ploeg flink toene men in de media. Na de mislukte missie met zijn voorganger lürgen Klinsmann moet Bayern dit sei zoen absoluut kampioen worden. Komende zaterdag komt uitgere kend de regerend kampioen VfL Wolfsburg naar München. „Ik heb Bram Som (in oranje shirt) finisht als zevende in de finale van de 800 meter. Hij is blij weer bij de besten van de wereld V door Wilko Voordouw berlijn - Ondanks zijn zevende plaats genoot Bram Som gister middag van de finale op de 800 meter. „Ik sta hier toch maar. Een jaar geleden was ik nog zwaar ge blesseerd, nu loop ik met de bes ten van de wereld." De Zuid-Afri kaan Mbulaeni Mulaudzi werd we reldkampioen in een tijd van 1.45,29 minuten. Som, die een tijd noteerde van 1.45,86 minuten werd in de laatste zeventig meter weggesprint. Hij had daarvoor ingesloten gezeten en moest via de buitenbocht zijn achterstand goedmaken. „Ik wilde op 600 meter goed zitten. Dat heeft veel energie gekost en daar heb ik uiteindelijk een betere klas sering verloren", blikte hij terug. De 29-jarige atleet uit Gendringen was uiteraard teleurgesteld, maar hij keek nadrukkelijk naar de toe komst. „Ik doe weer mee met de besten van de wereld. Een jaar ge leden zat ik nog in zak en as. Vol gend jaar verdedig ik mijn Europe se titel. En vergeet niet: dit alles is een nieuwe stap naar de Spelen van 2012 in Londen. Dan moet ik er helemaal staan." Som glom in de catacomben van het Olympiastadion. Hij sloot met zijn zevende plek op het WK een weekeinde van grote emotie af Ook verkeerde hij in de gelukkige wetenschap dat hij zijn A-status te rug heeft. Dat geeft hem iets meer financiële ruimte om met zijn team, bestaande uit coach Ruben longkind, mental coach Marco Hoogerland, en de Duitse bewe gingswetenschapper Florian Kug- ler de aanpak verder te professio naliseren. „Dat is heel fijn. Want we zijn natuurlijk op een beetje amateuristische manier begonnen. We hebben bijvoorbeeld helemaal niet op hoogte getraind. En het zou prima zijn als Florian - die hier in Berlijn werkt - wat vaker naar Nederland kan komen, als Marco bij voorbeeld ook een accre ditatie voor toernooien krijgt en als ik samen kan trainen met een andere atleet, iemand uit het bui tenland." Hij vervolgde: „Om met Marco,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32