De nieuwe groeten 21 zeeland Rottende dwergvinvis uit Schelde gesleept PZC maandag Vakantie 2 De krant 5 weken voor 15 euro! Cadzand-Bad Toevalstreffer Oudertelefoon van start op 1 september maandag 24 augustus 2009 door Wim Hofman Vorige keer had ik het over vakantie. Ik kreeg daar commentaar op. Volgens sommigen wa ren de zomervakanties van vroe ger veel te lang. De klacht kwam vooral van degenen die op de ak kers van hun vaders hadden ge werkt Terugkomen op school na de va kantie had wel iets. Je kwam meestal in een nieuwe klas te recht. Die leek wel sterk op de vo rige, maar er hing een andere landkaart en een andere school plaat Dat was wel fijn zulk een af wisseling. Er stond ook een andere meester, zijn haren geknipt en zijn schoe nen gepoetst. Op de lessenaar nieuwe schriften en oude reken boekjes. Er heerste een speciale etiquette. We kregen eerst een plaats aange wezen en moesten dan naast on ze bank gaan staan. De meester zei dan: 'goede morgen'. En dan antwoordden wij allen gezamen lijk: 'goede morgen, meester!' Daarna werd de dag geopend met gebed. Dan kregen we bijna altijd COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050. 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-01399 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PK gaar zorgvuldig om i nel peiioonsgegevens. In hel colofon treft u nadeie inloimalie FOTOPROJECT Amateurs moeten modern totaalbeeld Nederland geven door Ab van der Sluis rekenen. Dat was het belangrijk ste vak en we zouden het in ons hele leven hard nodig hebben. We leerden tafels en breuken en staartdelingen. Maar we hadden ook andere vakken. Zo hadden we schrijven. Je moest zinnen na schrijven als: Jan fluit een lied. Dat was een eigenaardige zin, want fluiten mocht niet, nergens. Niet in de klas, niet in de gang die zo mooi hol klonk, niet buiten. We kregen wel zangles. Mooi vond ik het lied dat begon met: door berg en dal, klonk hoornge schal. Toen ik de tweede stem mee floot moest ik op de gang staan bij de jashaken. Na de vakantie kwam elke mees ter meestal op het idee om ons een opstel te laten schrijven. Dat moest gaan over de vakantie. We dachten eerst diep na en dan schreefje op dat je naar het strand was geweest en dat het toen ging regenen. En de jongen naast je schreef dat hij op het land had gewerkt om boontjes te plukken. Hij had we kenlang gewerkt, maar het werd een kort opstel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Trekpaarden, paalhoof den en, een zonsonder gang aan zee. Hoe ei gentijds is ons beeld van Zeeland eigenlijk? De mensen achter het project Nieuwe Groeten Uit... merken dat Zeeuwen, net als andere Nederlan ders, tamelijk traditioneel zijn. Het project wil een modern beeld van Nederland geven, als tegenhan ger van de traditionele ansichten met klompen en molens. Iedereen is uitgenodigd om foto's in te stu ren. Morgen staat op de Markt van Middelburg een paviljoen waarin een overzicht te zien is van de zes duizend beelden die tot nu toe bin nen kwamen. Het pubhek mag de beste Zeeuwse foto kiezen uit een selectie van vier die door een jury zijn uitgekozen, in de categorieën mens dier, stad land, overtui ging 8c rituelen en werk 8c vrije Als Sindy Bijlsma (20) op vakantie gaat, gaat het fototoestel sinds een aantal jaren steevast mee. Zo ook vorig jaar in Cadzand tijdens de zo mervakantie. De foto is gemaakt vanaf het sluisje. „Ik vind vooral het effect op de foto heel erg leuk. Het lijkt nu net alsof er aan beide kan ten rotsen zijn. Als ik aan Zeeland moet denken, denk ik altijd aan de ze foto. Vandaar dat ik hem heb in gestuurd." Voor het project Nieuwe groeten uit...had Sindy ook een paar foto's uit Friesland ingestuurd. De Schiedamse denkt dat ze vooral genomineerd is om de combinatie van het sluisje, het water en de oevers. Of het beeld van het sluisje bij Cad zand over een eeuw nog zal zijn, weet Sindy niet. „Ik hoop het na tuurlijk wel. Maar alles in Nederland verandert zo snel. Of het sluisje er over honderd precies nog zo bij staat; dat denk ik niet. Maar, de zee wel. De zee verandert niet." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De stuurman van een jachtje, dat voer tussen Vlissingen en Breskens, zag zaterdagmiddag wel iets heel vreemds voorbij drij ven: een dwergvinvis in verregaan de staat van ontbinding. Strandwacht Albert Dijkstra werd erbij gehaald om 'de berg rottend vlees' weg te halen, voordat het zou aanspoelen op het door bad gasten tamelijk drukbezette Bad- strand. „Aan een sleeptouw achter de reddingsboot hebben we het ge sleept naar een stil stukje strand bij Ritthem. Het was nog een jon kie, maar wel al vijfenhalve meter lang. Het dier was al een dag of veertien dood en stonk." Het kolossale kadaver, dat leek op een uitgestrekte kwal, is opgesla gen in een container en later opge haald door Belgische biologen. Die doen mogelijk onderzoek naar de doodsoorzaak. Dwergvinvissen zijn zeldzaam in de Westerschelde. In 2001 werd de laatste gesignaleerd. Die verdronk in de Sloehaven, in Vlissingen, om dat hij vast zat tussen palen en de kademuur. Een team van Naturalis heeft: de 12,6 meter lange en 10.500 kilo wegende balaenoptera physa- lus destijds meegenomen naar Lei den, en ontleed. tijd. Stemmen kan ter plaatse, of- vanaf vandaag - via internet. De ingestuurde foto's worden vol gend jaar gebruikt bij de eerste ex positie van het nieuwe Nationaal Historisch Museum en ze worden verzameld in een boek. Bovendien belanden ze in de collectie van het museum. Het boek en de tentoon stelling moeten een nieuw totaal beeld van Nederland geven. „Dat beeld moet ontstaan door de hoe veelheid foto's die we verzame len", zegt Ingmar Bruin van Foam, het fotografiemuseum in Amster dam, dat het project samen met het persbureau ANP en het Natio naal Historisch Museum uitvoert. In het paviljoen kunnen bezoekers behalve foto's bekijken ook work shops volgen. „Mensen kunnen ook een camera lenen", vertelt Bruin. „En daarmee in Middelburg hun eigen Groeten Uit fotografe ren. Die beelden laten we dan zien in het paviljoen." Middelburg is de laatste stop van de toer. De foto van Angela Sprenkels (27) uit Ette op de Speelmansplaten bij Tholen toen Wi voeren er zo langs. Hij kon hem zo uit het veel leven zat er niet meer in. Toen ik thui een gegeven moment kreeg ik via die web meedoen. Ze vind het opmerkelijk hoe go bieltje gemaakt." Over honderd jaar kijker foto: „Waren er toen nog zulke grote visse MIDDELBURG - Ouders en verzor gers die met allerlei opvoedkundi ge vragen zitten, kunnen vanaf 1 september terecht bij de Ouderte lefoon. Het nummer kost tachtig eurocent per minuut. De telefoni sche hulpdienst is bereiken op 0900-6833783, elke maandag tot en met donderdag van 19 tot 22 uur. De Ouderteleföon is een nieuw ini tiatief om ouders te helpen bij het opvoeden van hun kind(eren). Vol gens de oprichters lopen veel ouders rond met vragen. Bij de Oudertelefoon kunnen ze terecht voor tips of voor een luisterend oor. Ouders kunnen anoniem bellen. o www.oudertelefoon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2