io zeeland Die trotse man naast de mosselprinses Demonstranten maken er vrolijke boel van ymNELk 'Iets minder druk is voor ons prima' STAalsl®' HAVENDAGEN Zierikzee laat zich van zijn beste kant zien maandag 24 augustus 2009 S Een stralende mosselprinses Willianne laat zich tijdens haar rijtour door de stad begeleiden Duikdemonstratie aan de Nieuwe Haven, door een al even vrolijke burgemeester Rabelink. Het was afgelopen zaterdag op de Havendag een tikkel tje minder druk dan afge lopen jaren, denkt Taco Meeles van de organisatie. „Het was iets te mooi weer, waardoor het strand ook trok. En er zijn nog mensen op vakantie." De organisatie zit er niet mee. „Sterker nog, het was ei genlijk wel lekker. De laatste jaren zijn we wel eens bang geweest dat het ons boven het hoofd zou groeien. Dan was het af en toe ei genlijk niet leuk meer." Meeles noemt het toevoegen van een kunstenaars- en historische boulevard een succes. „We wilden het evenemententerrein verlen gen, waardoor we de massa wat meer konden spreiden. En de Mu seumhaven kreeg meteen de gele genheid zich te presenteren. Doen we daar niks, dan komt daar nie mand. Eigenlijk is dat zonde." De organisatie koos dit jaar Willi anne Schot als mosselprinses. Zij is dochter van Jan Schot, eigenaar van de ZZ7 en voorzitter van vis sersvereniging Helpt Elkander. door Martijn de Koning Kwart voor elf's ochtends, lekker wat bijkletsen, broodje kaas in de ene hand, kopje koffie in de andere, zonnetje op je hoofd en uitzicht op de haven. De opvaren den van de.jachtjes daar kijken een beetje verbaasd terug naar de genodigden bij de tent aan de En gelse Kade. Hun blote basten en bi kini's contrasteren met de welis waar luchtige, maar nette kleding van de gasten aan de wal. De Ha vendagen zijn weer bezig. Als de broodjes en de koffie in de gastentent worden opgevolgd door een uitgebreide lunch en, naar be lieven, één of twee of meer glazen wijn, komt ook in de rest van de_ havenbuurt het feest op gang. Toe risten en 'locals' mengen op de bra derie, de terrassen en het nieuwig- heidje van deze Havendagen: de historische boulevard. De autocht one Zierikzeeënaren hebben een mooie taak: aan de 'groentjes' uit leggen wie die jongedame is die daar in dat koetsje tussen het pu bliek door wordt gereden. „Dat is nou de mosselprinses, mevrouw. ]a, Zierikzee laat zich vandaag van zijn beste kant zien." „En die trot se meneer naast haar, is dat haar vader?" „Nee mevrouw, dat is on ze nieuwe burgemeester. Die mag ook meerijden." Het programma van de Havenda gen wijkt niet erg af van andere ja ren. De rondvaarten, muziek en eet- en drinkmogelijkheden trek ken opnieuw massa's mensen. Wel nieuw is de historische boule vard bij de stads- en commercie- werf waar enkele tientallen man nen en vrouwen in klederdracht rondlopen. „Ik hoop dat u dit nog jaren volhoudt", zegt een toerist te gen een oudere dame in oude dracht. „U hebt makkelijk praten, in uw T-shirtje en korte broek", puft de vrouw terug. Een stukje verderop staat een oude zweefmo len, waar kinderen gratis in mo gen. „Gratis?", vraagt een Vlaamse vrouw wel drie keer aan de jongen die de molen bediend. Jazeker me vrouw, gratis. Want wat zei die oudere inwoner ook weer: „Zierik zee laat zich vandaag van zijn bes te kant zien." 'Ik hoop dat u dit nog jaren volhoudt' Bezoeker van de Havendag tegen een vrouw in klederdracht Drukte op de braderie. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Een vrolijke actie met een serieuze ondertoon. Daar loopt het protest van met name duikers tegen het gebruik van staal- slakken in de Oosterschelde gister middag op uit. De pakweg hon derd demonstranten gaan welis waar een stukje de Zeelandbrug bij Zierikzee op, maar blijven net jes aan de rand van het fietspad, zoals burgemeester Rabelink van Schouwen-Duiveland hen bevolen heeft. Duikers, natuurliefhebbers en kreeftenvissers voeren de actie om dat Rijkswaterstaat van plan blijft staalslakken te gebruiken bij het verstevigen van de vooroevers van de Oosterschelde. Volgens de de monstranten is het storten daar van funest voor de diversiteit in het gebied en is niet afdoende on derzocht wat de exacte gevolgen zijn op de lange termijn. De actievoerders hebben eind vori ge week van de burgemeester te horen gekregen dat ze niet op de rijbaan van de Zeelandbrug moch ten komen, zoals wel de bedoeling was. De actie richt zich dus niet zo zeer op passanten, maar loopt ei genlijk uit op een poseermoment voor de massaal opgekomen pers. Zelfs nationale omroepen uit zo wel Nederland als België zijn uitge rukt, net als tal van fotografen. Organisator Erik Leisink is er be duusd van. „We proberen al lang aandacht voor te krijgen. Een hele poos luisterde er bijna niemand. En nu dit... niet te geloven." En dus doen Leisink en zijn mede organisatoren keer op keer hun verhaal. „Er is een alternatief', ge ven ze aan. „Wij hopen dat Rijks waterstaat breuksteen gaat gebrui ken. Dat is duurder, maar zeker in een Nationaal Park als de Ooster schelde mag dat toch niet de door slaggevende factor zijn." Ondertussen zingen de vrolijk zwaaiende demonstranten, onder steund door een accordeonist, in allerlei melodieën hun slogan: „Geen zooi in zee, staalslakken nee!" Leisink kijkt tevreden toe. „Moet je toch kijken, al die came ra's. Ze weten het straks overal!" In een lange rij protesteren zo'n honderd demonstranten op het fietspad van de Zeelandbrug. foto Izaak Verkeste Spektakel tijdens het traditionele boegsprietlopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24