Oude garde maakt de dienst uit cultuur 117 Bandleden Destine zien droom in vervulling gaan LOWLANDS Prestaties veel jonge honden steken magertjes af tegen veteranen maandag 24 augustus 2009 Festival in Biddinghuizen is vooral een breed georiën teerd popevenement van hoog niveau. Het vernieu wend karakter raakt daar door op de achtergrond. door Eric Krebbers de geen kruid gewassen. Rabiate volksmenners Maxim Reality en Keith Flint deden de rest. Zo hectisch bleef het niet op het met 55.000 bezoekers uitverkochte Lowlands. Het fraaie weer en de kenmerkende, gemoedelijke sfeer waren daar debet aan. Enig gemop per over de hoge consumptieprij zen stak soms de kop op, maar voor het overige was het genieten van oubollige verkleedpartijen van bezoekers, straattheater en vooral muziek. Zoals die van de Engelse band Ka- sabian. Ruim een uur lang maakte Met een ademafsnijd- end, zinnenprikke lend en extrava gant optreden sloot Grace Jones Lowlands gisteravond af. Natuur lijk kwam daarna nog de Arctic Monkeys in actie. Maar hoe goed de vier bleekneusjes uit Sheffield ook hun best deden in de Alpha- tent, het haalde het niet bij 'le spectacle de la haute couture' van de 61-jarige diva uit Jamaica. De manier waarop Jones de opge klopte hype rond de Arctic Mon keys neutraliseerde, was exempla risch voor de 17e editie van Low lands. Het was de oude garde die de dienst uitmaakte in Biddinghui zen. Als vernieuwend festival kwam Lowlands daardoor minder uit de verf, als breed georiënteerd en kwalitatief hoogstaand pope venement des te meer. Dat werd de eerste dag al helder. Het was The Prodigy dat vrijdag het hele festivalterrein leegzoog. Een nieuwbakken band als Grizzly Bear had in de verderop gelegen Indiatent geen schijn van kans te gen de Britse rave-sensatie. Al twee decennia lang is The Prodigy onverminderd heer en meestér over de podia, terwijl het op de plaat een gedateerde indruk maakt. Maar tegen de gejaagde en opzwepende beats van Liam How- lett was in het afgelopen weekein The Prodigy met zanger Keith Flint maakte veel indruk. Them Crooked Vultures met v.l.n.r. bassist John Paul Jones (Led Zeppelin), drummer Dave Grohl (Nirvana en Foo Fighters) en zanger/gitarist Josh Homme (Queens of the Stone Age). foto's Mark Venema/GPD de elektronische indierock van dit vijftal een uitstekende indruk. Met songs als Underdog, Vlad The Im- paler en The Doberman (mét trompettist) deed Kasabian de tij den van The Stone Roses wederke ren. Net zo gedurfd en experimenteel ging de alternatieve rockformatie Wilco uit Chicago er tegenaan. Maar de band van de - toch ook al weer - 42-jarige Jeff Tweedy beto verde nog meer dan Kasabian. De hallucinerende ritmiek van Wilco (The Song) en Buil Black Nova gre pen de bezoekers naar de strot, het verraderlijk in slaapsukkelende Via Chicago verbijsterde met een anarchistische drumchaos en I Am Trying To Break Your Heart was domweg van uitzonderlijk niveau. Wat Wilco en Kasabian deden, was de luisteraar uitdagen en prik kelen. Iets wat de nieuwe lichting bands naliet. Want het synthsizer- gepiep van La Roux was mede door de irritante zangstem van El- ly Jackson niet om aan te horen. The Human League, Heaven 17 en Blancmange deden dat dertig jaar geleden echt stukken beter. Ook de ongestructureerde schreeuw- songs van Crystal Anders kon, on danks de psychedelische effecten, niet langer dan twee nummers boeien. The Temper Trap bleek de overtreffende trap in het kopiëren en door elkaar husselen van stij len. Want wat hoorde je niet terug in hun sound? U2, Arcade Fire, zelfs de ijle zang van Sigur Rós, maar weinig van Temper Trap zelf Was het dan alleen maar kom mer en kwel met de jonge hon den? Niet helemaal. Kyteman be wees zich opnieuw als bezwe rende gangmaker, Jack Penate de monstreerde zijn kwaliteiten als ai mabele popzanger en de leden van de Fakkelbrigade glorieerden als re gionale helden. Daarentegen bleef de lang geheim gehouden hoofdact Them Crook ed Vultures een vage affaire. De band rond (ex)leden van Nirvana, Queens Of The Stone Age en Led Zeppelin jamden er bekwaam op los, maar konden in de boordevol le Grolschtent (de marketingstrate gie had goed gewerkt) geen vuist maken. En ook hier was het een veteraan die de show stal. Led Zep-bassist John Paul Jones (63 jaar) drukte met zijn onnavolgbare basloopjes de goegemeente nog eens fijn met de neus op de kale feiten. Lowlands. Biddinghuizen, 21/23 augus tus. Festivalbezoekers juichen bij de opkomst van hun favoriete artiesten. door René de Dreu biddinghuizen - De vijf bandle den van punkrockband Destine za gen zaterdag een droom in vervul ling gaan. Met een geslaagd con cert op een uitverkocht (55.000 be zoekers) Lowlands hebben ze eer der dan verwacht een enthousiast ontvangen visitekaartje afgegeven. „Een superervaring die we wel even mooi konden meepakken", laat een nog verhitte Laurens Troost direct na afloop weten. Het andere Zeeuwse bandlid, Hu- brecht Eversdijk, voegt eraan toe dat het nog wel even tijd kost om alle indrukken te verwerken. Amper twee jaar bezig en toch al een major label, veel optredens en in mei de eerste en augustus een tweede single uit. ,,'t Gaat lekker. Maar vergeet niet dat het ook hard werken is. Na de Zeeuwse bands For the Alliance en It Takes Two wilden we doorgaan met een se rieus project. We kenden andere muzikanten uit het circuit die op dezelfde muzikale golflengte zaten en besloten het samen goed en professioneel aan te pakken. Dat re sulteerde in een muzikale visie en een eerste EP. Daarmee kwamen we in beeld bij Sony en Mojo en dan gaan er dus deuren open", ver telt Hubrecht. Afgelopen maanden konden we al opnemen met onze favoriete producer in de Verenigde Staten. Na nog een tiental optredens gaan we in september weer in de VS de laatste opnamen doen. Deze komt waarschijnlijk half januari uit en vervolgens komt er een toer langs diverse belangrijke podia in Neder land", kondigt Hubrecht Eversdijk aan. Zaterdag moest Destine voor het optreden eerst een programma met perscontacten en akoestische optredens afwerken. Na het concert kregen fans de kans de leden van Destine te ont moeten bij een signeersessie. En een lange rij, vooral jonge meiden, stond daar al lang van te voren bij de LiveXS tent te wachten. Desti ne slaat duidelijk aan en heeft er na zaterdag een groot aantal nieu we fans bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17