Wat een schitterende sterrenhemel iol zeeland Wees er snel bij! Michael Jackson op een solex in Biggekerke CAPSULE Overnachten tussen het kroos heeft wel wat Nog niet helder hoe Bomvrije kon branden maandag 24 augustus 2009 's Morgens vroeg is het Scheldeterrein op de oude scheepswerf. zijn mooist, met het silhouet van foto's Jorn Wagenmakers door Wendy van den Hurk Doorgaans is het ver blijf in een reddings capsule een noodlot tig voorval. Behalve in het oude dok van het Vlissingse Scheldeterrein. Daar is het iedereen aan te raden. Best een beetje gek. Met een kus sen onder de arm je huis uit lo pen, door de stad te banjeren, langs de Zware Plaatwerkerij, via een trappetje het oude dok in om vervolgens neer te strijken op een roestig bruggetje. En dan... De capsule in. Dat gaat nog niet zo gemakkelijk. Alsof je over de bumperbanden van de Pi ranha van de Efteling moet balan ceren, jezelf vasthoudend aan een ijzeren stang. En dan moet die loodzware deur nog worden open gezwaaid. Naar buiten, uiteraard. Als je valt, dan lig je in vies water. Tussen kroos, planken en een olie vat op dobberafstand. Dat gebeurt gelukkig niet. Binnen wacht eenvoud: een klein (lees: knus) bed, twee flesjes water en een brochure over het Schelde- kwartier. De reddingscapsule - een afgedankt exemplaar van het boor eiland EKO-FISK in het Noorse deel van de Noordzee - heeft geen motor meer; wel hangen overal vergeelde Duitse handleidingen. Van de kranen en knopjes zullen we maar afblijven. Het zit eigenlijk best comfortabel, de bank die de ronding van de cap sule volgt. Maar om er nou met 28 man op te dobberen? Een hele klas, zeg maar. Uren achter elkaar, in hoge golven. Kotszakjes zijn ner gens te bekennen. Ledlampjes dan weer wel. Zie je in elk geval wie er tegenover je zit. Eruit! De buitenlucht begint al mooi rood te kleuren; tijd voor een wijntje. Daar hoefje de huiska mer-capsule, die op de kade bij de Plaatwerkerij staat, niet eens voor op te zoeken. Ook al hangt daar een heuse hangmat in en is de bo dem bezaaid met boeken. Nee, buiten is het heerlijk. Het af gesleten Scheldeterrein blijkt nog verdomd romantisch ook. De ge- corrodeerde elektriciteitskastjes, rein schandalig onbezet zijn. Want wat boffen we in Vlissingen met dit terrein, midden in de stad nog wel, waar de eerste grasspriet jes het zonlicht al hebben gezien - om van het veld bij de Machinefa briek nog niet te spreken - en waar zelfs uit het roestige brugge tje bloemetjes opdoemen. Een stadspark, ja heus, waar de Middel burgers jaloers op mogen zijn. Maar ja, waarom komen er zo wei nig mensen? Een ouder stel waar van de man verbaasd omkijkt van achter zijn over de schouder ge worpen jas, een wandelaar die het terrein duidelijk doelgericht over steekt, twee vrouwen die hun hon den uitlaten, een meisje dat zo te zien terugkeert van een potje ten- Tijd voor een wijntje. Het afgesleten Scheldeterrein blijkt nog verdomd romantisch ook. de ingeslagen ramen van de Plaat werkerij, de felgele expositiecontai ner: ze brengen sfeer. Zelfs het kroos kleurt mee. En wat een weidsheid. Ineens valt op hoe bijzonder die huizen van de Steenen Beer eigenlijk zijn, hoe hoog dat ene huis in de Glacis- straat wel niet boven de rest uit to rent, hoe vroeg de bewoners van de Dobberende Doosjes hun licht doven, hoe prachtig die Plaatwer kerij is en hoe lelijk die parkeerga rage. Dat het lawaai in de Schelde- straat inderdaad is gelauwerd en dat de bankjes op het Scheldeter- De twee reddingscapsules van de Haagse afvalarchi- tect Denis Oudendijk zijn voor twee maanden gereserveerd voor Vlissingen. In principe, want het projectbureau Scheldekwartier heeft al laten doorschemeren wel in te zijn voor verlenging. En dat geldt ook voor Oudendijk. Die twee maanden, dat zijn augus tus en september. De eerste twee weken van augustus heeft de Bel gische kunstenares Els Moors er haar nachten dichtend in doorge bracht. Daarna was het een week 'botel' voor bezoekers. Deze week stapt de Franse video VLISSINGEN - De politie zegt nog geen idee te hebben hoe de brand in de serre van de Gevangentoren in Vlissingen dinsdagnacht heeft kunnen ontstaan. Weliswaar hebben zich enkele ge tuigen gemeld, maar de recherche heeft nog niet iedereen kunnen horen. Met de laatste getuige moet nog een afspraak worden gemaakt, aldus een woordvoerder. Daardoor is het complete plaatje nog niet in beeld, laat die weten. „Maar daar zal komende week hopelijk veran dering in komen." Van de serre is niets over. Ook de Gevangentoren, nog maar twee jaar open als horecagelegenheid, blijft voorlopig gesloten. kunstenares Julia Boix-Vives aan boord. Daarna mogen 'gewone be zoekers' weer een paar nachten. Philippe Tonnard is de laatste kun stenaar die in de capsules mag ver toeven. De Vlaming maakt beel dend werk. Na hem zijn de capsu les nog ruim een weekje vrij voor wie het ook eens wil beleven. Al moet je dan snel boeken, want volgens het projectbureau raakt de planning al aardig vol: er zijn nog maar een paar plekken vrij. Het kost een tientje per nacht. O Zin? Stuur een mailtje naar s.hubrouck@cultuurwerf.nl mmmamassas^ssmmaammammm nis en twee luidruchtige jongens. Dat is al wat er passeert. Terwijl, het is een perfect terrein om evenementen te organiseren. Een openluchttheater van 33 hecta re. Maar je zou er ook geweldig ver stoppertje kunnen spelen. Of le vend stratego. En waarom stelt de gemeente de Plaatwerkerij eigen lijk niet ter beschikking aan Igua na? Krokodillen in het dok. Ideaal; de keurslager om de hoek... Tijd om te gaan slapen! Nooit gedacht ooit nog mijn tan den te poetsen op het Scheldeter rein. Ook gek: sta je daar met je vernuftige flosmachine, terwijl je honderd meter moet lopen om te plassen in een Dixie. Laat maar. Gezien het weinige slaapcomfort zal het toch wel tot een tijdige capi tulatie komen. Niets is minder waar. Allez, in je dromen dein je door en de nacht wordt met enige regelmaat onder broken door een botsing met de stalen binnenkant, het bed staat niet in het midden, maar het open staande dakraampje maakt alles goed. De sterrenhemel is geweldig. Elk half uur weer. Tot de ochtend. Nergens in Vlissin gen schreeuwen de meeuwen zo luidkeels als boven het dok - dat kan haast niet anders. En dan treedt de warmte ook al met de minuut meer binnen in deze ijze ren iglotent. Wegwezen; het is mooi geweest. door Wendy van den Hurk BIGGEKERKE - The King of Pop lag toch in een vrieskist in Los Ange les? Nou, niet dus. Hij is zaterdag middag gesignaleerd in Biggeker ke. Op een solex. Op de hielen gezeten door Asterix, Obelix en Panoramix, Mad Max, Kwik, Kwek en Kwak, René Artois, drie ratten, een boer op klompen en een pijp in zijn mond, een toi letjuffrouw en een stuk of wat hip pies op plateauzolen. 'Bigge' vierde zaterdag de elfde edi tie van de inmiddels befaamde so lexrace: voor de Brabantse toeris ten die rijendik achter dranghek ken stonden een feest der herken ning: dit is het Walcherse carna val. Het gerstenat vloeide even rij kelijk als het in de wintermaanden doet in de meer oostelijke regio nen. Van de 139 deelnemers werd Mad Max als meest ludieke creatie gekozen. Asterix en Obelix volg den als tweede en derde werden Kwik, Kwek en Kwak. Michael Jackson bungelde onderaan de lijst. Van de specials was het Jacco Maljaars uit Westkapelle die de jaarlijks wisselende Walcheren-be- ker in de wacht sleepte. Jan-Wil lem Overtveld uit Aagtekerke werd tweede, gevolgd door Joost van den Broeke uit Middelburg. Wilko Verstraate, die als voorzitter van het solexrace-comité op de ju rywagen zat, kwam superlatieven tekort over 'zijn' race. „Alwéér een succes. Waar een klein dorp al niet groot in kan zijn!" Een bont gezelschap in Biggekerke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10