buitenland 19 Fictieve Schlammer Duitse politieke ster 'Bombarderende' gloeiwormen ontdekt VERKIEZINGEN Eén op de vijf wil op komiek stemmen Politie ontdekt opslagplaatsen ETA WHO waarschuwt voor homeopathie Nieuw-Zeeland wijst verbod slaan kind af Voormalige DDR nog jaren aan het infuus Politie achterhaalt 660 miljoen aan vals geld bij oplichters Meeslepende muziekfilms gevolgd door een meezingfeest met vele BN'ers en Grandpa Nick's Sessieband. zaterdag 22 augustus 2009 Komiek Hape Kerkeling speelt met zijn alter ego Horst Schlammer een onverwachte rol. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Overal in Berlijn hangen ze, de zwartwitte plakkaten met het gezicht van Horst Schlammer, kanselierskandidaat voor de HSP, de Horst Schlammer Partei. Eén op de vijf Duitse kiezers is bereid op hem te stemmen bij de Bonds dagverkiezingen van 27 september. Schlammer is bovendien de popu lairste Duitser van het moment, al dus het dagblad Bild. Een klein detail: Schlammer is geen echte politicus, maar een typetje van de populaire komiek Hape Kerkeling. En de posters wer ven voor een film. Sinds donderdag draait 'Isch kandi- diere' ('Ik stel me kandidaat') in de bioscopen. Daarin doet Schlammer, een morsige, drank zuchtige journalist van een lokale krant, een gooi naar het kanselier schap. „Wat de anderen niet kun nen, dat kan ik ook", stelt hij. Hij gaat als een soort 'Borat' langs be kende Duitse politici voor advies, voert op straat campagne, maakt een rapsong en schopt het tot een tv-duel met 'Angela Merkel'. Een programma is er niet, kreten als 'Alles moet meer zijn' en 'Yes, weekend' moeten het doen. De HSP noemt zich 'liberaal, conserva tief en links.' De 44-jarige cabare tier Kerkeling heeft een Nederland se vader, spreekt vloeiend Neder lands en werd onder meer bekend door zijn imitatie van Koningin Beatrix in 1991. Een van zijn typetjes is Evje van Dampen, een Rotterdamse relatietherapeute. Kerkeling bleef bij de première van zijn film in de rol van zijn al ter ego en gaf zelfs interviews als Schlammer. De pers werkte mee. Journalist Hajo Schumacher schreef hierop een woedende open brief in de Berliner Morgen- post. Schlammer zou een 'nobody' zijn die met zijn grote mond het aanzien van de politiek verpest, maar zelf niets presteert. De krant kreeg een stortvloed aan lezersbrie- ven. Teneur: u neemt de niet be staande Schlammer te serieus, we moeten toch om onze politici kun nen lachen? Ook media-adviseur Michael Spreng relativeert. Dat een op de vijf kiezers zegt op Schlammer te kunnen stemmen, is slechts om hun ontevredenheid te tonen, meent hij. „De mensen laten zo zien dat ze desnoods een lolbroek kiezen", zei hij. „Ze zijn op zoek naar originele figuren. Als ze die niet in de politiek vinden, dan maar ergens anders." Daar is niet iedereen zo zeker van. LONDEN - Wetenschappers hebben op 3700 meter diepte in de Grote Oceaan gloeiwormen ontdekt die hun vijanden proberen af te schrik ken door hen met oplichtende li chaamsdelen te 'bombarderen'. De nieuwe diersoort heeft de naam swima bombiviridis gekregen. De onderzoekers ontdekten de die ren, die volgens hen diep in de oceaan zeer talrijk zijn, toen zij on derzoek deden voor de kust van Californië. Zij zien in de ontdek king een bevestiging van hun ver moeden dat er zo diep veel meer planten en dieren voorkomen dan tot dusver vermoed. Alle wormen geven een kleurrijk licht af. De on PARIJS De politie heeft in het zuiden van Frankrijk twee nieuwe opslagplaat sen van explosieven van de ETA ontdekt. Eerder deze week werden al drie opslagplaatsen ontmanteld waar de Baskische afscheidingsbe weging explosieven had onderge bracht. Woensdag werden drie ETA-verdachten gearresteerd tij dens een inval in de Franse Alpen. LONDEN De Wereldgezondheidsorganisatie WHO waarschuwt mensen met ziekten als tuberculose, malaria, in fluenza en hiv niet te vertrouwen op homeopathische middelen. Er is geen enkel bewijs dat zulke mid delen baat hebben. Een organisatie van jonge wetenschappers die in ontwikkelingslanden werken, had om de waarschuwing gevraagd. VALENCIA WELLINGTON Een overgrote meerderheid van de Nieuw-Zeelanders heeft in een refe rendum tegen een verbod op het slaan van kinderen door ouders ge stemd. Ruim 87 procent stemde te gen. Het verbod is sinds twee jaar van kracht om het hoge aantal kin dermishandelingen terug te drin gen. Het referendum is niet-bin- dend. BERLIJN De Duitse deelstaten die tot de een wording van Duitsland de DDR vormden, hebben nog jarenlang enorme financiële steun nodig uit de rest van het land. Sinds de een wording eind 1990 is al 1,6 biljoen (1600 miljard) euro in de vijf'nieu we' deelstaten gepompt. Ook in de toekomst is per jaar nog circa 100 miljard euro nodig. foto Gero Breloer/AP De politie in Spanje heeft deze week zestien personen aangehou den en meer dan 660 miljoen euro aan valse biljetten in beslag geno men toen ze een bende valsemun ters oprolde. Tijdens een inval in een clandestie ne drukkerij in de plaats Gandia, nabij de havenstad Valencia, wer den ook twee ton hoogwaardig pa pier, valse documenten, wapens, munitie en zeventig mobiele tele foons geconfisqueerd. De politieactie volgde na een on derzoek dat eind vorig jaar was be gonnen. Het .weekblad Der Spiegel wijdde een lange beschouwing aan poli tiek als theater. Fictie en werkelijk heid lopen steeds meer in elkaar over, schrijft het weekblad. Aan de film van Schlammer werkten im mers echte politici mee. Volgens het weekblad doen die ook belof ten die weinig met de realiteit van doen hebben, zoals Angela Merkel (CDU), die in crisistijd belasting verlaging belooft en Frank-Walter Steinmeier (SPD) die vier miljoen banen in het vooruitzicht stelt. Zij spelen allemaal toneel of proberen leuk te zijn. Over de inhoud gaan de campagnes al helemaal niet meer, meent het blad. Schlammer houdt politici een spie gel voor op het moment dat de echte verkiezingsstrijd op een dood punt zit. Merkel voert met opzet geen campagne omdat zij als staatsvrouw over wil komen en Steinmeier is van nature geen grootse campagnevoerder. 'Isch kandidiere' haakt in op de luste loosheid bij het politieke establish ment en het toch al weinig vleien de beeld dat mensen van politiek hebben. Schrale troost: op het witte doek mislukt de Horst Schlammer Par tei grandioos. Kennelijk kan toch niet iedere clown de politieke top bereiken. In de film tenminste. derzoekers proberen uit te vinden welke chemische stoffen daarvoor verantwoordelijk zijn. De wormen zijn goede zwemmers en sturen gloeiende lichaamsdelen weg, die waarschijnlijk dienen om tegenstanders af te schrikken. De 'bommen' hebben een omvang van een tot twee millimeter. Een avond vol ijzersterke muziek. Een avond om te swingen, zingen, dansen en genieten. Films: Nederlandse première van Soul Power met James Brown, B.B. King en Miriam Makeba Young@Heart, dé hitfilm van Film by the Sea 2008 Stamping Ground, het Nederlandse antwoord op Woodstock met o.a. Santana,.Pink Floyd en Jefferson Airplane. Plaats: CineCity, Vlissingen Tijd: wo 16 sept 19.00 uur Entree: complete avond 15,- alleen meezingen 9,- Vanaf 24.00 uur meezingafterparty in Pare Central Meer info: www.filmbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9