Vlaams podiumtalent opent festivalprogramma op het Abdij plein 11 zeeland nazomer festival Brieven naar zee zinderen van zorg en hartstocht Bart Peeters (derde van rechts) met zijn band Bart Peeters is een podiumman die het verstaat om door de defensie van emo ties heen te dribbelen. Hij zorgt al jaren voor kippenvel, feest, verbondenheid en vooral sfeervolle muziek in Vlaanderen. Nu Nederland nog. Het zou zomaar in Middelburg kunnen beginnen. door René de Dreu Bart Peeters brengt samen met zijn zes rasmuzikanten iets teweeg in Vlaande ren. Iets wat groter is dan de muziek, dieper dan zomaar een concert en ver der reikt dan de tijd die ze daarvoor no dig hebben. Na drie jaar toeren langs de theaters in België is de Bart Peetersband een begrip, en vooral op de grote zomerfestivals veroorzaken ze vanaf de eerste noten een massaal feest dat nog uren, zelfs dagen nazindert. „Bij mij ook hoor", laat Bart na zo'n optreden op het folkfestival Dra- nouter weten. „Zoiets is nooit routine, altijd een avontuur en een fantastische belevenis. We weten dichtbij de mensen te blijven omdat we ons opstel len als een groep straatmuzikanten. Maar het heeft wel tijd gekost om dat te bereiken." Bart Peeters speelt vanaf zijn zevende gitaar en drums en in 1978 is er al een voorzichtig begin van een carrière als popartiest in de band Beri Beri. Met The Radios, bekend van onder andere de hit She goes nam, komt begin jaren negentig de erken ning pas goed op gang. Maar dan, vanaf 1998, is het stil. Totdat hij in 2004 de cd Het Plaatje van Bart uitbrengt. Nederlandstalig, meer folk dan pop en toch herkenbaar Bart Peeters. Er volgt een thea- tertoer en na enkele jaren een tweede cd, Slimmer dan de Zanger, die zijn reputatie als Nederlandstali ge artiest nog steviger grondvest. De bijbehorende toer is steevast uitverkocht en verkoopcijfers zor gen voor platina en onderscheidingen. Nummer drie verschijnt in 2008 onder de titel De hemel In Het Klad en in Vlaanderen wordt niet meer getwij feld. Zowel pers als publiek omarmen zijn muziek. Nederland lijkt een logische volgende stap. „We stonden al in De Kleine Komedie en Carré, maar het publiek kwam toch meer kijken naar hoe die populaire tv-persoon het er muzikaal van zou afbrengen dan dat ze gekozen hadden voor onze muziek. Die strijd heb ik ook in België moe ten leveren. Ik was als het ware een concurrent van mezelf De tv is in dat opzicht een monu ment, soms zelfs een monster, met een ongeken de impact. In Nederland lopen we dus wat dat be treft nog achter. Vanaf volgend jaar gaan we langs de theaters om daar, net als destijds in Vlaande ren, aan te werken en iets op te bouwen." Bart Peeters heeft talenten. Als schrijver van tek sten die nooit verzanden in clichés, muziek die rit misch tintelt en door melodietjes, riedeltjes en de gelaagdheid een luchtige diepgang krijgt. De mu ziek balanceert op de grenzen van folk en wereld muziek. En toch neuriën in het hoofd van Peeters The Beatles en Beach Boys altijd wel mee. Het zorgt voor toegankelijkheid en teksten met woor den die Peeters op de muziek kan laten dansen. „Als ik dan toch leermeesters moet noemen, hou het dan maar op Bob Dylan en Toon Hermans." Bart is volgens eigen zeggen vooral tekstueel inge steld. Studies Germaanse filologie en theaterweten schappen onderstrepen dat. „Zolang het goed klinkt en goed geformuleerd is, kun je zelfs je ei gen kwetsbaarheid tonen." Na lang zoeken vond hij de ideale muzikanten om samen de muziek uit te voeren. „Het zijn multi-in- strumentalisten die niet steeds gaan voor het grote gebaar, maar het ook klein en intiem durven hou den." Bart geeft ze op het podium alle ruimte om te excelleren. „Muziek maken zit in ons bloed, en als alles samenvalt genieten we daar zelf nog steeds van. Dan kan een soundcheck al die kick ge ven." Bart Peeters en band: vr. 28 aug., aanvang 21.00 uur, Abdijplein Middelburg. zaterdag 22 augustus 2009 Carla Hardy verbeeldt in intieme voorstelling de angsten en verlangens van de jonge Texelse schip persvrouw Aagje Luijtsen, zoals zij die uit in de brieven aan haar man, in dienst van de VOC. door Ali Pankow De brieven die Aagje Luijtsen aan het einde van de 18e eeuw schreef aan haar man Harmanus Kikkert zijn in 1994 bij toeval gevonden en vervolgens gebun deld. „Ik liep er vier jaar geleden ook bij toe val tegenaan. Iemand in de bibliotheek maak te mij er attent op. Op dat moment was ik naar iets heel anders op zoek, maar toen ik die brieven had gelezen, was ik meteen ver kocht. Ik wist direct dat ik hier ooit iets mee wilde doen. Dit seizoen is het er dus van geko men", vertelt actrice Carla Hardy. Zij brengt Brieven naar Zee op de zolder van het Zeeuws Archief samen met drie muzikanten, een ac cordeonist, trompettist en gitarist. „Zij leve ren als een soort klein koor in een Griekse tra gedie commentaar. Mijn man, Jan-Pieter Koch, maakte er de composities voor." Die brieven mogen lang geleden zijn geschre ven, de thematiek van de voorstelling is van alle tijden, volgens Hardy. „Die vrouw wordt gek van verlangen naar die man, die zo lang op zee verblijft. Zij schrijft daar openlijk over, maar ook over haar angst dat zij haar man nooit meer terug zal zien. Tenslotte overleef de eenderde van de bemanning die VOC-rei- zen niet. En natuurlijk vreesde zij ook dat hij een ander lief zou ontmoeten onder het mot to 'in elk stadje een ander schatje'. Ze schrijft wel 'zo ben jij niet', maar juist door dat te schrijven, geeft ze aan daar wel degelijk bang voor te zijn. Verder bericht ze haar man over haar zwangerschap, de dood van hun kind en over haar borstkanker. En dan zijn er de rod dels in een kleine dorpsgemeenschap waar de vrouwen er hoofdzakelijk alleen voor staan, omdat de meeste mannen naar zee zijn." Hardy benadrukt dat dit alles een prachtige mix aan humor en ontroering oplevert. „Ik heb mijn uiterste best gedaan de sfeer heel ver van Kniertje te houden. Dit speelt zich echt in een heel ander milieu af dan Op Hoop van Zegen. We hebben ook bewust de prachti ge oud-Hollandse tekst gehandhaafd." Brieven naar Zee: ma. 31 aug. t/m wo. 2 sept., 16.30 en 19.00 uur, zolder Zeeuws Archief Middelburg. Scène uit Brieven naar Zee foto Pepijn Cladder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95