buitenland i 7 Teams Karzai en Abdullah eisen overwinning op Ophef over terrorist Lockerbie Poetin naar vernielde centrale De avond voor ramadan Tientallen Afrikanen omgekomen op zee zaterdag 22 augustus 2009 VERKIEZINGEN Kiescommissie noemt claims voorbarig Eerste uitslagen verkiezingen worden niet vandaag maar dinsdag verwacht. Einduitslag mogelijk pas begin september bekend. Europese Commissie maant kandidaten tot kalmte met het claimen van verkiezingswinst. Kabul - De campagneteams van de zittende president Hamid Kar zai en diens belangrijkste rivaal Ab dullah Abdullah hebben gisteren allebei gezegd dat hun kandidaat aan de leiding gaat in de donder dag gehouden verkiezingen in Af ghanistan. Beide kampen beroepen zich op informele tellingen. De onafhanke lijke kiescommissie liet weten dat de eerste officiële uitslagen niet vandaag, zoals eerder gemeld, maar pas dinsdag worden ver wacht. De einduitslag kan nog wel tot begin september op zich laten wachten. Het team van Karzai zegt dat de president meer dan vijftig procent van de stemmen heeft behaald, wat een tweede ronde overbodig geneve - Ongeveer 75 Afrikaanse migranten zijn in de Middellandse Zee omgekomen nadat ze in hun gestrande boot zonder water en voedsel kwamen te zitten. Dat meldde de VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr gisteren. londen - De Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Mili band, is 'zeer verbijsterd en diep bedroefd' over het welkom dat honderden Libiërs donderdaga vond hebben gegeven aan de da der van de aanslag boven het Schotse dorpje Lockerbie. Zij zwaaiden met Libische en Schotse vlaggen, terwijl 'vaderlandslieven de muziek' te horen was. Miliband waarschuwt Libië dat de manier waarop Abdel Basset al-Megrahi wordt behandeld, ern stige diplomatieke gevolgen kan hebben. Berichten dat de Britse re gering de Schotse beslissing zou hebben aangemoedigd om de di plomatieke en economische ban den met Libië aan te halen, noem de Miliband 'laster'. zou maken. De tellingen bij het campagnehoofdkwartier van Ab dullah gaven daarentegen aan dat de oud-minister van Buitenlandse Zaken de zittende president achter zich heeft gelaten, maar er hingen geen tellingen bij uit het zuiden en oosten van het land, waar Kar zai de meeste steun heeft. Later zei Abdullah zelf dat mogelijk wel een tweede ronde nodig is, omdat bei de kandidaten misschien niet bo ven de vijftig procent zijn uitgeko men. Medewerkers van de kiescommis sie zeiden dat het nog veel te vroeg is voor een van beide kam pen om de overwinning op te ei sen. Ook de Europese Commissie maande de. Afghaanse presidents kandidaten op te houden zichzelf tot overwinnaars van de verkiezin gen uit te roepen. Ze moeten wachten op de officiële uitslag. Bij verspreide incidenten vielen ten minste 26 doden, veel minder dan vooraf werd gevreesd. In to taal kwamen elf medewerkers van stembureaus om het leven door aanslagen. Vooral in de taliban-bol- werken in het zuiden bleven veel mensen thuis, wat Abdullah in de kaart kan hebben gespeeld. Don derdagavond laat vielen taliban- strijders even buiten de stad Ma- zar-i-Sharif in het relatief rustige noorden van het land een vracht wagen met stembiljetten aan. Daar bij kwam een verkiezingsmedewer ker om het leven. De vrachtwagen brandde uit. Volgens een woordvoerder van de kiescommissie bedroeg de op komst onder de vijftien miljoen ge registreerde kiezers veertig tot vijf tig procent, beduidend minder dan de zeventig procent bij de vori ge verkiezingen in 2004. De autori teiten slaagden erin 6202 stemloka len te openen, ongeveer 95 pro cent van het totaal dat was ge pland. De-Europese Commissie, die Af ghanistan tientallen miljoenen per jaar doneert, feliciteerde de bevol king van het land alvast met de verkiezingen. Een woordvoerder zei dat die „succesvol zijn verlo pen, gezien de extreem uitdagende omstandigheden." Een groep EU-waarnemers in de Afghaanse hoofdstad Kabul geeft vandaag een persconferentie over de verkiezingen. JAKARTA - Islamitische vrouwen in Indonesië zijn bijeengekomen voor het tarawih, een gebed dat traditio neel 's avonds voor het begin van de vastenmaand ramadan gehouden wordt. Vandaag start voor veel mos lims de dertig dagen durende perio de van vasten tussen zonsopkomst en zonsondergang. Het exacte mo ment van het begin van de ramadan kan verschillen. Sommige moslims houden het moment aan waarop de sikkel van de nieuwe maan zicht baar is in Mekka. Anderen gaan uit van de dag waarop de nieuwe maan in hun eigen land zichtbaar is. De meeste moslims in Europa houden Mekka aan. Ramadan eindigt dit jaar op 21 september om 19.41 uur met het Suikerfeest, foto Mast Irham/EPA moskou - De Russische premier Vladimir Poetin heeft gisteren de Siberische waterkrachtcentrale be zocht die maandag door een explo sie werd vernield. Hij zei dat er weinig hoop is voor de 49 arbei ders die nog worden vermist, naast de 26 doden die zijn gebor gen. Poetin sprak van een 'enorme tragedie' en riep de eigenaar van de centrale, RusHydro, op de ge zinnen van de doden en vermis ten gelijk te behandelen. „Wij kun nen allemaal zien wat er gebeurd is, laten wij er niet omheen draaien", zei hij nadat hij op de plaats van de ramp was rondge leid. De oorzaak van het ongeluk is nog niet achterhaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7