'Schotten bedankt' was voor mij te weinig zeeland 125 Blijf in de race Creativiteitsexplosie op Scrap- en Kaartenbeurs JUBILEUM Muziek verbroedert Zeeuwen en bevrijders zaterdag 22 augustus 2009 Inter Scaldis Pipes and Drums viert haar zilveren jubileum. Wat is er mooier dan een doedelzak band als 'levend' monument voor de Schotse bevrijders van Walcheren: „Ze hebben het ver diend." door Selma Osman Zijn ogen glimmen, als op richter Gaston Timmer man vertelt over het laat ste bezoek aan Ber- wick-upon-Tweed. Doedelzakband Inter Scaldis was begin deze maand in de meest noordelijke En gelse stad om de bevrijders te bege leiden tijdens de Minden Day Para de. „Het was een geweldige beleve nis. Duizenden mensen die langs de kant stonden te klappen, en het weerzien met de oud-strijders. Dan weet je: daar doe je het voor." Op een gure novemberdag in 1983 ontmoet Timmerman de Schotse oud-strijders bij de jaarlijkse her denking van de bevrijding in Vlis- singen. Hij komt er elk jaar, want zelf verloor hij in de Tweede We reldoorlog een broer. Luisterend naar hun verhalen over de landing raakt de Vlissinger onder de in druk. „Het waren wildvreemde mensen die hun leven in de waag schaal stelden om ons te bevrij den." Spontaan belooft hij een 'le vend' monument voor de Schotse bevrijders op te richten. „Je kunt ook een blok steen neerzetten en er 'Schotten bedankt' op beitelen. Maar dat vond ik te weinig. Met de band doe je iets terug voor men sen, die het verdiend hebben." In de loop der jaren ontstond een bijzondere vriendschap tussen de doedelzakband en de bevrijders. Dit jaar waren de muzikanten voor de zeventiende keer in Schot land om de oud-strijders te begelei den bij de jaarlijkse parade. „Zodra wij in Berwick zijn, komt de eer ste veteraan al met uitgestoken ar men op ons af We hebben er zelfs een eigen plekje in de kazerne." Met het spelen van authentieke Schotse muziek heeft Inter Scaldis in de afgelopen 25 jaar flink wat successen.behaald. De Zeeuwen openden in 2001 het défilé ter ere van Prins Bernhards negentigste verjaardag, liepen in 2004 en 2005 mee in de défilés in Wageningen en ze speelden met André Rieu in Brussel en Berlijn. In de eigen pro vincie dragen ze hun steentje bij aan verschillende herdenkingen. door Mieke van der Jagt GOES - Mannen mogen ook van daag nog gratis naar binnen tij dens de 'Knotsgekke Kaarten en Scrapdagen'. Een grote aderlating voor de organisatie kan dat niet wezen, want er lopen er maar wei nig van rond. Gisteren waren het vooral vrou wen, die komen kijken wat er aan kralen, stickers, plaatjes en papier voor nieuwigheden te koop zijn. Moeders en dochters, oma's met kleindochters, vriendinnen en tan- te's met nichtjes. Ze maken er een gezellig dagje van, want een hele dag kun je makkelijk doorbrengen in de Zeelandhallen in Goes, voor al als je deelneemt aan de vele workshops die leveranciers van hobby-artikelen aanbieden. Het is de eerste keer dat de beurs in Zeeland wordt gehouden. Lief hebberijen als zelf kaarten maken en scrappen hebben inmiddels zo'n hoge vlucht genomen dat er een markt is voor een gespeciali seerde beurs. Bij de scrap- en kaar- tenstands van bredere hobbybeur zen loopt het doorgaans storm. Wegens doorslaand succes van scrap- en kaartenbeurzen in Zwol le en Den Bosch, koos de beursor- ganisatie voor een zuidwestelijke locatie, dus Goes. Tijdens de zo mervakantie wil de organisatie ook nog een graantje meepikken van de toeristen. Noa de Pagter uit Meliskerke mocht met haar tante Jopie Koppe- jan uit Nieuw- en Sint Joosland mee naar de beurs. Het zijn allebei fervente knutselaars. Bij twee Ant werpse dames doen ze een work shop die resulteert in prachtige bladwijzers, die je op de hoek van een pagina schuift. De techniek gaat uit van een stevig wit papiertje, dat zorgvuldig in vorm wordt gevouwen. De grond- kleur wordt erop getamponneerd en de motieven worden er met hardglazen stempels, ton-sur-ton opgedrukt. Noa kiest voor de kleur die bij haar leeftijd past: ro ze. Tante Jopie neigt wat meer naar paars. De Knotsgekke Kaarten en Scrap dagen in de Zeelandhallen zijn vandaag nog van 10 tot 17 uur. www.knotsgekkekaartendagen.nl Hulp en advies aan ondernemers Bel het KvK Schakelteam 0800 5432100 www.kvk.nl/schakelteam De bandspreuk: Mediis Canimus In Undis Wij maken muziek te midden van de golven Inter Scaldis draagt het fulldress uniform van het voormalige Schotse regiment The King's Own Scottish Borderers. Het uniform wordt op maat gemaakt bij de Schotse kiltmaker in Edinburgh. sporran tas die op de kilt gedragen wordt. Diende ook om de edele delen te beschermen chanter of melodiepijp plaid als bescherming tegen wind en regen flashes sgian dubh, (zwart mes)| werd vroeger onder de oksel verstopt wordt nu ceremonieel in de rechtersok gedragen ghillie brogues (opengewerkte schoen) bas-drone kilt Iedere familie (clan) had een eigen ruitpatroon (tartan) spats, witte slobkousen bescherming tegen distels glengarry (hoofddeksel) zwart voor pipers en geblokt voor drummers Felix Binicewicz bron Inter Scaldis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67