zeeland 123 maakt zich op voor nieuwbouw Drie miljoen kuub zand voor duin en strand Adhemar van Waes niet meer verkiesbaar Aandacht voor vrouwen VOC en WIC bij opening shantyfestival PALAZZO Schieting gilde GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 20 - 21 - 22 AUGUSTUS zaterdag 22 augustus 2009 'De noodzaak van de kustversterking is wel duidelijk. Bij hoogwater is er bij ons weinig strand meer-over' 'Door de uitstekende zomer hebben we een prima omzet gedraaid. Vorig jaar was al goed, maar nu is het een stuk beter' door Frank van Cooten Susan Labijt van strandpa viljoen Carrousel in Groe- de kan weer lachen. Ze moet weliswaar haar ver trouwde paviljoen volgende maand afbreken voor de kustver sterking maar laat een nieuw pavil joen met een moderne uitstraling terugbouwen. Zestig meter verder op. „Ik bekijk het positief. Verande ring hoeft geen verslechtering te zijn. Gelukkig krijgen we veel me dewerking van het waterschap." Susan en haar man Ronald van de Broek runnen Carrousel al een dik ke acht jaar. Het paviljoen dateert echter al van 1995. Gasten beseffen nog niet dat ze een van hun laatste pintjes drinken of lunch gebruiken op het huidige terras van Carrou sel. Het paviljoen sluit op 20 septem ber. Op 1 oktober moet het ge bouw weg zijn. Want dan begint het waterschap met de verbreding van de duinen. Alles schuift in principe zestig meter op. Het duin wordt zestig meter breder en het strand schuift dus zestig meter op richting de Westerschelde. Carrou sel schuift zestig meter mee. Een al ternatief is er niet. Anders zou het paviljoen onder het duinzand ko men te liggen. Susan en haar man moesten even slikken toen ze voor de eerste keer te horen kregen dat ze moeten wij ken voor de bredere duinen. „In eerste instantie werd gedacht dat we een heel jaar kwijt zouden zijn. Het is toch je broodwinning. Ook in de winter wil ik een goede bo terham verdienen." De tijd dat strandpaviljoens alleen een paar weken in het hoogsei zoen open waren, ligt immers al ver achter ons. Door de vakantie ons is het een stukje rustiger." Die inkomsten moet Carrousel de komende maanden missen. Com pensatie van de overheid is er niet. Buitendijks bouwen is immers voor eigen risico. En strandpavil joens staan te boek als roerend goed. Die moeten dus altijd te ver plaatsen zijn. Susan en Ronald be talen zodoende alles uit eigen zak. De verplaatsing, de bouw van het nieuwe paviljoen en aanleg van de nutsvoorzieningen. Susan begrijpt de noodzaak van de kustversterking. Het water rukt op. Zelfs bij laagtij is er niet veel strand meer over. Kleine waterpar- 'Ik bekijk het positief. Verandering hoeft geen verslechtering te zijn' spreiding zijn veel paviljoens het jaar rond open. Ook in de winter maanden doen de paviljoens goe de zaken. „Ook buiten het hoogsei zoen draai ik gewoon mijn terras. We hebben dan vooral veel Bel gische klanten. De prijzen bij ons zijn lager dan aan de Belgische kust. Het parkeren is goedkoper, bij ons mogen honden op het strand, de natuur is prachtig en bij tijen op het strand zijn gevaarlijk voor kinderen en door het opruk kende water kunnen strandgan- gers zich al gauw opgesloten voe len. Zandopspuiting is dus bittere noodzaak. „Als het druk is, is er weinig strand. En als het water op komt, blijft er niet veel strand meer over." De gedachten van Susan blikken vooruit naar volgende maand. „Het blijft toch een dubbel gevoel. Ik weet wel dat we er iets moois voor terugkrijgen, maar het is nog precies een maand. Dan wordt ons vertrouwde paviljoen, waar we acht jaar onze ziel en zaligheid in hebben gestoken, afgebroken." Susan en Ronald zullen regelmatig te vinden zijn op het strand om de voortgang van de werken te vol gen. De werkzaamheden zijn ook te volgen op de website www.strandpaviljoencarrousel- groede.nl. Op de website zijn dan ook foto's te zien van de zandop- spuitingen. Carrousel draait in ieder geval de ze zomer een prima seizoen. „Vo rig jaar was het al niet slecht, maar we doen het nu een stuk beter. Het is ook een betere zomer dan vorig jaar en dat merk je in de om zet." Carrousel is ook geliefd bij de gasten van camping Groede. Die hoeven alleen het strand en het duin over te steken. Als de-werk zaamheden straks klaar zijn, moe ten ze wel zestig meter verder door de duinen lopen. Afhankelijk van het weer hopen Susan en Ronald hun nieuwe pa viljoen zestig meter verderop in mei volgend jaar te openen. door Frank van Cooten foto Wim Kooyman Na jaren van voorbereiding is het eindelijk zo ver. Dit najaar start de aanpak van de zwakke schakels aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Te begin nen met het gedeelte Nieuw- vliet-Groede. De versterking van de kust begint in september. Het projectbureau Zwakke Schakel van het water schap Zeeuws-Vlaanderen houdt op woensdag 26 augustus twee in formatiebijeenkomsten. Deze bij eenkomsten zijn in het kantoor van het projectbureau aan de Veer haven 5 in Breskens in de vorm van inloopsessies. De eerste bijeenkomst is van 15.00 tot 17.00 uur, de tweede van 19.00 tot 21.00 uur. Het deeltraject Nieuwvliet-Groede beslaat circa - drie kilometer tussen Kruishoofd (Nieuwvliet) en 't Killetje bij Nieu we Sluis (Breskens). De werkzaamheden bestaan uit het aanleggen van nieuwe duinen en een nieuw strand. Eerst wordt begonnen met het opruimen van (dijk)meubilair (zitbankjes, fietsen rekken en dergelijke), afrasterin gen en begroeiingen. Dan volgt het aanbrengen van zand voor een nieuw duin aan de zeezijde met er voor een nieuw strand. Na het aanbrengen van het zand (circa drie miljoen kubieke meter) wordt het nieuwe duin ingericht met beplanting, afrasteringen, (dijk)meubilair en een onder- houdspad. Tijdens de inloopses sies geven de betrokken partijen tekst en uitleg. De noodzaak van de kustversterking is duidelijk. Door het oprukkende wa ter is er weinig strand meer over zoals hier bij Groede. foto Wim Kooyman emm msmmm TERNEUZEN - Op vrijdag 4, zater dag 5 en zondag 6 september staat de binnenstad van Terneuzen in het teken van het vijfde Vliegende Hollander Shantyfestival. De Heemkundige Vereniging Terneu zen haakt daar op in met een le zing van dr. M. Barend-Van Haef- ten, vrijdagavond in De Grote Kerk in de Noordstraat, gewijd aan de vrouwen aan boord van schepen van de Verenigde Oost-In dische Compagnie en de West-In dische Compagnie. Eén van de ver halen tijdens de lezing gaat over de zusters Lammens aan boord van het schip Adrichem met be stemming Batavia. Ze kwamen uit Kloosterzande. De twee stammen uit een burgemeestersfamilie uit Axel. De lezing begint om 19.30 uur. rmrwriitm *>t door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Wethouder Adhemar van Waes stelt zich bij de volgen de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2010 niet meer verkiesbaar. Dat heeft hij het bestuur van de CDA afdeling Terneuzen laten we ten. Van Waes blijft na de verkie zingen wel actief als CDA-lid, maar niet meer als gemeentebe stuurder. Het bestuur draagt wet houder Jaap Bos voor als nieuwe lijsttrekker. „Ik heb na de laatste verkiezing in tern al aangekondigd dat dit mijn laatste periode zou wordén", zegt Van Waes. „Ik ben vijf keer lijst trekker geweest voor het CDA en samen met het bestuur en de frac tie is er de afgelopen periode veel energie gestoken in vernieuwing en het zoeken naar nieuwe men sen voor het CDA in Terneuzen. Deze missie is geslaagd en het is een logische stap dat de vernieu wing en deze mensen een kans krijgen. Bovendien is het na twin tig jaar onafgebroken wethouder te zijn geweest goed om eens ande re dingen te doen." Het bestuur betreurt, maar respec teert de beslissing van Van Waes. „Ik denk dat het CDA in de per soon van Jaap Bos een heel goede lijsttrekker krijgt", zegt Van Waes. NEW COLLECTION DOMBURG Markt 1 a 4357 BG Domburg AARDENBURG - Schuttersgilde Sint Sebastiaan uit Aardenburg houdt woensdag 26 augustus de laatste toeristenschieting van het seizoen. Toeristen en streekbewoners kun nen op het schuttersterrein aan de Herendreef tussen 19.15 en 22.00 uur proberen de 'vogels' van de staande wip te schieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55