41 binnenland s 'Zelfstandige kan Stille armoede onder eenpitters AL 25 JAAR BOUWEN OP SUCCES y .J Automaat NS is te beïnvloeden peter van straaten S/M 1) Het werkloosheidscijfer valt mee, zo bleek eerder deze week. Waarschijnlijk dankzij zelfstandige ondernemers die in stille armoede de crisis proberen door te komen. Nederlandse man overlijdt aan Mexicaanse griep zaterdag 22 augustus 2009 rta ilÉffi k Je leeft maar één keer. En dat leven wil ]e inrichten naar je eigen smaak. Je eigen huis moet daarom altijd uniek zijn en voldoen aan jouw wensen. 'Heerlijk wonen' noemen wij dat. Livingstone kiest daarin al 25 jaar lang voor kwalitatief bouwen. En met partners in iedere regio bieden we je altijd het beste en het nieuwste. Ontdek het zelf en vraag de catalogus aan op www.livingstone.org. Vraag gratis de Huizotheek met 50 ideeën en de brochure Twintig Nieuwe Woonideeën aan op www.livingstone.org Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemersbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis FEERUJK WCMEN PERFECT BOUWEH Showroom Breda, Vossenberg 4 (tegenover de Makro), tel.: 076 - 573 57 35 Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2, tel.: 036 - 548 94 58 Bij NADER INZIEN In de krant van donderdag 20 augustus over de brand in Kampen staat dat burgemees ter Schouwenaar van Middelburg geen adviezen gaat geven aan zijn collega. In het arti kel is niet vërmeld dat hij niet 'ongevraagd' wil adviseren. Als hem daarom gevraagd wordt, wil hij dat wel. Hij heeft in Arnemuiden ervaring met een brand waarbij kinde ren om kwamen. UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen (NS) gaan al hun kaartauto- maten aanpassen nu is gebleken dat door een foefje uit te halen rei zigers voor bepaalde reizen min der kunnen betalen dan eigenlijk zou moeten. Dat liet een woord voerder van de NS gisteren weten. Wanneer reizigers bijvoorbeeld van Groningen naar Amsterdam willen reizen en terug, kost een re tourtje 42,30 euro. Wanneer de rei ziger een kaartje koopt van Gro ningen naar Groningen Noord via Amsterdam kost een enkele reis 35,20 euro. Dat is 7,ro euro minder en de reiziger kan evengoed op en neer van Groningen naar Amster dam. Volgens de NS is dit trucje moge lijk op sommige grotere afstanden, waarbij in de buurt van het ver- trekstation ook een kleiner station ligt. De NS wil de automaten nu aanpassen zonder goedwillende reizigers te duperen. „Tot die tijd is het een legale wijze van vervoer", aldus de woordvoerder. -m~ VERBORGEN WERKLOOSHEID den haag - De werkloosheid on der kleine zelfstandigen is veel gro ter dan uit de officiële cijfers blijkt. Daardoor bestaat het gevaar dat ze te weinig hulp krijgen om de reces sie heelhuids door te komen. Daar voor waarschuwen economen en arbeidsmarktdeskundigen. Veel bedrijven bezuinigen door minder externe deskundigen en freelancers in te huren. Ons land telt tussen de 500.000 en een mil joen zzp'ers, zelfstandigen zonder personeel. „Als je aanneemt dat die gemid deld 10 procent minder opdrach ten hebben, komt dat neer op het equivalent van 50.000 tot 100.000 voltijdse banen die verdwenen zijn", rekent arbeidsmarktdeskun- dige Paul de Beer van de Universi teit van Amsterdam voor. „Maar dat vind je in geen enkele statis tiek terug. Pas als een zzp'er de stekker uit zijn bedrijf trekt en zich inschrijft als werkzoekende, duikt hij weer op in de statistie ken." De zzp' ers zijn de smeerolie van onze economie, verklaart de Til- burgse hoogleraar economie pro fessor Sylvester Eijffrnger. „Het zijn hardwerkende mensen die kei hard geraakt worden door deze re cessie. Maar ze zijn niet goed geor ganiseerd en ik vrees dat ze te veel aan hun lot worden overgelaten. Dat kan er toe leiden dat veel zzp' ers het niet gaan redden", aldus Eijffrnger. Eijffrngers Tilburgse collega-profes sor Lans Bovenberg is een stuk minder bezorgd over de overle vingskansen. „Het zijn over het al gemeen zeer inventieve mensen die snel anticiperen op veranderen de omstandigheden." Volgens Bovenberg is er ook vol doende aandacht voor de proble men van zzp'ers. „Het zijn de zee hondjes van onze economie." De schattingen over het aantal zzp' ers in Nederland variëren, afhanke lijk van de gekozen definitie. Ai- leen vorig jaar al kwamen er vol gens de Kamer van Koophandel ruim 100.000 zzp'ers bij. Veel zzp'ers zijn in de bouw aan het werk. Als het daar minder gaat vangen door Hans Gertsen Hij zit nog niet in de problemen. „Maar vroeger had ik een heel goed inkomen. Nu is het krap." De Haagse freelance- fotograaf Robert van Stuyvenberg voelt de effecten van de crisis. Niet eens zozeer doordat hij nu minder opdrachten krijgt, maar omdat de tarieven be hoorlijk onder druk staan. „Vroe ger kreeg ik voor een serie van zes foto's die ik in een dagdeel maakte 300 euro. Nu is dat gezakt naar 200." Van Stuyvenberg hoort van collega's soortgelijke verhalen. Hoeveel zelfstandige ondernemers het momenteel moeilijk hebben, is onduidelijk. „Het beeld is, voor zover we het hebben, ook niet een duidig", zegt Linde Gonggrijp, di recteur van FNV Zelfstandigen. De vakbond voor kleine zelfstandigen begon onlangs een onderzoek via de eigen website om een idee te krijgen van de omvang van de pro blemen. Gonggrijp: „Je hoort regel matig geluiden over zzp'ers die tientallen procenten minder werk hebben. Anderen zeggen juist niet of nauwelijks door de crisis te wor den geraakt. Maar ze zitten zeker niet massaal in de put." Of inmiddels niet meer. Zoals Mar tin Bourgonje, een consultant die al acht jaar zelfstandig is. „Vorig jaar ging het ineens een stuk min der. Ik draaide vanaf mei 2008 om zetten die meer dan de helft lager lagen dan ik gewend was. Het leek heel zorgelijk te worden. Ik heb toen het bedrijf omgezet van een SBBSSSMMNH Watersportwinkel Veerdam 3 Kortgene JULUE MANWEN KteoeM ZIcH AUilP 2ö RAAR UIT den haag - Een 58-jarige man is donderdag overleden aan de Mexi caanse griep. Dat heeft het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren bekend ge maakt. Het is het tweede dodelijke slachtoffer van de griep in Neder land. De man, die in het zieken huis is gestorven, leed al aan ernsti ge aandoeningen voor hij de griep kreeg. Vanwege deze kwalen werd hij al eerder in het ziekenhuis op genomen. Over de aard van zijn ziekte doet het RIVM geen mededelingen. Ook de eerste griepdode, een ze ventienjarige jongen, had al een slechte gezondheid voor hij be smet raakte met het HiNi-virus dat de griep veroorzaakt. Hij leed aan een aangeboren aandoening. Mensen die door ziekte of ouder dom een verminderde weerstand hebben zijn extra vatbaar voor de Mexicaanse griep. Het RIVM houdt niet meer bij hoeveel Neder landers de nieuwe variant van de griep onder de leden hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4