Enquête over kustplan Bijzonder sjeesje krijgt oude glorie terug Zorgstroom heeft geen extra tegenvallers Expositie Zeeuwse orchideeënkwekers Hagenaar gewond bij bedrijfsongeval Onderzeeërtje kijken op de Middelburg zaterdag 22 augustus 2009 DIJKVERSTERKING Zeeuwen mogen meedenken over beleid door Maurits Sep middelburg - Eind dit jaar moet het nieuwe kustbeleidsplan voor Zeeland klaar zijn. Bij het maken van concrete plannen voor de ko mende jaren tot 2015 is een belang rijke rol weggelegd voor ideeën die Zeeuwen zelf hebben. Daarvoor kunnen ze een enquête invullen op de nieuwe website wa- terkeringen.zeeland.nl, die gisteren is gelanceerd. De enquête sluit half oktober. Het kustplan moet ge maakt worden door provincie, wa terschappen en Rijkswaterstaat. door Lilian Dominicus nisse - Eigenlijk had paardenlief hebber Cees Maurice uit Nisse ge zegd dat hij geen oude karren meer zou restaureren. Dat was na dat hij net twaalfhonderd uur had gestoken in het opknappen van een Walcherse boerenmenwagen. Maar toen kwam ineens het sjees- je van zijn buren te koop en ver pulverden die goede voornemens op slag. „Ik had hem nog maar net in bezit of ik stond er al mee te puzzelen", zegt Maurice, terwijl hij een liefde volle blik op zijn jongste restaura tieobject werpt. Het sjeesje staat met de verschillende onderdelen nog uit elkaar, in de grondverf: donkergrijs voor waar het donker groen moeten komen, lichtgrijs voor het lichtgroen en roze voor het bladgoud. „Mensen moeten er soms om lachen, maar met roze als ondergrond komt het bladgoud straks het beste uit", verklaart Mau rice, die nauwgezet te werk gaat als het gaat om opknappen van ambachtswerk. Geen detail ont gaat hem. Ook in dit rijtuigje zit ten inmiddels alweer honderden uren en Maurice verwacht er nog Cees Maurice bij de Zeeuwse sjees, die ooit in het bezit is geweest van de familie Dominicus. foto Willem Mieras wel een hele poos mee bezig te zijn. Het moet opnieuw in perfec te, originele staat. „In de loop der jaren zijn er veren op gezet. Maar oorspronkelijk waren het lederen riemen. Dus heb ik in India van die riemen laten maken." Boeken over sjezen zijn erbij gehaald, het advies van een professionele sje- zenrestaurateur ingewonnen, de geschiedenis onderzocht. Het sjeesje is een unicum voor het Zeeuws cultureel erfgoed, weet Maurice. „Hiervan is er maar één. Er bestaat nog een sjeesje, dat staat in het museum in Zierikzee, maar het is jonger." Waarschijnlijk is dit sjeesje al gebouwd rond 1800. „Ik ben nog op zoek naar meer infor matie. Ik wil hem compleet docu menteren voor latere generaties. Wie heeft de opdracht gegeven om het rijtuigje te bouwen? En wanneer was dat precies? Ik weet al wie de wagenmaker was. Tij dens de restauratie kwamen de let ters De Blaaij te voorschijn. Maar er waren wagenmakers in zowel Driewegen, Nisse als Zaamslag." Het rijtuigje was lange tijd in bezit van de familie Dominicus. „Het is verkocht tijdens een koopdag in de jaren zestig op de Meestoof aan de Bonzijweg in Wemeldinge, naar verluidt voor een bedrag van vijftien gulden. De stoof is in 1866 gesticht door Adriaan Dominicus. Maar mogelijk heeft het daarvoor op de Reephof gestaan aan de Noordelijke Achterweg. Ik ver moed zelfs dat 'ie daar gemaakt is. Dat moét nog te achterhalen zijn." Zij zijn verenigd in het Zeeuws Overlegorgaan Waterkeringen (ZOW). „Zeeland wil dé provincie voor watermanagement zijn. Om die ambitie te verwezenlijken is ook geld beschikbaar gesteld", zegt woordvoerster Wyanda Schop. De ideeën die mensen via de enquête aandragen, worden beoordeeld op haalbaarheid. Als ze uitvoerbaar zijn, worden ze verwerkt in het de finitieve kustplan. Met belangen groepen worden aparte besprekin gen gevoerd, verklaart Schop. Het ZOW wil snel aan de slag met on derzoeken en proefprojecten. Bij de beoordeling van de plannen voor de dijken en duinen wordt uitdrukkelijk gekeken naar hoe ver nieuwend ze zijn. Met name wordt gezocht naar ideeën hoe bij het versterken van de waterkerin gen extra winst behaald kan wor den door aansluiting te zoeken bij andere ruimtelijke ontwikkelingen in Zeeland. De bestaande kustpro- jecten Zwakke Schakels dienen daarbij als voorbeeld. Ook daar is geprobeerd niet alleen dijken en duinen te versterken, maar tegelij kertijd andere wensen te vervul len. Een goed voorbeeld is de nieu we panoramaweg aan de zeezijde van de dijk bij Westkapelle.[ Hulp en advies aan ondernemers Bel het KvK Schakelteam 0800 5432100 www.kvk.nl/schakelteam WILHELMINADORP Tijdens de polderfeesten in de jubi lerende Wilhelminapolder, vol gend weekeinde, stellen Zeeuwse leden van de Brabants/Zeeuwse or- chideeënkring, hun bloeiende plan ten tentoon in het Wilhelmina- huis. Tijdens de show zijn ook bij zondere orchideeën te koop en kunnen bezoekers een stoomcur- susje krijgen. De tentoonstelling duurt van 10.00 tot 17.00 uur. NIEUWDORP Een 67 jarige man uit Den Haag is vrijdagochtend ernstig gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval in een bedrijf aan de Luxemburgweg in Nieuwdorp. De Hagenaar kwam bij het takelen van zware metalen platen tussen twee platen terecht Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De ar beidsinspectie onderzoekt de zaak. middelburg - Tijdens de lopende reorganisatie heeft zorginstelling Zorgstroom nog geen thuiszorgers hoeven ontslaan. Ook zijn dit jaar geen nieuwe financiële tegenval lers opgedoken. Dat meldt directeur Léon Pher- nambucq, enigszins opgelucht. Hij is intern 'nog flink plannen aan het maken' om zijn bedrijf weer gezond te krijgen. „De laatste ver wacht ik in september of oktober. Het enige plan dat we hebben afge rond, is dat van de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning, red.). Daarvoor is verlies voorzien, en dat accepteren we." Een tijdje terug bleek dat de zorginstelling flink moest reorganiseren. Ze kwam miljoenen tekort. middelburg - De mijnenjager Hr. Ms. Middelburg, heeft opnieuw Middelburg gekozen als tijdelijke domicilie. Na een afwezigheid van ruim drie jaar kunnen belangstel lenden vandaag het schip weer van binnen bekijken. Volgens com mandant S.E. Glaser is ruim 2,5 jaar groot onderhoud aan het schip gepleegd. Zo zijn er nieuwe systemen geïnstalleerd en ook de verblijven zijn aangepakt. Op het achterdek prijkt een knalgele mi ni-onderzeeër met sonar die de zeebodem kan scannen. Het appa raat kostte 1,3 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45