Eerste Scrap- en Kaartenbeurs biedt 22 zeeland UltpladtS6n Camping is geen OptiG maar Kloetinge gaat schaatsen Zelfs ervaren scrappers kunnen nog wat leren Van een wit papiertje tot een persoonlijke bladwijzer Op gepimpte slippers terug naar Zeeuws-Vlaanderen <1 Ir De mussen vallen van het dak, zaterdag 22 augustus 2009 Hanneke Freie en haar moeder Ine ke uit Kapelle doen een workshop bij Scrapart. Niet dat ze beginnelin gen zijn. Samen hebben ze Hanti's World opgezet, waarmee ze overal in Zeeland workshops en kinder feestjes begeleiden. Ineke heeft bij Scrapart een per soonlijk receptenboekje gemaakt: dikke kartonnen pagina's met een collage van toepasselijke motiefjes. Hanneke maakt een even persoon lijk fotostandaardje. Scrappen is niets meer of minder dan collages maken van kleine stukjes papier, stofjes, bandjes en verder alles wat je vinden kunt en wat het beeld kan ondersteunen. Noa de Pagter uit Meliskerke mocht met haar tante Jopie Koppe- jan uit Nieuw- en Sint Joosland mee naar de beurs. Het zijn allebei fervente knutselaars. Bij twee Ant werpse dames doen ze een work shop die resulteert in prachtige bladwijzers, die je op de hoek van een pagina schuift. De techniek gaat uit van een stevig wit papiertje, dat zorgvuldig in vorm wordt gevouwen. De grond- kleur wordt erop getamponneerd en de motieven worden er met hardglazen stempels, ton-sur-ton opgedrukt. Noa kiest voor de kleur die bij haar leeftijd past: roze. Tante Jopie neigt wat meer naar paars. Maria en Layla Duysserïnck, moe der en dochter uit Biervliet en Cad- zand, beheersèn uiteenlopende knutseltechnieken, maar een paar rubberen strandslippers hadden ze nog nooit onderhanden gehad. Bij Jetty IJdema, die de workshop 'Pimp your Slippers' leidt, hebben ze allebei een paar zwarte slippers met witte polkadots uitgekozen. Op het transparante bovenwerk be vestigen ze schelpjes, lovertjes, kra len en alles wat maar een vrolijke, zomerse indruk geeft. Het hoeft na tuurlijk niet, maar de kunst is om een paar te maken: de schelpjes, kraaltjes en lovertjes precies sym metrisch op de slippers. De dames Duysserinck lukt dat wel. Wat je al niet met een stuk je papier kunt doen. Met een kraaltje en een kleurtje. Vooral vrouwen ontdekken telkens iets nieuws in de Zeelandhallen in Goes. door Mieke van der Jagt annen mogen gratis naar binnen tijdens de 'Knotsgekke Kaar ten en Scrapdagen'. Een grote aderlating voor de orga nisatie kan dat niet wezen, want er lopen er maar weinig van rond. Vooral vrouwen zijn het, die ko men kijken wat er aan kralen, stickers, plaatjes en papier voor nieuwigheden te koop zijn. Moe ders en dochters, oma's met klein dochters, vriendinnen en tante's met nichtjes: de meest bezoekers komen twee aan twee. Ze maken er een gezellig dagje van, want een hele dag kun je makkelijk door brengen in de Zeelandhallen in Goes, vooral als je deelneemt aan de vele workshops die leveranciers van hobby-artikelen aanbieden in de kraampjes. Het is de eerste keer dat de beurs in Zeeland wordt gehouden. Lief hebberijen als zelf kaarten maken en scrappen hebben inmiddels zo'n hoge vlucht genomen dat er een markt is voor een gespeciali seerde beurs. Bij de scrap- en kaar- tenstands van bredere hobbybeur zen loopt het doorgaans storm. Wegens doorslaand succes van scrap- en kaartenbeurzen in Zwol le en Den Bosch, koos de beursor- ganisatie voor een zuidwestelijke locatie, dus in Goes. Tijdens de zo mervakantie wil de organisatie ook nog een graantje meepikken van de toeristen. Tijdens de eerste beursdag op donderdag, die bloed heet begon, was het nog niet erg druk in de grote hal, waar het overigens wat betreft de temperatuur goed uit te hou den was. Maar vrijdag liepen de da mes al harder. Het is opvallend dat er nauwelijks bezoekers rondlopen die zich zo maar eens komen oriënteren. Bij de kramen worden spullen aange boden met exotische namen en ondoorgrondelijke afkortingen. Vraag het aan een willekeurige voorbijganger en je krijgt deskun dige en vriendelijke uitleg. De meeste bezoeksters komen om hun voorraad aan te vullen, liefst met de nieuwste spullen, om idee ën op te doen en om eventuele nieuwe technieken mee te pikken. Wat ook opmerkelijk is, is dat het verschjl tussen volwassenen en kinderen -meisjes natuurlijk - vol komen wegvalt. De kinderen zit ten net zo handig als hun moe ders, oma's en tantes te scrappen, te plakken, te vlechten en te bordu ren. Vanzelfsprekend is er voor de nieu wigheden de meeste belangstel ling. Hippe colliers maken van fietsbanden, een geavanceerde vorm van scoobidoo-vlechten met kostbare garens en het drukken van reliëfs in karton en papier, waarmee je dan weer verder kunt scrappen, plakken en kleuren. De standwerker die een klein pers je aanprijst, heeft voortdurend een grote groep belangstellenden om zich heen staan. De malletjes, die reliëfs of stempels maken, kun je kopen, maar je kunt ze ook zelf maken. Een in vorm gesneden stukje karton is voldoende om een diepe print of een gekleurd figuur te maken. De grote belangstelling voor het persje is wel te verklaren. Als je zelf je malletjes kunt maken, maakt het de hobby minder duur en een stuk creatiever. Lenneke de Vries uit Breda weet dat het scrap pen en kaarten maken geen goed kope hobby is, als je alles moet ko pen. „Ik kom hier vooral om idee ën op te doen, niet om maar van alles aan te schaffen. Intussen heb ik wel een tasje vol met lovertjes, bandjes en kralen. Het is allemaal zo mooi, ik kan het gewoon niet la ten liggen. Ik zie wat en ik krijg meteen een idee wat je daarmee kunt doen. Dan kan ik vervolgens niet wachten om het thuis onmid dellijk uit te voeren." Dat gaat niet door, ze is samen met haar moe der gekomen, die nog ergens een workshop doet. Dat doet Lenneke dan ook maar: een vakantiealbum maken: een klassiek fotoalbum met een stoffen omslag. De Knotsgekke Kaarten en Scrap dagen in de Zeelandhallen zijn vandaag nog tussen 10.00 en 17.00 uur. Q www.knotsgekkekaartendagen.ni door Frank Balkenende OUD-SABBINGE - Camping De Haas verplaatsen naar de akker waar de gemeente Goes nu een dorpsbos heeft geprojecteerd, zodat Oud-Sabbinge zijn huidige ruilver kavelingsbosje kan behouden. De Goese wethouder Rinus Dieleman zou zo het merendeel van de dor pelingen gelukkig maken, maar hij ziet er geen brood in. Het merendeel van de Oud-Sab- bingenaren wil zijn dorpsbosje niet opofferen voor uitbreiding van camping De Haas, ook al com penseert de gemeente dat met een drie hectare groot bos aan de noordkant van de kern. Anderzijds zit de camping klem tussen dorp en dorpsbos. De Haas heeft dringend behoefte aan meer ruimte, want de kampeerder vraagt tegenwoordig meer ruimte en de stacaravans zijn in de loop der jaren groter geworden. Dus waarom de camping niet uit plaatsen naar de plek die Goes op het oog heeft voor het compensatie- bos? Iedereen tevreden. Of toch niet? Wethouder Dieleman: „Dat is niet zo simpel als het lijkt. Camping De Haas heeft geïnvesteerd op het huidige terrein en is al zeker twaalf jaar bezig met het uitbrei dingsplan, dat zich richt op het aangrenzende dorpsbos. Een com pleet nieuwe camping inrichten op een andere locatie betekent een fors hogere investering. Volgens mij is dat geen optie." In dat geval komt wel het huidige campingterrein vrij, dat een nieuwe invulling zou kunnen krijgen die ook wat oplevert. Woningbouw bijvoor beeld. Met de opbrengst kan mede de verplaatsing van de camping wor den betaald. „Ook dat lijkt een aardige gedach te, maar je moet je afvragen of en hoeveel woningbouw je wilt op Oud-Sabbinge. Zeker met de huidi ge woningmarkt. We praten ten slotte over een flink terrein. Kijk, ik snap best dat inwoners dat bos je niet kwijt willen, maar we com penseren dat met een drie hectare groot bos met wat meer voorzie ningen. En dat vlakbij het dorp. Bovendien is er ook wel wat af te dingen op de kwaliteit van het hui dige dorpsbos." door Frank Balkenende KLOETINGE - Schaatsen in hartje zo mer? Jazeker, in Kloetinge kan het 2 en 3 september tijdens de Klus- durpsdagen, de plaatselijke kinder vakantiedagen. De Stichting Jeugd werk Kloetinge legt dan een heuse schaatsbaan neer. Hoeveel liter water gaat erop? Hoe houd je de baan koud? Dat soort vragen krijgt secretaris Petra Men- heere van Jeugdwerk Kloetinge da gelijks. Ze moet er om grinniken. „Ja, want het is een kunststofbaan, die je als een puzzel in elkaar legt. Kun je gewoon huren, compleet met tachtig paar schaatsen." De Kloetingse kindervakantieda gen beleven deze zomer hun twee de lustrum. Reden om eens uit te pakken. „We zijn altijd in voor een beetje gekkigheid. Dit jaar is het thema 'winter'. Ja, daar hoort na tuurlijk een schaatsbaan bij", zegt Menheere. Dat is nog niet alles. Als entree trekken vrijwilligers een reuzeniglo op. Voor het betere winterse weer wordt een sneeuw- machine gehuurd. Uiteraard staat er een koek- en zopietent. Met cho colademelk, maar zonder snert. „Het is te warm voor erwten soep." Overdag kunnen de deelne- mertjes aan de Klusdurpse Dagen (inmiddels 125) lekker schaatsen, 's Avonds op 2 en 3 september mo- gen dorpelingen ook een baantje trekken in de kassen van Reijerse aan de Manneeweg, waar het spek takel zich afspeelt. www.jeugdwerkkloetinge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42