Boekenborg is groot 21 zeeland Vijf aangiften tegen verdachte van ontucht Kenny PZC! zaterdag De schoolboeken in het voortget onderwijs zijn vanaf dit jaar gratis. Maar ouders moeten per kind wel 75 euro borg betalen tegen beschadigingen. Ouderraden reageren verrast. De krant 5 weken voor 15 euro! - zaterdag 22 augustus 2009 d°°r Maikel Harte BOEKENBORC Kent u Kenny van Hum mel inmiddels ook? Ken ny van Hummel is een wielrenner die de laat ste maanden is uitgegroeid tot wat men een bekende Nederlan der placht te noemen. Kenny ver schijnt in talkshows op televisie, wordt herkend op straat en haalt nu de krantenkoppen omdat hij door een knieblessure niet kon starten in de Eneco Tour, de profronde die nu door Nederland en België trekt. Tot teleurstelling van de organisatie. Want, zo las ik: „Kenny is toch een pu bliekstrekker." Dat is hij niet van wege zijn overwinningen. Kenny is een verdienstelijk wielrenner die regelmatig prijzen pakt, maar dankt zijn roem aan het feit dat hij slecht gefietst heeft. Dat klinkt paradoxaal en dat is het ook. In de laatste Tour de France werd Van Hummel in bergetappes keer op keer laatste en moest hij vechten om op tijd binnen te komen en niet gediskwalificeerd te worden. Zijn strijd tegen de tijd werd opge pikt door de pers en iedere Tour etappe weer werden de verrichtin- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 gen van Kenny op de voet ge volgd. Kenny werd een volksheld. Het zal er wel mee te maken heb ben dat mensen vaak een voor keur hebben voor de underdog, maar ik begrijp dat niet. Ik hoop altijd dat de beste wint en dat de beste de meeste eer en glorie toe komt. Het is ook wat inconse quent van het Nederlandse sport publiek. Als een speler in het Ne derlands Elftal drie keer een bal verkeerd raakt wordt hij uitgeflo ten, als iemand een penalty mist valt de hele natie over hem heen, maar als een Nederlander dagen achter elkaar laatste wordt in de Tour de France, op uren achter stand wordt gereden en eigenlijk de slechtste is van alle deelne mers dan wordt hij een volksheld. Dan mag hij na de Tour de France bij de eerste wedstrijd in Neder- land onder luide toejuichingen het startschot lossen, waarover de organisator nog zonder gene op merkt dat hij voor het eerst een contract heeft moeten opstellen voor iemand die de start doet. Waarom zou je nog willen win nen? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Marcel Modde Het lijkt een bedrag van 'niets' die borg, maar juist gezinnen met een laag inko men zijn de dupe, zegt de Stichting Leergeld. In de oude situatie gold voor minima een tegemoetkoming in de studie kosten van 570 euro per kind. Die toelage is met het gratis worden van de schoolboeken verlaagd tot maximaal 184 euro, leert een over zicht van de Informatie Beheer Groep. Wie dacht dat zijn kind voortaan 'gratis' naar school kan, komt be drogen uit. Boeken mogen bij het achterwege laten van de 75 euro borg weliswaar niet worden gewei gerd, de vordering blijft in dat ge val wél openstaan. En het gaat ze ker niet alleen om de borg. De bij komende kosten die een school in rekening brengt (variërend van de huur van een kluisje tot aan excur sies) kunnen flink oplopen en ver schillen sterk per instelling. Ouderraden lijken verrast te zijn door de borgstelling en geven aan niet op de hoogte te zijn van de re geling. „Bij ons was het in ieder ge val niet aangekondigd. Een donder middelburg - Vijf slachtoffers heb ben tot nu toe aangifte gedaan te gen de man die afgelopen maan dag in Middelburg is aangehouden op verdenking van ontucht met en verleiding tot ontucht van min derjarige meisjes. Er volgen nog meer aangiften, heeft het Open baar Ministerie gisteren laten we ten. Het OM wil niet zeggen hoe veel slachtoffers er bij justitie be slag bij heldere hemel", zegt secre taris Marjan Glas van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. „Wij hebben hier als ouderraad nooit over gesproken. Je moet het be staan ervan opmaken uit de jaarno ta voor het nieuwe seizoen. Die is trouwens belachelijk hoog. Je zou bijna gaan vermoeden dat het "boe kenpakket zo wordt verrekend." De regeling op zich, vindt Glas niet onredelijk. „Dan weten de kin deren tenminste dat ze netjes met de boeken moeten omgaan, [e hebt ze te leen." Dat werkt alleen wanneer ouders tegelijkertijd een borg zetten op het zakgeld van hun kinderen, zegt Jan Bosland gekscherend. Hij is plaatsvervangend voorzitter en lid van de medezeggenschapsraad van de stedelijke scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg. Ook hem zegt de borgregeling 'even niks'. „We hebben de school gevraagd de jaarnota te specifice ren en dat hebben ze keurig ge daan." De tweede post ad 75 euro boven aan het uitgebreide lijstje was Bosland nog niet opgevallen. Hij tilt er niet te zwaar aan. „Ik weet niet welk beeld mensen heb ben wanneer wordt gezegd dat iets gratis is. Niks is gratis!" kend zijn. De 43-jarige verdachte blijft voorlopig vast zitten. De zaak kwam aan het licht na een aangifte van een moeder van een slachtoffer. De politie heeft in de woning en de winkel van de man een aantal computers en tweehonderd harde schijven in be slag genomen. De verdachte zit in beperking. Hij mag geen contact hebben met de buitenwereld. Niek van Waterschoot, scheidend secretaris van de ouderraad van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) in Terneuzen valt stil bij een vraag over de boekenborg. De tweedejaars van het VMBO daar betalen bovendien 175 euro voor het gebruik van een laptop. „Dat weet ik wel, maar van een borg op boeken heb ik nog nooit gehoord. Onze zorg was dat goede boeken uit het pakket zouden worden ge haald, zodat de school kan rondko men van de overheidsbijdrage. Maar dat is allemaal heel netjes ge regeld! Uit contacten in het lande lijk circuit hoor je wel dat sommi ge scholen op slinkse wijze te werk gaan: boeken van de lijst ha len, die kopiëren en dan ouders de kopiekosten voorschotelen." ZSC-rector Tinus Frankemölle wijst op landelijke afspraken die zijn gemaakt over de borg. „Ik ga er vanuit dat daar in ouderraden en klankbordgroepen ook over is gesproken." Indirect profiteren de leerlingen weer van de borgpot, zegt Frankemölle. „In een schooi gaat publiek geld om en dat moet ook echt aan onderwijs worden be steed, vinden wij. We gaan niet potverteren. De rente van de borg vloeit weer naar de leerlingen." Zorg voor de boeken Kaft de schoolboeken met goed kaftpapier, niet met bijvoorbeeld oude kranten. Gebruik een goede schooltas en ga daar ook zorgvuldig mee om. Een schoolboek moet vier jaar mee kunnen. Een boekenpakket van een gemid delde scholier weegt 15 tot 20 kilo gram en kost zo'n 350 tot 450 eu ro. Bij De Ruiter en Fanoy bestellen 14.000 Zeeuwse studenten hun boeken, dat is ongeveer 90 pro cent van de leerlingen in het Zeeuwse voortgezet onderwijs. Naar schatting gaan er dit jaar 750.000 schoolboeken bij de Vlis- singse schoolboekenhandel uit. Nazomerfestival digitaal Op www.pzc.nl/nazomerfestival vindt u video's, het weblog van de di recteur, alle verhalen, links, tweets. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Nog meer kunstnieuws op www.pzc.nl/cultuur éesax&xMx&ssssiï&SEn Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat 20tavi/'-'ig om me! cersconsgegevens In h« colofon treft u nadere informatie Ruimte voor de boekenpakketen in het Goese Lyceum, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2