zeeland 123 heel lekker zacht aan op eerste Scrap- en Kaartenbeurs ESSEESSZ Geen extra tegenvallers Zorgstroom PALAZZO wpotachou 75% KORTING GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 20 - 21 - 22 AUGUSTUS zaterdag 22 augustus 2009 W NEW COLLECTION DOMBURG Wld ZIJN VERHUISD NAAR Markt Ia 4357 BG Domburg trendy damesmode OP DE ZOMERCOLLECTIE Kleine Markt 3,4381 EJ Vlissingen tel.0118-41 31 66 'De zee heeft iets magisch, dat blijft altijd trekken' Theodoor Braaksma door Mieke van der Jagt annen mogen gratis naar binnen tijdens de 'Knotsgekke Kaar ten en Scrapdagen'. Een grote aderlating voor de orga nisatie kan dat niet wezen, want er lopen er maar weinig van rond. Vooral vrouwen zijn het, die ko men kijken wat er aan kralen, stickers, plaatjes en papier voor nieuwigheden te koop zijn. Moe ders en dochters, oma's met klein dochters, vriendinnen en tante's met nichtjes. Ze maken er een ge zellig dagje van, want een hele dag kun je makkelijk zoekbrengen in de Zeelandhallen in Goes, vooral als je deelneemt aan de vele work shops die leveranciers van specifie ke hobby-artikelen aanbieden in de kraampjes. Het is de eerste keer dat de beurs in Zeeland wordt gehouden. Lief hebberijen als zelf kaarten maken en scrappen hebben inmiddels zo'n hoge vlucht genomen dat er een markt is voor een gespeciali seerde beurs. Bij de scrap- en kaar- tenstands van bredere hobbybeur zen loopt het doorgaans storm. Wegens doorslaand succes van scrap- en kaartenbeurzen in Zwol le en Den Bosch, koos de beursor- ganisatie voor een zuidwestelijke locatie in Goes. Tijdens de zomer vakantie wil de organisatie ook nog een graantje meepikken van de toeristen. Noa de Pagter uit Meliskerke mocht met haar tante Jopie Koppe- jan uit Nieuw- en Sint Joosland mee naar de beurs. Het zijn allebei fervente knutselaars. Bij twee Ant werpse dames doen ze een work shop die resulteert in prachtige bladwijzers, die je op de hoek van een pagina schuift. De techniek gaat uit van een stevig wit papiertje, dat zorgvuldig in vorm wordt gevouwen. De grond- kleur moet erop getamponneerd en de motieven worden er met hardglazen stempels, ton-sur-ton opgedrukt. Noa kiest voor de kleur die bij haar leeftijd past: ro ze. Tante Jopie neigt wat meer naar paars. De Knotsgekke Kaarten en Scrap dagen in de Zeelandhallen zijn vandaag nog van 10 tot 17 uur. www.knotsgekkekaartendagen.nl MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft deze week twee mannen aan gehouden die verdacht worden van de overval op en de mishande ling van een taxichauffeur op zon dag 19 juli in Oost-Souburg. Gisteren is een 35-jarige man uit de gemeente Tholen in Stellen dam aangehouden. Maandag pakte de politie in Vlissingen een 31-jari- ge man uit Bergen op Zoom op. De rechter-commissaris heeft de Bergenaar in bewaring gesteld. De verdachte zit in beperking. Hij mag geen contact hebben met de buitenwereld behalve met zijn ad vocaat. De Tholenaar is overge bracht naar Torentijd, waar hij zal worden gehoord. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Het slachtoffer herstelt thuis nog van zijn verwondingen. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Tijdens de lopende reorganisatie heeft zorginstelling Zorgstroom nog geen thuiszorgers hoeven te ontslaan. Ook zijn dit jaar geen nieuwe financiële tegen vallers opgedoken. Dat meldt directeur Léon Pher- nambucq, enigszins opgelucht. Hij is intern 'nog flink plannen aan het maken' om zijn bedrijf weer gezond te krijgen. „De laatste ver wacht ik in september of oktober. Daarom kan ik er nu nog niks over kwijt. Het enige plan dat we hebben afgerond, is dat van de WMO. Daarvoor is verlies voor zien en dat accepteren we." Ook het tekort van dit jaar en vol gend jaar neemt Phernambucq op de koop toe. „Het jaar erop moet het wel weer goed zijn. Maar dat er dit jaar geen obstakels meer te verwachten zijn, betekent dat we in elk geval op koers liggen. We gaan nu naar goedkopere mede werkers en wat met de rest ge beurt, moet nog blijken." Een tijdje terug bleek dat de zorg instelling flink moest reorganise ren. wegens een miljoenentekort. door Annemarie Zevenbergen Het is een gemêleerd ge zelschap, aan de vloed lijn bij Westkapelle. Serooskerke, Zoutelan- de, Middelburg, Vlaanderen en Scherpenzeel trekken met vereen de krachten aan de sleepnetten en deponeren enthousiast de vangst op het strand. Vriendschappen bloeien spontaan op. Een strand- dag wordt opeens heel anders voor de 'zeevrienden'. Bibberend neemt de 9-jarige Glenn uit België een hap uit zijn broodje. Hij heeft het koud, on danks de hoge luchttemperatuur. Maar hij laat zich niet kennen en gaat al snel mee de zee in om te helpen een sleepnet over de zeebo dem te trekken. Want het is wel heel spannend om straks te zien wat dat oplevert. Het lijkt net zwaan-kleef-aan in het zeewater. Theodoor Braaksma neemt op uitnodiging van Mu seum Het Polderhuis in Westkapel le kinderen vanaf het strand mee de zee in om te vissen met sleep netten. Nou ja vissen.... het gaat meer om het plezier en elkaar af troeven met de vangst. Als de 9-jarige Kyra uit Zoutelande als eerste met Theodoor aan het sleepnet 'gaat', komt er al snel ge zelschap bij. De Middelburgse broers Bart en Jeroen haken aan en binnen de kortste keren is er een behoorlijke groep kinderen aan de slag. De groep 'zeevrien den' gaat keer op keer het water in en raakt niet uitgekeken op de vangst. Het Polderhuis richt zich in de zo mer op de jeugd met allerlei activi teiten, van speurtochten door het dorp tot deze 'open workshop' zo als Theodoor het omschrijft. Er is belangstelling genoeg. Veel ouders nemen ook even een kijkje om te zien wat 'die man met dat net met hun kinderen doet'. Na enige uit leg wordt het grut aangemoedigd, om mee te doen. De meesten heb ben daar wel zin in, een enkeling gaat 'liever zwemmen'. Het is behoorlijk aanpakken met zo'n net. Zoals Bart het verwoordt als hij puffend en hijgend bij de vloedlijn zijn vangst inspecteert: „Het is best zwaar hoor, zeker als je wat dieper gaat". Maar hij gaat onvermoeibaar door. De vangst is gevarieerd. Klagen de 'Wasschappelse' vissers over het geringe aantal scholletjes door de kustversterking, de kinderen halen ze moeiteloos binnen. Naast schol letjes zijn er scharbotjes, tarbotjes, zeedruiven, mini-kwalletjes en een aantal forse krabben. De 'meester', zoals sommige kinde ren Theodoor noemen, heeft het naar z'n zin. De bedoeling is dat de vangst met enige uitleg ook een educatief tintje krijgt, maar de kin deren luisteren met een half oor en verdwijnen weer in zee. Theo door constateert 'dat de zee een stuk schoner is geworden'. Vol gens hem is dat te danken aan het feit dat er steeds meer zuiveringsin stallaties komen, zowel in Neder land als in Vlaanderen. „Het water is helderder en er zit meer leven in." Alsof de kinderen zijn gelijk wil len bewijzen, een nieuwe lading bevat naast twee platvisjes ook gar naaltjes, zeedruiven, zeesla en mi ni-kwalletjes. Een van de kinderen heeft er moeite mee om afscheid te nemen van zijn vangst. Hij heeft een scharbotje in zijn hand palm liggen en zegt 'ik noem je, ik noem je'. Na enig denkwerk komt hij op 'Flin'. Dat 'doopritueel' her haalt zich bijna bij iedere vangst van hem. Een moeder smeert een van de 'zeevrienden' nog even in, zon en zeewater zorgen snel voor rode vel letjes. Bas uit Scherpenzeel kent ook geen watervrees en gaat tot borsthoogte de zee in met een van de netten. De kinderen hebben al snel door hoe ze de netten moe ten legen. Van achter vastpakken en dan langzaam naar voren toe leegschudden. Volgens Theodoor zitten er 'aardi ge dingen tussen'. Hij signaleert een ribkwal, 'dat is de kleinste kwal ter wereld', en een zeeboon tje. „Die moet je bewaren joh", zegt Theodoor tegen een van de kinderen. „Dat is best apart. Het is de kleinste zee-egel die er is." Het witte dingetje ziet er inderdaad uit als een boon. Theodoor neemt een hapje zeesla en spoort Jeroen aan hetzelfde te doen. Die ziet dat echter niet zo zitten; 'ik heb dat al eens gegeten hoor, in een restau rant' en laat het stukje sla tersluiks in het zand glijden. De bedoeling van deze 'open work shop' is om strandgangers, met na me kinderen, te laten ontdekken dat het water waarin ze ronddarte len veel leven bevat. „In feite gaan mensen pootje baden in een kin derkamer. Het krioelt hier van het jonge leven. Kijk naar de platvis jes, de garnaaltjes, de wiersoorten. Noem maar op. Daar sta je niet bij stil als je de zee ingaat." Als beloning voor het harde wer ken halen de 'zeevrienden' aan het einde van de middag een echt di ploma op in Het Polderhuis. En de vangst? Die gaat gewoon weer terug. „Er gaat hier niets de pan in", bena drukt Theodoor als ouders verlek kerd naar de iets grotere platvissen en garnalen kijken die de kinderen hebben binnengehaald. De 'zee vrienden' willen de vangst echt niet opeten, 'ben je gek'! 'De mensen gaan pootjebaden in een kinderkamer, de zee zit vol met jong leven' Theodoor Braaksma Alle 'zeevrienden' wilden toch even een platvisje vasthouden als die tussen de vangst zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25