cultuur 117 Kunstspoor wisselt uit met België De Jong brengt nieuw werk KUNSTROUTE Meanderen langs exposities in Noord-Beveland Slotfilm en slotfeest (500) Days of Summer zaterdag 22 augustus 2009 De elfde editie van Kunst- spoor Noord-Beveland vindt onder nieuwe vlag plaats en onthaalt zes Bel gische gastexposanten. door Ali Pankow De elfde editie van Kunst- spoor, de jaarlijkse beel dende kunstroute door Noord-Beveland tij dens de twee laatste weekenden van augustus, biedt dit keer ook plaats aan zes Belgische gastexpo santen. „Het betreft een internationale uit wisseling. Volgend jaar april gaan enkele kunstenaars van hier hun werk exposeren in Galerie Stad huis in het Belgische Kaprijke", vertelt secretaris Lenny van Broek hoven van de Stichting Kunst- spoor Noord-Beveland. Zij biedt in haar Galerie Kats aan de Dorps straat in Kats de komende twee weekenden plaats aan die Bel gische gastexposanten. „Tot nu toe ruimden wij binnen de kunstroute altijd plaats in voor Zeeuwse ere-exposanten, maar die bron raakte een beetje uitgeput. Wij achtten het tijd voor wat WÊmm - i «s ,,s De nieuwe vlag van Kunstspoor Noord-Beveland. nieuws en hebben gekozen voor een uitwisseling. Dat blijft niet al leen bij België. Er zijn bijvoor beeld nu al contacten voor vol gend jaar om een uitwisseling aan te gaan met kunstenaars uit Frank rijk", vertelt de secretaris. Naast het werk van de gastexpo santen, is er uiteraard veel meer te zien op de kunstroute door Noord-Beveland. Op achttien loca ties tonen 23 kunstenaars hun Schilderij van Adri Karman. Hij exposeert tijdens Kunstspoor samen met an dere kunstenaars in dorpshuis De Brug in Colijnsplaat. werk. Het deelnemersveld is di vers: kunstschilders, beeldhou wers, fotografen en keramisten. De professionele en semi-profes- sionele deelnemers zijn na ballota ge tot de kunstroute toegelaten. „Zo'n beoordeling ligt natuurlijk altijd een beetje lastig. Het is nooit leuk om mensen af te wijzen. An derzijds heeft het bestuur hier be wust voor gekozen omdat we nou eenmaal een behoorlijk niveau wil len handhaven", zegt Van Broek hoven. Het doel van Kunstspoor is het pu bliek de weg te wijzen naar het werk van kunstenaars die op Noord-Beveland wonen of werken en naar de galeries op het eiland. Volgens de secretaris ligt bij het volgen van een kunstroute de drempel beslist niet al te hoog om spontaan bij een expositie binnen te stappen. „De afstanden zijn ook heel goed per fiets af te leggen en de combinatie kunst en natuur blijkt prima te werken. De route trekt jaarlijks tussen de achthon derd en duizend bezoekers." Naast het organiseren van de jaar lijkse kunstroute houdt de Stich ting Kunstspoor zich ook met an dere activiteiten bezig. Zo stelde het bestuur, met ondersteuning van de gemeente, in 2006 de Maer- lant Poëzieprijs in. Deze dichters prijs is genoemd naar Jacob van Maerlant (1228-1300), de aartsva der van de Nederlandse dicht kunst. De bundeling van geselec teerde gedichten leidde in dat eer ste jaar tot de bundel Mooiste ge dichten Noord-Beveland. Het thema van de poëziewedstrijd dit jaar was 'Water, in de ruimste zin van het woord'. De jury heeft 24 gedichten uit de circa tweehon derd inzendingen geselecteerd en nu uitgebracht in de bundel De mooiste gedichten over Water. De prijs voor het beste gedicht werd eind april uitgereikt aan Hans Din- gemanse. De poëziebundel is zo juist beschikbaar gekomen en is voor 7,50 euro te koop op alle loca ties van Kunstspoor Noord-Beve land. Kunstroute door Noord-Beveland, zater dag 22 en zondag 23 augustus, 11.00 - 18.00 uur. meer info: www.kunstspoor.nl Film by the Sea sluit het festival af met een van de beste komedies van het jaar: en een uniek slotfeest met zinderend optreden van Crazy Organs. Programma 21.15 uur: aanvang slotfilm 23.00 uur: aanvang slotfeest Entree: 17,50 inclusief feest Kaarten zijn te koop vanaf 27 augustus aan de kassa's van CineCity en de Drvkkery in Middelburg. www.filmbythesea.nl MIDDELBURG - De Middelburgse or- ganiste Margreeth Chr. de Jong voegt opnieuw drie publicaties toe aan haar almaar groeiende compo- sitie-oeuvre. Deze worden dinsdag 25 augustus gepresenteerd met een concert in de Nieuwe Kerk in Mid delburg, waaraan ze als kerkmusi cus verbonden is. Alle composities verschijnen ook in druk. In Three Children's Songs heeft De Jong teksten van de Engelse dich ter William Blake als uitgangspunt genomen. Deze zijn afkomstig uit diens Songs of Innocence (1789), een verzameling gedichten die de onschuld van de jeugd en de blijd schap over de natuur beschrijven, waarbij een nadere relatie met God wordt voorgestaan. „Ik heb drie teksten genomen die slaan op kinderen en op fluitspe len", zegt De Jong. „Die teksten heb ik bewerkt voor orgel en so praan. Ik heb geprobeerd om wat er in die tekst staat - bijvoorbeeld als het gaat over een fluit - direct te vertalen naar het orgel. De stuk ken zijn divers van karakter. De twee hoekdelen zijn heel vrolijk en een beetje jazzy en het midden stuk is een wiegenlied en dat klinkt ook zo: heel ingetogen, alsof een moeder haar kind wiegt." Tijdens het presentatieconcert neemt sopraan Elisabeth van Duijn-Blom de zangpartij voor haar rekening. Het tweede nieuwe werk van de organiste is Five Prelu des for Christmas, net als Three Children's Songs geschreven in een laat-romantische Franse stijl. De vijf stukken zijn gebaseerd op be kende kerstliederen, zoals Komt Organiste Margreeth de Jong. allen tezamen en Stille nacht. „Ik heb geprobeerd om het ook voor de amateurorganist wat eenvoudig te houden. Het eerste stuk, Adeste fdelis, is wel wat moeilijk, maar daarna volgen stukken die heel goed te spelen zijn, dus ook voor mensen die het niet heel goed kun nen, kan het aantrekkelijk zijn om het eens te proberen." Margreeth de Jong presenteert te vens het zevende deel van Andachtige Musique, haar populai re serie bladmuziek waarin jaar lijks een nieuw deel verschijnt. „Het kenmerkende van de serie is dat het bewerkingen van psalmen en gezangen zijn uitsluitend in ba rokstijl. Het is bedoeld voor kerk- maar ook voor concertgebruik." Deel zeven is geheel gewijd aan één bijbelse tekst: de Lofzang van Maria. Tijdens het presentatiecon cert speelt De Jong behalve haar ei gen werk een sonate van Felix Mendelssohn Bartholdy. Dit jaar is het Mendelssohn-jaar, aangezien het tweehonderd jaar geleden is dat de componist werd ge.boren. Presentatieconcert, dinsdag 25 augus tus, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur. De composities verschijnen in druk bij uitgeverij Den Hertog in Hou ten en bij Bpeijenga, Veenhuizen. De eerste exemplaren worden aangebo den aan burgemeester Schouwenaar. ,5GB Video op www.pzc.nl/cultuur door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17