Tips voor gelukkig online leven i6| gezondheid Schoonmoeder roept ambivalente gevoelens op denkwijzer zaterdag 22 augustus 2009 Mail kan meer kapotmaken dan je lief is. De grootste conflicten in het bedrijfsleven zijn een gevolg van verkeerd gevallen e-mail. In zijn boek Hoe overleef ik mijn inbox? geeft internetexpert Jim Stolze tips voor een gelukkig online leven. door Ingrid Beckers foto CPD Sommige mensen hebben er een handje van: mailtjes versturen, waarin ze hun woede de vrijs loop laten. Of erger: waarin ze hechte vriendschappen of relaties opzeggen. Een vriendin vertelde dat een van haar beste vrienden na een onschuldig akkefietje via de mail liet weten niet naar haar veertigste verjaardag te komen. Ze wa ren uit elkaar gegroeid, vond hij. En o ja, hij had ook moeite met haar oppervlakkige levensstijl. Tsja, daar zit je dan achter je computer. Ga je reageren of niet? En hoe doe je dat dan? Vanachter het toetsenbord, net als hij, of pak je toch maar ouderwets de telefoon? Het kan best dat de vriend in kwestie zijn mail in een opwelling verstuurde en geen spijt durft te bekennen. Daarom adviseert internetexpert Jim Stolze: zodra je emoties voelt tijdens het tikken, stop dan! „Achter het toetsenbord voelen mensen zich vaak een hele held, ze laten zich meeslepen door emoties", verklaart hij. „Voor ze er erg in hebben, spuien ze allerlei ongenoegens waarvan ze op dat moment de gevolgen niet overzien. Om die reden heeft Google al een aantal jaar geleden een 'spijtknop' geïntroduceerd. Zodra je mail verstuurt, verschijnt op je scherm de vraag: Weet u zeker dat u deze mail wilt verzenden?" Want mail kan meer kapotmaken dan je lief is. Dat geldt vooral op de werkvloer, weet Stolze. „De grootste misverstanden in het bedrijfsleven zijn het gevolg van korte, eenregelige mails. Wie ergens boos of te leurgesteld over is, kan dan ook beter met de persoon in kwestie gaan lunchen of wandelen. Als je tegenover elkaar staat, voelt het gelijk al heel anders. Mensen moe ten zich ook realiseren dat communicatie voor een klein deel uit woorden bestaat. Veel belangrijker is intonatie, lichaamstaal en gezichtsuitdrukking." Deze zomer verscheen van Jim Stolze het boek Hoe overleef ik mijn inbox?. Daarin geeft hij allerhande tips voor een gelukkig online leven. Geen overbodige luxe als je net terug bent van vakantie en een overvol le inbox moet legen. In zijn boek schrijft Stolze hoe je dat zo efficiënt mogelijk doet. Maar bovenal gaat Stolze in op de invloed van internet en e-mail op ons sociaal leven. De beste tip in het boek: gebruik e-mail al leen voor communicatie en niet voor con versatie. Toch zou je ze de kost niet willen geven: al die mensen die voornamelijk via e-mail converseren. „Er zit ook iets dubbels in e-mail", geeft Stolze toe. „De tip heeft dan ook vooral betrekking op communica tie in het bedrijfsleven. Er zijn veel mensen die het heerlijk vinden elkaar lange mails te schrijven en zo contact te houden." Is dat contact minderwaardig, zoals sceptici beweren? Uit onderzoek blijkt van niet. Vooral het contact met wat Stolze weak ties noemt, groeit en bloeit onder invloed van e-mail en internetsites als Hyves en Face- book. „Weak ties zijn mensen met wie je onregelmatig, soms enkele keren per jaar, oppervlakkig contact hebt. Geen beste vrienden dus, maar toch te waardevol om het contact dood te laten bloeden." Dat laatste zou zonder internet sneller gebeu ren, weet Stolze. „Websites als Hyves en Facebook lijken te zijn uitgevonden voor het onderhouden van contact met zulke kennissen. Tijd om te bellen heb of neem je niet, maar een groet en een krabbel op Hyves is zo gezet." Vraag is: worden mensen daar nu ook ge lukkiger van? Stolze: „Het antwoord luidt volmondig: ja. Verschillende onderzoeken wijzen uit dat sociale interactie via het net een positieve invloed heeft op onze geluks- beleving." Die sociale interactie varieert van het uit wisselen van mails met vrienden tot het deel uitmaken van onlinecommunity's over onderwerpen als fietsen, handwerken, voetbal en noem maar op. Op deze sites ko men mensen samen om informatie uit te wisselen, lol te maken en elkaar te helpen. Ook lotgenoten van ernstige ziektes vin den via het net veel steun bij elkaar. Deel uitmaken van een groep maakt mensen ge lukkiger. Volgens Stolze veranderen vreemden via in ternet regelmatig in echte vrienden. Daar voor hoeven ze elkaar niet per definitie ook live te ontmoeten. „Sommige mensen vinden het bijvoorbeeld makkelijker online gevoelens te delen. Daardoor kan waarde vol contact ontstaan." Maar wie avond na avond achter zijn toet senbord doorbrengt, loopt het risico op een overkill aan virtuele vrienden. Via Hyves heb je met één muisklik een nieuwe vriend erbij. Dan kan het al snel de spuiga ten uitlopen. De trend van dit jaar is vol gens Belgische trendwatchers dan ook: de-friending. Oftewel: het opzeggen van vir tuele vriendschappen. Stolze heeft daar over zijn twijfels: „Met ongeveer acht mil joen accounts op Hyves lijkt van de-frien ding bij de massa in ieder geval nog geen sprake." Jim Stolze - Hoe overleef ik mijn inbox? Uitgeverij Nieuw Amsterdam. Prijs: 17,50 euro. reageren? gezondheid@wegener.nl door René Diekstra Onderweg naar mijn vakantiever blijf stop ik bij een Duits weg restaurant In het toilet hangen boven de urinoirs reclamebor den. Op de mijne staat een auto afgebeeld met daar schuin overheen in grote letters: 'Muss schnell weg!'. Daaronder wordt in kleinere letters de verklaring gegeven: 'Schwiegermutter kommt!'. Het blijkt reclame voor een autoverhuurbe drijf waar een telefoontje voldoende is om binnen no time een huurauto voor de deur te hebben. Op mijn vakantieadres vertel ik dit tegen de eigenaar van een restaurant die ik al een paar jaar ken. „Oh", is zijn reac tie. „Tussen mij en mij schoonmoeder gaat het heel anders. Ik heb onlangs nog een stukje grond voor haar gekocht." „Zo", rea geer ik oprecht. „Wat aardig van je." „Ze ker", is zijn reactie. „Ze wil er alleen niet in." Het duurt een halve seconde voordat het kwartje valt. Ik heb er eerlijk gezegd wel hartelijk om gelachen. Overigens heb ik hem niet gevraagd of het nou gewoon een mop was of ook uitdrukking van de relatie met zijn schoonmoeder. Wat is dat nou met schoonmoeders, dat ze zo'n prominente plaats in de volkshumor van tal van landen innemen? In Ljubljana bijvoorbeeld, de hoofdstad van Slovenië, het land waar ik mijn vakantie doorbreng, is een brug die in de volksmond de Brug der Schoonmoeders wordt genoemd. De brug is aan weerskanten versierd met dra ken! Het woord schoonmoeder schijnt in de vijf- teinde eeuw voor het eerst opgedoken te zijn en dan te verwijzen naar de moeder van de bruid. De toevoeging 'schoon', verta ling van het Franse 'belle', schijnt een uit drukking van beleefdheid te zijn. Aange zien de grappen over schoonmoeders be paald niet zo beleefd zijn, moet er bij de schoonmoeder sprake zijn van een figuur die sterk ambivalente gevoelens oproept. In zijn boek 'Totem en Taboo' heeft de be roemde psycholoog Sigmund Freud het over de schoonmoeder als een persoon die aan de ene kant angst, ontzag en vijandig heid oproept, omdat ze zo beslissend is of kan zijn voor de mate waarin haar dochter bereid is zich aan de bruidegom te geven, zowel seksueel als anderszins. Zo wil de tra ditie in veel culturen dat de bruid voor de huwelijksnacht instructies van haar moe der krijgt. Aan de andere kant oefent de schoonmoe der als vrouw ook aantrekkingskracht op de bruidegom uit, omdat ze twee belangrij ke eigenschappen in zich verenigt. Ze is de weliswaar oudere, maar dikwijls ook rijpe re versie van haar dochter. Ze kan daarom ook seksueel aantrekkingskracht voor de bruidegom hebben. Volgens Freud komt het niet zelden voor dat de bruidegom fan taseert over het gegeven dat de moeder de plaats van de dochter in het huwelijksbed inneemt. Ook schijnt overspel met de schoonmoeder bepaald geen uitzondering te zijn, hoewel het een groot taboe is. Daarnaast is de schoonmoeder ook moe der. Daardoor heeft ze mogelijk ook over eenkomsten met de eigen moeder van de bruidegom. De grappen over schoonmoe ders zijn volgens Freud daarom uitdruk king van het feit dat er tussen schoonmoe der en schoonzoon, althans van zijn kant, zulke tegenstrijdige gevoelens kunnen be staan. Aan de ene kant tederheid en aan trekking, aan de andere kant agressie en vij andigheid. Dat betekent niet-dat de relatie tussen schoonzoon en schoonmoeder door gaans slecht is. Als 'interessantere' van de twee moeders kan die zelfs beter zijn dan met de eigen moeder. En als-ie heel slecht is, dan is er altijd nog de mop om daar lucht aan te geven. Wat flik je me nou flapdrol? Wat ben je toch een stomme eikel. Ik dacht dat ik je wel kon vertrouwen maar dat had ik dus verkeerd. Ik hoop dat ik je lamlendige hoofd niet meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16