Supervoordelige Lastminutes! EP \j Arke.nl 141 meningen Verdieping en ontpoldering Westerschelde onnodig 399 599 649 699 479 te gast Mallorca Supervoordelige Vliegtickets! Mexico Ga snel naar uw winkel van Arke of boek direct o wmwmmm Dacht 't wel Arke.nl 'Ó9M iWVA' zaterdag 22 augustus 2009 door Hugo Polderman, Kamerlid voor de Socialistische Partij Commissaris van de koningin Karla Peijs vindt dat de Zeeuwen 'voor aap staan' nu er een conflict is met Vlaanderen over de verdie ping van de Westerschelde. Ontpoldering én verdieping zijn echter helemaal niet no dig, vindt Hugo Polderman, Kamerlid voor de Socialistische Partij. Het oordeel van de Raad van State dat het kabinet niet overtuigend heeft aangetoond dat er geen schade aan het milieu zal ont staan door de derde verdieping van de Wes terschelde, heeft na een aanvankelijke stilte veel stof doen opwaaien. Dat de belangenbe hartigers van de Antwerpse haven om eco nomische redenen boos zijn, is te begrijpen. Dit is echter geen reden om ze gelijk te ge ven. De verdieping van de Westerschelde heeft namelijk vervelende gevolgen. Allereerst treedt er schade op aan de natuur. Schorren en slikken aan de oevers van de Westerschelde zullen verdwijnen door afkal ving. Het idee dat dit ingeruild kan worden door het onder water zetten van goede land bouwgrond is absurd. De ontpoldering van de Hedwigepolder zal vanzelfsprekend lei den tot een nieuw natuurgebied, maar het verlies aan ecologische waarde van de pla ten en slikken in de Westerschelde zal hier mee nooit worden gecompenseerd. Daarnaast hebben de eerdere verdiepingen geleid tot het verdwijnen van zand en slib uit de Westerschelde door andere getijden- stromen. Naast gevolgen voor de natuur, heeft dit ook gevolgen voor de veiligheid. De schorren, slikken en zandplaten hebben een vertragende werking op de kracht van De Hedwigepolder bij hoog water. de golven. Door het verdiepen van de vaar geul spoelen deze natuurlijke golfbrekers weg. Het water kan hierdoor met nog meer kracht het achterste deel van de Schelde in clusief de stad Antwerpen bedreigen. Nu al spoelt daar bij een beetje vloed het water over de kade. Bij het scheidingsverdrag van België is in 1830 vastgelegd dat de Antwerpse Haven toegankelijk zou blijven. De vraag is hoe lang de Belgen rechten aan dit 'gedateerde' verdrag kunnen ontlenen en vooral tot wel ke grens. De oceaanschepen staken twee eeuwen geleden namelijk heel wat minder diep. Daarnaast heeft Nederland sinds die foto Camile Schelstraete tijd heel wat werk gemaakt van de toeganke lijkheid van de Antwerpse haven. Door eer dere uitdiepingen van de Westerschelde, maar bijvoorbeeld ook door het realiseren van het kanaal door Zuid-Beveland en later het Schelde-Rijnkanaal. Opmerkelijk is dat slechts weinigen de vraag stellen of verdieping werkelijk noodza kelijk is. Nog niet zo lang geleden werd Ant werpen verblijd met de komst van 's we relds grootste containerschip. Daarmee is bewezen dat de Antwerpse ha ven wel degelijk door dit soort oceaanreu zen kan worden aangedaan. De enige voor waarde is dat de kapitein rekening moet houden met de getijden. Het is echter twee maal per dag vloed. De Antwerpse haven is dus tweemaal daags prima bereikbaar voor dit soort schepen, waarvan er overigens ook maar een zeer gering aantal zijn. De verdieping én de ontpoldering zijn dus beide volstrekt onnodig. Daarmee kan het verdrag dat in 2005 met de Belgen werd ge sloten in de prullenbak. Dit betekent overi gens niet dat wij onze zuiderburen maar aan hun lot moeten overlaten. Minister van der Hoeven zei laatst bij de pre sentatie van een rapport over de toekomst van de Rotterdamse haven: 'In China of Sau- di-Arabië zien ze echt geen verschil tussen Hamburg, Rotterdam of Antwerpen.' Een te recht constatering, die de noodzaak aan geeft van betere samenwerking tussen de ha vens in het noordwesten van Europa. Neder land moet het initiatief nemen tot een geza menlijk havenplan waarin wordt uitgegaan van samenwerking, in plaats van concurren tie. Nederland heeft de Maasvlakte, de Belgen Zeebrugge. Dat zijn prima aanlegplaatsen voor de grotere oceaanschëpen. Daar kan de overslag plaatsvinden in de richting van het achterland, wat meteen een goede stimu lans is voor de binnenvaart. Premier Jan Peter Balkenende doet er goed aan dit voorstel onder het genot van een Zeeuws mosselpannetje te bespreken met zijn Vlaamse collega Kris Peeters. Anders is het een kwestie van tijd voordat er voor een vierde en wellicht vijfde verdieping wordt gepleit. Dan blijft er van de Westerschelde en van de Zeeuwse polders weinig over. Htl. Triton Empire Inn*** - Hurghada 8 dagen, logies v/ U 1 -vn 4. Van voor Vertrek op 29 augustus en 1, 3, 5 september Htl. Ayron Park*** - Playa de Palma 8 dagen, halfpension Vertrek op 2,9, 16 september O.b.v. 3 pers. Van voor Van voor App. Michaels Beach*** - Larnaca 8 dagen, logies Vertrek op 28 augustus en 4,1'ksëpte'mhër:; ;k: 0,b,y. 3 ;pers. Spanje Tenerife 11 dagen Vertrek op 28 augustus App. Metropole 8 dagen, logies Vertrek op 28, 31 augustus en 4 september O.b.v. 4 pers. - Georgioupolis Van voor Htl. Riadh Palms**** - Sousse 8 dagen, All Inclusive Van voor Htl. Samsara*** - Negril 9 dagen, logies Vertrek op 3,17, 24 september 16 dagen vanaf 691 Van 866^ voor Diverse reisduren. Vertrek op 29, 31 augustus en 6 september Nu voor Htl. Sandos Caracol Beach Resort* Rivièra Maya 9 dagen, All Inclusive Vertrek op 12,16,19, 23, 26 September 16 dagen vanaf 937 Van Wff voor Htl. Villa Tortuga**Vl - Varadero 9 dagen. All Inclusive i-W 4- Van voor Vertrek op 29 augustus en 5,12,19, 26 september 16 dagen vanaf 807 m Htl. Brisas Guardalavaca***% Guardalavaca 9 dagen, AH inclusive Vertrek op 2, 9,16 september 16 dagen vanaf 799 Van-95^ voor Diverse reisduren. Vertrek op 31 augustus en 2, 4, 6, 9 september Holguin 9,16 dagen Vertrek op 2, 9 september Nu v 9,16 dagen Vertrek op 29 augustus en 3,12 september Nu voor Genoemde prijzen zijn per persoon en o.b.v. 2 personen; tenzij anders aangegeven. Inclusief vlucht Economy Class (U/X-klasse), luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, excl. andere toeslagen tenzij anders aangegeven. Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar Arke.nl of uw winkel van Arke. Op3Op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. BSSiSiijÊIS A 8847 Tv winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14