51 wonen [GS UI Kijkers in de tuin wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 22 augustus 2009 te zoenen Gras groeit vari het vroege voorjaar tot het late najaar. Een spriet groeit op zijn hoogtepunt 5 centi meter per week. Grote kans dus dat het gazon alweer een fors. aantal keren is gemaaid. Vaak is maaien alleen niet ge noeg. Het gazon heeft zo nu en dan een grondige onderhouds beurt nodig. Gras krijgt con stant op zijn donder door weersinvloeden, maaien en de impact van mensenvoeten. Wat doe je met verdroogde, dorre veldjes? En wat is de invloed van ongedierte? Voor elk pro bleem bestaat een eenvoudige oplossing. Handig voor velen, want in ons land ligt 300 mil joen vierkante meter gazon. Gras heeft voeding, lucht, licht en water nodig om te groeien. Mos, onkruid en het maaien veroorzaken een viltlaag, waar door regenwater moeilijk weg loopt en de wortels steeds min der lucht krijgen. Het gras wordt verstikt en groeit niet meer. Het gazon schoonharken, oftewel verticuteren, helpt. Bo vendien snijdt de verticuteer- hark of-machine de graswor- tels door. Dat stimuleert de gras- groei. Na het verticuteren ziet het gazon er een beetje ruig uit. Geen paniek: na een weekje is er al niets meer van te zien. Verticuteren is zwaar werk, dus voor grotere gazons is een verti- cuteermachine aan.te raden. Fly- mo heeft bijvoorbeeld de Lawn- rake Compact, een elektrische ontmosser. Ook door regelma tig te beluchten, gaatjes te prik ken in het gazon met een hooi vork, prikrol of elektrisch appa raat, blijft het gras ademen. Een tip voor later: strooi in februari/maart kalk. Dit zorgt voor een actief bodemleven. Mos krijgt minder kans en voe ding wordt beter opgenomen. Wie niet houdt van madeliefjes, klaver en paardenbloemen: ze verdwijnen door het strooien van milieuvriendelijke anti- onkruidmiddelen of het conse quent uitsteken van de wortels. Geef het gras in het vroege voor- en najaar koemestkorrels of speciale gazonmest. Van april tot september helpt een snel werkende meststof. Strooi liefst 's avonds en vlak voor een hevi ge regenbui. In droge periodes heeft het gras 'Groen is gras, groen is gras...' Wie kent het liedje niet. Maar hoe houd je dat gazon zo mooi groen? Tips en trucs, zodat het gras van de buren nooit meer groener is dan het eigen veldje, door Suzanne Dijkstra regelmatig water nodig. Dat kan bijvoorbeeld met een sprinkler systeem dat onder het gazon wordt aangelegd. Zo'n systeem kan zelfs op een kraancomputer worden aangesloten, zodat hij eenmaal ingesteld op voorgese lecteerde tijden water sproeit. Er zijn slimme sproeiers, onder meer van Gardena, die de con touren van het gazon volgen. Een bodembevochtigingssensor geeft een signaal als het gras wa ter nodig heeft. Een gazon moet wekelijks wor den gemaaid. Is het gras geel na de maaibeurt? Dan is te lang ge wacht met maaien. Pas de maai- hoogte aan de eigen voorkeur aan. Let er wel op dat gras in droge en warme perioden niet te kort mag worden gemaaid, want langere grassprieten voor komen verdroging. Voor een klein gazon volstaat een handmaaier. Is het grasveld wat groter, dan zijn accu- of elektrische maaiers handig. Is het gazon nóg groter, kies dan voor een motormaaier. Bij een cirkelmaaier, de meest gebruik te maaimachine, wordt het gras door horizontaal staande mes sen gekortwiekt. Een kooimes- maaier snijdt het gras af met ronddraaiende messen. Voor een oneffen gazon is een lucht kussenmaaier de beste keuze. Deze zweeft boven de grond. Gelukkig hebben veel gras maaiers een bak die het afge maaide gras opvangt. Want het is beter maaiafval meteen weg te halen. Maaiafval dat blijft lig gen, zorgt ervoor dat het gras minder licht en lucht krijgt. Bovendien is het niet prettig om er overheen te lopen. Een andere manier voor het wegwerken van afgemaaid gras is mulchen. Een mulchmaaier versnippert het gras en strooit het uit over het gazon, zodat ze voedingsstoffen aan het gazon toevoegen en bescherming bie den tegen uitdroging. Deze maaiers zijn ook verkrijg baar met een zonnepaneel. Bij voorbeeld de Automower Solar Hybrid van Husqvarna. Zelf ploegen door hoog gras is niet meer nodig, want deze geroboti seerde maaimachine maait er dagelijks automatisch een milli meter vanaf Nog een voordeel: je ruikt elke dag de frisse geur van pas gemaaid gras. In iedere grasmat komen meer dere grassoorten voor die elkaar aanvullen. Graszaad is meestal een mengsel van een stuk of vijf soorten. Op de verpakking staan de samenstelling en de ei genschappen van het gras. Be kende soorten zijn roodzwenk- gras, struisgras, veldbeemdgras en Engels raaigras. Sterke soor ten worden gebruikt voor sport velden en fijne, frisgroene soor ten voor het siergazon. Er zijn ook soorten speciaal voor scha- duwtuinen. Voor de meeste tuinbezitters is speelgazongras een goede keuze. Wordt hierop gelopen, dan blijven de sterke grastypes goed overeind. Gras sen stellen niet veel eisen aan de bodem. Wel groeien ze het beste op voedzame grond. Zin gekregen in een eigen mat? Een gazon aanleggen met gras zaad kan van april tot novem ber. Snel resultaat boek je met graszoden. Die zijn wel duurder (vanaf 1,20 euro per vierkante meter, afhankelijk van soort) dan graszaad (to a 15 euro per ki lo, genoeg voor circa 50 vierkan te meter). Het grote voordeel van graszoden is dat die in één dag liggen. Bovendien is het 'graszodengazon' vrijwel met een te gebruiken. www.naturado.nl www.flymo.com www.bartuin.nl www.gardena.nl www.asef.nl www.queensgrass.com www.bayergarden.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Een robotmaaier neemt veel werk uit handen. Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en groenauteur, geeft haar kijk op het buitenleven. Ik kreeg tuinbezoek. Niet zomaar loslopende visi te, maar een heuse Tuin- club. Dat kwam zo: een enthousiaste mevrouw belde. Dat ik toch zo fijn over tuinen schreef, en of ik daar niet eens een lezing over wilde geven. Het bloed suisde in mijn oren bij het idee. Ach ter de pc een beetje de hob byist uithangen, is één ding. Voor een zaal met kenners staan, is een ander chapiter. Ik weigerde dus, maar riep in een vlaag van welwillendheid: kom in de volkstuin kijken! Dat liet de club zich geen twee keer zeggen: in een mum van tijd waren twee avonden volge boekt. Ik verdrong alles eerst nog met uiter ste wils kracht, maar in de week van Het Be zoek kreeg ik almaar meer spijt. Kijk nou, al dat on kruid, die doorgeschoten sla, die misluk te poging trendy te doen met dahlia's. 'Mevrouw Wijsneus kan het in de krant allemaal mooi vertellen, maar zelfheeft ze een zootje', hoorde ik al rondzingen. Een vriendin bood uitkomst in de vorm van thermoskan- nen thee, een cake en een stra lend humeur. ')oh, ze willen gewoon een schrijfster in het wild zien', riep ze. 'Je vertelt wat lolligs en klaar ben je.' Al dus geschiedde. De dames en een enkele heer betraden het heiligdom en leken niet eens te zien dat de paden waren ge plaveid met oude vloerbedek king en randjes kweekgras. Ze riepen 'Oh' en zeiden 'Ah'. Ik vertelde een snedige anekdote, blunderde door de vragenron de en toen was het goddank al tijd voor die thee en cake. Ineens begreep ik waarom mensen tuinuitjes doen. Het is net kraamvisite. Iedereen gaat aan je bed zitten en vraagt belangstellend hoe de beval ling ging, maar na tien mi nuten gaat het helemaal niet meer over jou en de nieuwe boreling, maar vlie gen de verhalen over hun eigen hechtingen, weiger achtige borstvoeding en an dere malheur over de bed rand. ]e bent er eens even uit, je ziet dat een ander ook blun dert, je doet nog eens een idee op en bovenal: je bent onder tuinmensen. En dat zijn ge woon heel leuke mensen, over het algemeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139