wonen,) [GS VRAAG ANTWOORD Waar komt huisstof vandaan? Ik heb last van boktor in het dak. Hoe kan ik die beestjes bestrijden(deel II) Mijn walnotenboom groeit zo hard, dat hij een gebouw dreigt te ontzetten. Zaterdag 22 augustus 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Vinger achter populair- wetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Stof is een verzamelnaam voor een heleboel verschillen de substanties (stoffen). Het is een mengsel van materiaal- afval en organisch afval. Materiaalafval bestaat onder andere uit heel fijn zand, stuif- meelkorrels en pluisjes van truien. Zelfs als je een kras op het computerbeeldscherm maakt, komen kleine deeltjes op de grond terecht die zich vermengen met het stof. Organisch afval is afkomstig van mensen en dieren. Denk bijvoorbeeld aan huidschilfers en haartjes. Stof komt dus ei genlijk overal vandaan en voor een groot deel van ons zelf. Het nadeel van organisch af val is dat het de drager is van micro-organismen. Dat zijn eencellige diertjes. Ze zijn zó klein, dat ze alleen onder een microscoop te zien zijn. Ze vormen het voedsel voor de stofmijt (zie foto), een spin achtig diertje dat 0,1 tot 0,5 millimeter lang (of beter gezegd: kort) is. Mijten zijn met het blote oog niet zicht baar, maar elk huishóuden wordt bewoond door miljoe nen van deze 'huisdiertjes'. Vooral het beddengoed is een ideale verblijfplaats voor de mijt. Lekker stoffig, donker en vooral veel huidschilfers. Daarom is het goed het bed dengoed regelmatig te was sen of uit het raam te han gen. Een mens voedt per dag circa 100.000 mijten. De uitwerpse len van de diertjes zweven door de lucht en kunnen aller gieën veroorzaken. Huismijt- keuteltjes bevatten overigens de stof allergeen, die carapa- tiënten veel ellende bezorgt. Redactie en samenstelling: Frank Clevers en Charles Lennartz Mevrouw Ten Grotenhuis ver telde eerder in deze rubriek dat er boktor in het dak van haar woning huist. Die knager wil je niet in houtconstructies van je huis tegenkomen. Ze kunnen van een steunbalk ga tenkaas maken. Romke van de Kaa gaf destijds het advies de boktor professioneel te la ten bestrijden met blauwzuur- gas. Dat heeft hij jaren gele den ook laten doen in zijn ei gen woning, met goed resul taat. Probleem is echter dat blauwzuurgas tegenwoordig niet meer gebruikt mag wor den, in verband met gevaar voor de gezondheid. Een at tente lezer wees ons daarop. Professionele bestrijders wer ken tegenwoordig vaak met injectiepluggen, een techniek waarmee een 'gecertificeerd middel' onder hoge druk in het hout wordt geïnjecteerd. Meneer Klaren heeft een wal notenboom. De boom groeit snel en dreigt een gebouw te ontzetten. Ook wil Klaren geen gedoe met de buren. 'Wanneer kan ik de boom het best snoeien?', mailt hij. Vol gens deskundige Romke van de Kaa kan hij de boom direct na de oogst snoeien. Maar hij mag ook nu aan de slag gaan, als de notenoogst er eigenlijk niet toe doet. „Snoei dikke takken met een snoeizaag, dunnere met een takken- schaar en de kleinste met een snoeischaar." Wondbehande- ling is niet nodig. „Maar maak geen grotere wonden dan noodzakelijk." Van de Kaa waarschuwt dat het probleem blijft bestaan: „Walnoten groeien snel." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl en gazon Volgens Bayer Garden, producent van j)j gewasbeschermingsmiddelen, speelt ongedierte veel vaker een rol bij 'gazonleed' dan de meeste mensen vermoeden. Emelten, de larven van langpootmuggen, zijn meestal de veroorzakers van gele en bruine plekken in het gazon. De larven vreten het gras in kleine cirkels kaal. Emelten laten zich niet verwijderen door te verticuteren en de lelijke plekken verdwijnen niet door opnieuw gras in te zaaien of veel water te geven. Gebruik een anti- insectenmiddel om de emelten te verwijderen. De in Nederland verkochte producten voldoen aan strenge eisen, waardoor ze voor huisdieren en spelende kinderen niet schadelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138